Jedno z nejvzácnějších a nejdražších aut světa se zničehonic prohnalo ulicemi Záhřebu

Je jako přízrak, za normálních okolností je nemožné ho byť jen spatřit na vlastní oči. Když už byste jej čekali na ulici, pak možná někde v Dubaji, ono se ale ukázalo v akci na chorvatských silnicích.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Jedno z nejvzácnějších a nejdražších aut světa se zničehonic prohnalo ulicemi Záhřebu

7.9.2021 | Petr Prokopec

Jedno z nejvzácnějších a nejdražších aut světa se zničehonic prohnalo ulicemi Záhřebu

/

Foto: Lamborghini

Je jako přízrak, za normálních okolností je nemožné ho byť jen spatřit na vlastní oči. Když už byste jej čekali na ulici, pak možná někde v Dubaji, ono se ale ukázalo v akci na chorvatských silnicích.

Pro spoustu lidí je Veneno tím pravým moderním Lamborghini. Divit se tomu nemůžeme, neboť limitovaný je model je vizuálně patřičně agresivní. Skrze kryt za sedadly pak dává na odiv svůj nabušený atmosférický dvanáctiválec. Ten produkuje 750 koní a 690 Nm točivého momentu, jenž má na povel sedmistupňový robotizovaný manuál ISR. Tedy převodovka, která je sice lehčí než dvouspojky, ovšem která nebyla zrovna zrozená pro pomalou jízdu a rozjezdy. Z toho důvodu často za volantem můžete působit neohrabaně, i když jste už absolvovali bezpočet okruhových dnů.

Je nicméně jisté, že pokud se již Veneno objeví na závodní trati, pak v podstatě jen proto, aby došlo k jeho nafocení. Jak jsme totiž zmínili již výše, jde o vzácnou limitovanou edici. Lamborghini vyrobilo jen pět kupátek, z čehož navíc jedno bylo testovací. Jedno si pak ponechala automobilka, za zákazníky tak zamířily jen tři exempláře. Ty pak s ročním odstupem doplnilo ještě devět kusů otevřeného provedení. Následně se ovšem montážní linka uzavřela, což znamená, že tu máme jedno z nejvzácnějších aut na světě.

Již to samo o sobě je limitující faktor, druhým je pochopitelně cena. I pro bohaté lidi totiž není 3,3 milionu Eur (cca 83,91 mil. Kč) oříškem, který by snadno rozlouskli. Zvláště když jde o částku bez daně. Navíc byla základní a platná jen v době pořízení - od té doby Veneno patřičně narostlo na ceně, aktuálně je jeden z existujících vozů nabízen v Dubaji za 10,56 mil Eur (268,52 mil. Kč).

Pokud tedy ve světle těchto faktů předpokládáte, že ani jeden z tohoto „tuctu špinavců“ nespatříte na vlastní oči, dá se to zcela pochopit. Nepřekvapí tedy, že jedno Veneno Roadster o uplynulém víkendu způsobilo pořádný poprask v chorvatském Záhřebu. V tomto městě si totiž dali dostaveníčko majitelé opravdu exkluzivních aut, kteří předvedli obsah svých uzamčených garáží a mezi nimi si našlo i jedno Veneno, které se zničehonic začalo prohánět ulicemi. Ital s karbonovým exteriérem a interiérem byl přitom právem za hvězdu, a to přesto, že mu na zádi trůnil podivně namontovaný, nevyužitý držák na značku.


Jedno z nejvzácnějších a nejdražších aut světa se zničehonic prohnalo ulicemi Záhřebu - 1 - Lamborghini Veneno Roadster 2014 ilustracni foto 01Jedno z nejvzácnějších a nejdražších aut světa se zničehonic prohnalo ulicemi Záhřebu - 2 - Lamborghini Veneno Roadster 2014 ilustracni foto 02Jedno z nejvzácnějších a nejdražších aut světa se zničehonic prohnalo ulicemi Záhřebu - 3 - Lamborghini Veneno Roadster 2014 ilustracni foto 03
Lamborghini Veneno Roadster vzniklo pouze v devíti kusech, spatřit tedy jeden exemplář naživo je doslova zázrak. V chorvatském Záhřebu si ovšem milovníci aut mohli užít i jeho zvuk, jakkoliv až poté, co došlo k doplnění nádrže. Ilustrační foto: Lamborghini

Zdroj: Automotive Mike@YouTube

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.