Polský řidič uvízl na českém železničním přejezdu, ošemetnou situaci vyřešil skvěle

Není pochyb o tom, že udělal trestuhodnou chybu, ve vzniklé situaci ale zareagoval nejlépe, jak mohl. Jinak se z ní bez poškození čehokoli dostat nedá.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Polský řidič uvízl na českém železničním přejezdu, ošemetnou situaci vyřešil skvěle

24.7.2019 | Mirek Mazal

Polský řidič uvízl na českém železničním přejezdu, ošemetnou situaci vyřešil skvěle

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Není pochyb o tom, že udělal trestuhodnou chybu, ve vzniklé situaci ale zareagoval nejlépe, jak mohl. Jinak se z ní bez poškození čehokoli dostat nedá.

V poslední době se roztrhl pytel s vážnými dopravními nehodami na železničních přejezdech. Historicky známe některé tragičtějśí události setkání lokomotivy se stojícím automobilem, ale konec jara a léto roku 2019 provází nadměrně časté střety osobního vozu s rozjetou mašinou. Čilé spekulace nejčastěji končí u obvinění Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) za nedostatek červenobílých závor na frekventovaných kříženích kolejí a silnic.

Osazení závor ale není řešením všech problémů, řidiči by si měli sáhnout do svědomí, jakým způsobem řídí a kolik pozornosti věnují dění kolem sebe. Vjezd pod vlak chce hodně špatný den nebo naprostou ignoraci základních pravidel. Nezapomínáme na promile technických závad aut stojících zrovna na přejezdu, nicméně ani jeden výše jmenovaný faktor nemůže být rozumným důvodem pro kritiku SŽDC kvůli neosazení závor po celé zemi.

Stavba sklápěcího zabezpečení nemá význam i z dalšího důvodu zachyceného vlakovým cestujícím v Třebechovicích pod Orebem. V ulici Na Stavě někdo vyfotografoval průjezd vlakové soupravy těsně kolem šedého Seatu. Auto zůstalo stát ne před závorami, ale za nimi blízko kolejiště. Ani plně funkční přejezd s několikastupňovým systémem bezpečnosti nezabránil řidiči vjet do míst, která po chvíli křižoval rozjetý vlak.

Majitel Seatu s polskou registrační značkou je na sociálních sítích terčem kritiky, zejména přeshraniční příslušnost vyvolává u Čechů negativní postoje. Na jednu stranu jistě udělal trestuhodnou chybu, téměř nikdo si ale nevšímá toho, jak v kritické situaci zachoval chladnou hlavu a zabránil jakémukoli neštěstí.

Spousta řidičů by v panice utekla z vozu, který by nechala stát v cestě lokomotivě, což může vést i ke smrtelným zraněním. Ti s chladnější hlavou by prorazili závory a odjeli, což by pořád zničili závory a poškodilo auto. Polský řidič ale svůj automobil postavil napříč silnicí tak, aby karoserie nezasahovala do cesty lokomotivy a současně nedošlo ke kontaktu se závorou. Za duchapřítomnost je třeba zatleskat, spousta jiných lidí by ve stejné situaci takto chladně neuvažovala.


Polský řidič uvízl na českém železničním přejezdu, ošemetnou situaci vyřešil skvěle - 1 - Seat na prejezdu za zavorami foto 01Polský řidič uvízl na českém železničním přejezdu, ošemetnou situaci vyřešil skvěle - 2 - Seat na prejezdu za zavorami foto 02Polský řidič uvízl na českém železničním přejezdu, ošemetnou situaci vyřešil skvěle - 3 - Seat na prejezdu za zavorami foto 03
Seat v Třebechovicích málem najel pod vlak. Polský řidič chytře uhnul, ale i tak neměl za závory vůbec najíždět. Podle místních jel rychlík z nádraží, takže signalizace upozorňovala dost dlouho na to, aby cestu vlaku nikdo nepřekřížil

Zdroj: Jitka Matoulková Smetanová@Facebook

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše