Pilotovi rallye vjelo na rychlostní zkoušce do cesty civilní auto v protisměru

To poslední, co profík uprostřed závodu na uzavřené rychlostní zkoušce čeká, je auto v protisměru, tím méně civilní. V tomto případě se ale přesně to stalo a situaci zachránily jen dokonalé reakce obou zúčastněných.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Pilotovi rallye vjelo na rychlostní zkoušce do cesty civilní auto v protisměru

14.6.2019 | Petr Miler

Pilotovi rallye vjelo na rychlostní zkoušce do cesty civilní auto v protisměru

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

To poslední, co profík uprostřed závodu na uzavřené rychlostní zkoušce čeká, je auto v protisměru, tím méně civilní. V tomto případě se ale přesně to stalo a situaci zachránily jen dokonalé reakce obou zúčastněných.

Automobilové závodění se během uplynulých dekád stalo relativně bezpečným sportem. Vděčí za to nespočtu opatření přijatých organizátory - na uzavřených okruzích je téměř nemožné, aby závodní stroj zasáhl diváka a pokud se něco semele na trati, chce to extrémně nepravděpodobnou shodu okolností, aby to stálo život jezdce či někoho z traťových komisařů.

Trochu složitější je situace na soutěžích typu rallye, ale i tam se mnohé posunulo správným směrem. Diváci těsně lemující trať v nebezpečných místech jsou dávnou minulostí a stačí pár neposlušných lidí, aby se žádný závod nekonal. Všechny měřené úseky jsou uzavírány pro ostatní provoz a než je na ně vpuštěn první soutěžní vůz, musí trať zkontrolovat trojice předjezdců. Ani tady tak zdaleka nejsme svědky pravidelných tragédií.

Přesto se občas něco pokazí a přesně to se stalo hned na úvod 45. INA Delta rally, která se pravidelně koná v Chorvatsku. Pilot Rok Turk s Hyundai i20 R5 zrovna dokončoval úvodní shakedown, když se mu v plném tempu připletlo civilní auto do protisměru. Turk i řidič Golfu třetí generace museli oba předvést rychlé a přesné reakce ve snaze dostat svá auta co nejvíc k pravém okraji úzké cesty, aby se na silnici vešli. A díky bohu se to podařilo. Jistě složitější práci měl závodní pilot kvůli vyšší rychlosti a řešení následků lehkého vyjetí mimo trať, ale naštěstí se vše obešlo bez špetky kontaktu. Ani nechceme domýšlet, co by následovalo v opačném případě.

Lidé mají tendenci vinit ze situace řidiče Golfu, byl v tom ale stejně nevinně jako závodní pilot. Tohle je chyba organizátorů, kteří nesmí v žádném případě připustit, aby se na trať dostal kdokoli, kdo na ni nemá co dělat a permanentně na to dohlížet - nejen před startem rychlostní zkoušky, ale i během ní. Tady se něco z toho jistě nestalo a nelze vinit řidiče z toho, že jel po veřejné silnici, kterou třeba běžně používá a neměl tušení, že se na ni něco takového koná. I fakt, že na konci shakedownu nevidíme živáčka, nasvědčuje cosi o tom, že organizace byla podceněna a jen dílem štěstí a duchapřítomnosti obou řidičů se to obešlo bez následků.


Pilotovi rallye vjelo na rychlostní zkoušce do cesty civilní auto v protisměru - 1 - INA Delta rally Croatia auto v protismeru 01Pilotovi rallye vjelo na rychlostní zkoušce do cesty civilní auto v protisměru - 2 - INA Delta rally Croatia auto v protismeru 02Pilotovi rallye vjelo na rychlostní zkoušce do cesty civilní auto v protisměru - 3 - INA Delta rally Croatia auto v protismeru 03Pilotovi rallye vjelo na rychlostní zkoušce do cesty civilní auto v protisměru - 4 - INA Delta rally Croatia auto v protismeru 04Pilotovi rallye vjelo na rychlostní zkoušce do cesty civilní auto v protisměru - 5 - INA Delta rally Croatia auto v protismeru 05Pilotovi rallye vjelo na rychlostní zkoušce do cesty civilní auto v protisměru - 6 - INA Delta rally Croatia auto v protismeru 06Pilotovi rallye vjelo na rychlostní zkoušce do cesty civilní auto v protisměru - 7 - INA Delta rally Croatia auto v protismeru 07Pilotovi rallye vjelo na rychlostní zkoušce do cesty civilní auto v protisměru - 8 - INA Delta rally Croatia auto v protismeru 08
Hnědý kód mohli hlásit oba řidiči těchto aut. Naštěstí si zachovali chladnou hlavu a hrubou chybu organizátorů soutěže napravili vlastní duchapřítomností

Zdroj: Rok Turk@Youtube

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše