Home > Rubriky a sekce > Bleskovky > Článek
Launch Control vs. manuál: VW Polo 1,0 porazí M i AMG (video)
5.9.2015 | Marek Bednář | Přidat příspěvek
VW Polo 1,0 je na čtvrtmíli rychlejší než BMW M4 a Mercedes C AMG. Jejich systém řízení startu je totiž složitější než manuální převodovka.
Dnes v podstatě nenajdete výkonný vůz s automatickou převodovkou, který by neměl tzv. Launch Control neboli funkci elektronicky řízené kontroly startu automobilu. Jak funguje, si můžete prohlédnout na mnoha našich videích dokumentujících akceleraci testovaných aut, od Alfy Romeo 4C přes Mercedes-AMG GT S až třeba po Porsche Panamera Turbo 2014. Vlastní je ale třeba i Volkswagenu Golf R, prostě kde čemu, co může mít automat a má nějaké dynamické ambice.
Idea stojící za tímto systémem je jednoduchá - elektronika má pod kontrolou motor, převodovku i prokluz kol, a tak ji stačí dát signál k co nejintenzivnější akceleraci a o zbytek už se postará vůz sám. Ve výsledku by tímhle vynálezem měl zvládnout maximální zrychlení úplně každý a i když praxe bývá někdy složitější, funguje to tak.
Jenže kolikrát není úplně jednoduché takovou věc zapnout. Člověka by napadlo, že stačí jedno tlačítko na volantu anebo že je launch control aktivní tak trochu pořád - když sešlápnete brzdu a plyn najednou, aktivuje se a drží, dokud se nerozjedete. Jenže tak to vůbec nemusí být.
Leckdy je potřeba vypnout tohle, zapnout tamto, šlápnout na jeden pedál, přidržet obě pádla řazení, pak krátce zatáhnout jen za jedno a až pak šlápnout na druhý pedál a vůz je připraven vyrazit. A po pár vteřinách beze změny se třeba všechno zase deaktivuje a musíte začít znova. Než se zkrátka k Launch Controlu propracujete, trvá to dlouho a praktické využitelnosti to rozhodně nepřidává.
Vědomi si toho byli zjevně i kolegové z britského Auto Expressu, kteří srovnali tři sporťáky s automatem a Launch Controlem a jeden levný Volkswagen s manuální převodovkou. A za levný vůz zde není třeba onen Golf R, ale prachobyčejné litrové Polo. Výsledek jejich pokusu uvidíte sami a je docela pozoruhodný - onen VW odstartuje pochopitelně hned a získá tím tolik, že i do cíle dojede dřív než BMW i Mercedes. Všechno proto, že zapnout Launch Control trvá dost dlouho na to, aby VW získalo dostatečný náskok. Porsche je rychlejší, ale ve výsledku jen o málo.
Pochopitelně můžete namítnout, že toto srovnání je trochu přehnané a budeme s vámi souhlasit, rozporuplnou efektivitu Launch Controlu to ale přesto neřeší. I když totiž přijedete na start připraveni s vypnutím a zapnutím všeho potřebného, pořád nemáte onen rychlý start hned. Ještě je třeba zmáčknout brzdu, dát plný plyn a poté čekat určitou dobu než se spojky sepnou a vůz se rozjede. Některým to trvá méně, jiným déle, třeba i přes sekundu. A i když vedle vás bude na zelené stát někdo s manuálem, který ve srovnatelně rychlém autě „vypálí” prostě hned, těžko mu s tímto řešením budete konkurovat, i když samotný start zvládne dokonale.
Prostě pokud nevíte, kdy přesně padne zelená, je tahle fíčura téměř k ničemu a je dobrá jen na sprinty, které mají startovací semafor trochu sofistikovanější než jen tři různě barevné žárovky - které jsou v leckteré zemi „vylepšeny” tak, že při rozsvěcení zelené semafor žlutou vynechá. S manuální převodovkou tedy zkušený řidič může být rychlejší, i když pozdější řazení nebude zvládat bůh ví jak. Video napoví více...



Launch Control není taková výhra, jak se nám automobilky snaží naznačit...
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Porsche si nechalo patentovat nový jízdní režim, který působí jako aprílový žert, je ale míněn smrtelně vážně
včera
Nejsilnější a nejrychlejší VW Golf GTI má svou cenu, „lidová” je asi tak jako cifry na kabelkách od Diora
31.10.2025
Nová Honda Prelude nakonec umí být i rychlá, ale jen pokud v ní vypnete funkci, která měla „fejkovat” její sportovnost
28.10.2025
Nové na MotoForum.cz
- Miguel Oliveira: Poslední domácí závod v MotoGP? 09:13
- Hakim Danish místo Yamanaky 08:40
- Marquez je o 2 kroky vpřed před ostatními včera 20:23
- Kdo je Mattia Rato? včera 16:00
- Honda Team Asia 2026 se dvěma nováčky včera 11:00
Nejnovější články
Muž za drobné pořídil odepsaný Range Rover na přestavbu, až pak zjistil, co koupil. Teď ho prodá za miliony
před 4 hodinami
Nová levná auta značky financované Jeffem Bezosem nebudou mít ani jeden oficiální servis, je to menší revoluce
před 6 hodinami
BMW M3 kombi, které se automobilka bála pustit do výroby, teď může být vaše v téměř dokonalém stavu
před 7 hodinami
Čína má od nového roku skončit s podporou elektromobilů a nechat je na pospas trhu. To by se začaly dít věci
před 9 hodinami
Přechod Volva na elektrická auta „bez jakýchkoli kdyby a ale” končí totálním fiaskem. Prodeje kolabují, firma už ví, že „to nemůže diktovat”
před 10 hodinami
Živá témata na fóru
- Policejní kontroly a měření 11.03. 19:30 - řidičBOB
- Jednostopé okénko 11.03. 19:28 - řidičBOB
- IT poradna 11.03. 10:41 - pavproch
- Dříve M135i, nyní ///M2 11.03. 10:12 - M.Z.
- Rychlodotazy 11.03. 08:35 - HondaMan
- BMW Divize 11.03. 08:33 - pavproch
- Pneu koutek 11.02. 17:48 - pavproch
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 11.01. 21:57 - Truck Daškam
