Nezletilý dostal šest trestných bodů na řidičský průkaz, který nemá a mít nemůže

Nejde o omyl, ale údajně o odstrašující případ. Člověk by čekal, že trestné body budou udělovány alespoň potenciálním vlastníkům řidičského oprávnění jako varování, že jej také nemusí mít navěky, britská justice to ale vidí jinak.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Nezletilý dostal šest trestných bodů na řidičský průkaz, který nemá a mít nemůže

18.11.2018 | Mirek Mazal

Nezletilý dostal šest trestných bodů na řidičský průkaz, který nemá a mít nemůže

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Nejde o omyl, ale údajně o odstrašující případ. Člověk by čekal, že trestné body budou udělovány alespoň potenciálním vlastníkům řidičského oprávnění jako varování, že jej také nemusí mít navěky, britská justice to ale vidí jinak.

Britský soudce rozhodl o udělení šesti trestných bodů chlapci, kterému v té době nebylo ani 15 let. Logicky tak nemohl mít řidičské oprávnění, justice to ale nepovažovala za překážku v udělení takového trestu, a to za situace, kdy žádný řidičák nemá do dnešních dnů.

Zřetelně absurdní postup by ještě bylo možné chápat, kdyby dotyčný zneužil navzdory svému věku auto svých rodičů nebo cokoli podobného, ani to se ale nestalo. Mladíka policisté změřili při jízdě na elektrické koloběžce při překročení nejvýše povolené rychlosti. Pokud byste čekali domluvu či jinou snahu o zamezení možná nebezpečného jednání mladého muže, mýlili byste se.

Policisté konali jinak a u mladíka řešili jen překročení nejvyšší povolené rychlosti bez ohledu na to kým a za jakých okolností bylo spácháno. Situace kupodivu dospěla až k tribunálu pro mladistvé, který vydal příkaz zapsat body do budoucího řidičského oprávnění. Je to dosud nevídaný postup, britská justice nikdy dříve nezatížila trestem licenci, kterou přestupce neměl, nemá a možná nikdy mít nebude.

Porušení předpisů bylo potrestáno bez ohledu na věk obviněného, nakonec už policie nebrala na jeho věk velké ohledy. Chlapec byl zadržen policejní hlídkou a nějaký čas strávil na cele předběžného zadržení, což muselo být pro něj i jeho rodinu velmi nepříjemné. Je otázkou, kolik měl vlastně jet, elektrické koloběžky ale mohou dosahovat rychlosti až přes 60 km/h, takže ani typicky městských 50 km/h (ve Velké Británii 30 mph, 48 km/h) není nemožné překročit. Policie ale přesnou výši jeho „rekordu” nezveřejnila.

Případ nebyl policí zveřejněn náhodou. Prý má preventivně varovat ostatní rodiče před nákupem elektrických dopravních prostředků tohoto ražení, prý nesmějí být používány na chodníku, silnici, cyklistické stezce nebo na pěší zóně. Jediným bezpečným místem jsou soukromé pozemky, domnívá se policie. Legálnímu provozování kdekoli jinde prý chybí pojištění, registrační značka, helma a v neposlední řadě řidičský průkaz, dodává Mike Doherty z místního oddělení.

Dodejme, že u nás je existence karty řidiče nezávislá na existenci samotného řidičského oprávnění a „vybodovat” se můžete klidně i v momentě, kdy žádný řidičák nemáte. Pořád je ale takto postihováno alespoň jednání těch, kteří řidičské oprávnění mít mohou. Nemáme zprávy o tom, že u nás byl kdy nezletilý tímto způsobem potrestán za jízdu na koloběžce.


Nezletilý dostal šest trestných bodů na řidičský průkaz, který nemá a mít nemůže - 1 - Mladik na kolobezce dostal trestne body 01Nezletilý dostal šest trestných bodů na řidičský průkaz, který nemá a mít nemůže - 2 - Mladik na kolobezce dostal trestne body 02Nezletilý dostal šest trestných bodů na řidičský průkaz, který nemá a mít nemůže - 3 - Mladik na kolobezce dostal trestne body 03Nezletilý dostal šest trestných bodů na řidičský průkaz, který nemá a mít nemůže - 4 - Mladik na kolobezce dostal trestne body 04Nezletilý dostal šest trestných bodů na řidičský průkaz, který nemá a mít nemůže - 5 - Mladik na kolobezce dostal trestne body 05Nezletilý dostal šest trestných bodů na řidičský průkaz, který nemá a mít nemůže - 6 - Mladik na kolobezce dostal trestne body 06Nezletilý dostal šest trestných bodů na řidičský průkaz, který nemá a mít nemůže - 7 - Mladik na kolobezce dostal trestne body 07Nezletilý dostal šest trestných bodů na řidičský průkaz, který nemá a mít nemůže - 8 - Mladik na kolobezce dostal trestne body 08
Britský mladík ještě nemá možnost získat řidičský průkaz, přesto už stihl nasbírat šest trestných bodů. Přičtou se mu prý, až se stane oficiálně řidičem

Zdroj: Daily Mail

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše