Porsche nadále věří manuálnímu řazení, nová 911 GT3 dostane znovu jen to

Puristé se mohou radovat, přímo řazené převodovky ve výkonných vozech ještě nejsou na vymření. Porsche do budoucna počítá stále hlavně s nimi.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Porsche nadále věří manuálnímu řazení, nová 911 GT3 dostane znovu jen to

24.9.2011 | Petr Miler | 1 příspěvek

Porsche nadále věří manuálnímu řazení, nová 911 GT3 dostane znovu jen to

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Puristé se mohou radovat, přímo řazené převodovky ve výkonných vozech ještě nejsou na vymření. Porsche do budoucna počítá stále hlavně s nimi.

Co do nabídky převodovek, prošel automobilismus v poslední dekádě obrovskými změnami. Zatímco ještě kolem roku 2000 bylo prakticky nemyslitelné, aby jakýkoli výkonný vůz se sportovními ambicemi nabízel primárně automatické řazení, popř. aby jej nabízel vůbec, dnes je situace zcela opačná. Pokud chcete větší výkonný sedan s „manuálem”, máte na výběr z pár jednotek vozů. Když zatoužíte po takto disponovaném sportovním kupé, možností je přece jen více, ale přesto jich postupně ubývá.

Udělaly automatické převodovky za posledních deset let velký pokrok? Určitě ano. Ale udělaly jej tak velký, aby byly s to se v celé šíři svých schopností předčít lidské řazení? Rozhodně nikoli. Proto také postupná eliminace přímo řazených skříní z nabídek jednotlivých automobilek budí tolik kontroverze - existuje zkrátka stále příliš mnoho zákazníků, kteří si chtějí řadit sami. Ať už proto, že si chtějí podržet větší kontrolu nad vozem, nechtějí obětovat rychlosti veškerý komfort nebo touží po absolutní poslušnosti vozu ve specifických situacích, v nichž se ten či onen typ automatu nechová zrovna přesvědčivě.

Většina automobilek dnes bohužel na tyto nářky neslyší a nabízí nám pouze jedinou možnost změny převodů. U některých to šlo vskutku rychle (např. BMW M5 mělo ve své generaci E39 pouze manuální a hned v navazující E60 pouze automatické řazení - pokud tedy pomineme USA), u jiných pomaleji (třeba takové Lamborghini vytlačovalo „manuály” postupně napříč modely) a u těch zbylých panují obavy, kdy se k této vlně připojí. Mezi nimi se nachází i Porsche, které dosud - ač jinak automaty dodává jako alternativu dlouhodobě - naopak u nejvýkonnější verzí vždy nabízelo pouze ručně řazené skříně. Nenajdete žádnou GT2, GT3 nebo jejich varianty RS, které by vůbec byly k dispozici s automatem. A jak se zdá, tato situace, se jen tak nezmění, i když nedávné spekulace tvrdily opak.

Sám nejvyšší šéf Porsche Matthias Müller totiž v rozhovoru pro magazín Motor Trend řekl, že 911 GT3 postavená na nové generaci tohoto ikonického modelu dostane výlučně manuální převodovku. Důvod, proč Porsche dosud nikdy nenabídlo jakýkoli automat pro verze GT, je přitom podle všeho prostý - automat je těžší a automobilka nehodlá přidávat vozu desítky kilogramů hmotnosti na převodovce v situaci, kdy na jiných místech (vzpomeňte proslulou papírovou nálepku místo plastového loga firmy na přední kapotě 911 GT3 RS) dělá všechno proto, aby ušetřila pár gramů.

Ostatně, automobilka osadila novou 911 sedmistupňovou manuální převodovkou, která lépe obstojí i před eurotesty normované spotřeby, a tak ji v tuto chvíli až tak netrápí nutnost prodlužovat převody šestistupňových skříní na úkor dynamiky vozu, jako to nejnověji udělal třeba Nissan u modelu Juke. Müller má konec konců v nabídce manuálních převodovek vcelku jasno: „Budeme je nabízet tak dlouho, dokud o ně bude zájem,” konstatoval šéf značky. Příznivci Porsche se tedy „o své manuály” zjevně bát nemusejí...


Porsche nadále věří manuálnímu řazení, nová 911 GT3 dostane znovu jen to - 1 - Porsche 911 991 oficialni 06Porsche nadále věří manuálnímu řazení, nová 911 GT3 dostane znovu jen to - 2 - Porsche 911 991 oficialni 07Porsche nadále věří manuálnímu řazení, nová 911 GT3 dostane znovu jen to - 3 - Porsche 911 991 oficialni 09Porsche nadále věří manuálnímu řazení, nová 911 GT3 dostane znovu jen to - 4 - Porsche 911 991 dalsi novejsi 22Porsche nadále věří manuálnímu řazení, nová 911 GT3 dostane znovu jen to - 5 - Porsche 911 991 dalsi novejsi 23Porsche nadále věří manuálnímu řazení, nová 911 GT3 dostane znovu jen to - 6 - Porsche 911 991 dalsi novejsi 23 - vyrez
Podobné snímky z interiéru Porsche 911 zřejmě budeme vídat ještě dlouho

Zdroj: Motor Trend

Petr Miler

Diskuze 1 příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.