Audi SQ7 havarovalo při testech na Ringu, na nejnepravděpodobnějším místě (video)

Chcete důkaz, že se sebesportovnější SUV pro ostrou jízdu prostě nehodí? Pak si pusťte tohle video. Nabourat na Nordschleife tady a takhle, to se jen tak nevidí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Audi SQ7 havarovalo při testech na Ringu, na nejnepravděpodobnějším místě (video)

17.6.2015 | Petr Miler | 16 příspěvků

Audi SQ7 havarovalo při testech na Ringu, na nejnepravděpodobnějším místě (video)

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Chcete důkaz, že se sebesportovnější SUV pro ostrou jízdu prostě nehodí? Pak si pusťte tohle video. Nabourat na Nordschleife tady a takhle, to se jen tak nevidí.

Nechceme po tisícíprvé opakovat tisíckrát vyřčeně, SUV jsou ale dnes z hlediska vývoje prodejních trendů jasně nejperspektivnější kategorií aut. Není tedy divu, že se do jejich hávu snaží výrobci schovat i vozy, které se k jejich podstatě zrovna nehodí - třeba i ty výkonné a sportovní. Pokud se podíváte na takové BMW X6 M, nelze jim upřít dílčí úspěchy, tato auta obvykle fungují i při aktivní jízdě podstatně lépe, než by vás kdy napadlo. Stejně tak ale platí jiné věty vyřčené v našem testu - zejména hmotnost a vysoké těžiště jsou pro výkonná SUV značně limitující a automobilky by dosáhly podstatně lepších výsledků, kdyby stejné vývojové úsilí věnovali modelům jiných koncepcí, které jsou pro ostrou jízdu fyzicky tak nějak vhodnější.

Jenže to by nestvořili kombinaci SUV a výkonného auta, kterou bůh ví proč někteří chtějí, a tak své vývojové prostředky dále maří i v těchto vodách. A že to zmar někdy je, potvrzuje i přiložené video, které zachycuje již potvrzené Audi SQ7 při testech na Severní smyčce Nürburgringu., Tam už jsme jej jednou viděli, tentokrát si ho ale prohlédneme „trochu jinak”.

Co na tom, že auto je prakticky nemaskované, o to tu dnes nejde. Podívejte se spíše na to, co na trati vyvádí. Záběry pocházejí z Karussellu, tedy jednoho z nejpomalejších míst na trati, které je docela nezáludné. Jede se tady docela pomalu a navíc v klopené zatáčce, neprojet ji bez potíží chce velmi špatný nájezd. Výjezd z této pasáže je záludnější, neboť na zlomu klopené a neklopené části trati lze při neopatrném zacházení ztratit kontrolu nad hnanými koly, což zejména u zadokolek může končit špatně. Ale ztratit kontrolu nad vozem ještě daleko před koncem zatáčky?

Přesně to se „povedlo” prototypu Audi SQ7. Nepozornost pilota můžeme snad vyloučit, neschopnost u továrního testera snad též. Je to tedy prototyp, takže vůz mohl mít závadu, vypadá to ale spíše tak, že nehoda dokazuje jen to, jak špatně si vysoká a těžká SUV mohou s podobnou jízdou rozumět. Ona se zdají být „nad věcí”, ale blízko hranicím možného dokáží svou náhlou snahou „jet jinam”, než kam se dlouho zdálo, že bez problémů pojedou, překvapit i velmi zkušeného řidiče.

SUV pro výlet na Ring vám tedy nedoporučíme. Nic to ale nemění na faktu, že oceňujeme snahu Audi testovat novou SQ7 i tady a evidentně se nebát, co ještě snese a co už ne. Limit byl tentokrát nalezen zcela zřetelně...

Petr Miler

Diskuze 16 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.