Ruská řidička SUV ukázala, co s autem udělá náraz do lanových svodidel

Je to strašák každého řidiče, který dělá dojem, že se do něj zamotáte a ještě vám přitom rozřeže auto vejpůl. Realita od těchto katastrofických představ není zase tak moc vzdálená.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Ruská řidička SUV ukázala, co s autem udělá náraz do lanových svodidel

27.1.2020 | Mirek Mazal

Ruská řidička SUV ukázala, co s autem udělá náraz do lanových svodidel

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Je to strašák každého řidiče, který dělá dojem, že se do něj zamotáte a ještě vám přitom rozřeže auto vejpůl. Realita od těchto katastrofických představ není zase tak moc vzdálená.

Mezi jízdními pruhy některých úseků víceproudých silnic můžeme vídat tzv. lanová svodidla vyvolávající pochyby o bezpečnosti. Tuzemská silniční správa ujišťuje o pevnosti pružné konstrukce sestavené z drátěných lan, ocelových sloupků a betonových kotevních bloků s kotevními rámy.

Každé svodidlo pletené ocelovými lany prý dokáže pružně tlumit náraz čili absorbovat energii a tím snížit riziko zranění či poškození při nehodě. Dalšími přednostmi této konstrukce jsou například vysoká účinnost, nízké pořizovací náklady a prakticky nulová údržba. Cestáři si také pochvalují rychlou instalaci. O tom snad nikdo nepochybuje, ale co náraz do takto řešeného svodidla udělá s autem?

To si můžeme prohlédnout po nárazu dvouapůltunového SUV do čtyřlanových svodidel. O ostrou prověrku se postarala ruská řidička Bentley Bentayga, která z nějakého důvodu britský kolos vážící 2 497 kilogramů neukočírovala správně a levou částí najela na středový pás lan tam, kde začínal. A ani takto mohutný a odolný automobil ze střetu nevyšel zrovna dobře.

Spletený oddělovač nepovolil, ale zelené SUV rozšmelcoval takovým způsobem, že je nejspíše zralé na odpis. Téměř šedesátiletá žena levou stranou Bentley pobourala minimálně 11 kotevních bloků. Železné základy a lana poškodily podvozek vozu a rozpáraly části karoserie na straně řidiče. Vzhledem k výšce vozu naštěstí nedošlo k žádnému zranění, obavy ze střetu s lanovými svodidly tato nehoda opravdu nerozptýlila. A teď si představte, že jedete na motorce... Obezřetnost bude opravdu na místě.


Ruská řidička SUV ukázala, co s autem udělá náraz do lanových svodidel - 1 - Bentley Bentayga test lanoveho svodidla 01Ruská řidička SUV ukázala, co s autem udělá náraz do lanových svodidel - 2 - Bentley Bentayga test lanoveho svodidla 02Ruská řidička SUV ukázala, co s autem udělá náraz do lanových svodidel - 3 - Bentley Bentayga test lanoveho svodidla 03Ruská řidička SUV ukázala, co s autem udělá náraz do lanových svodidel - 4 - Bentley Bentayga test lanoveho svodidla 04Ruská řidička SUV ukázala, co s autem udělá náraz do lanových svodidel - 5 - Bentley Bentayga test lanoveho svodidla 05Ruská řidička SUV ukázala, co s autem udělá náraz do lanových svodidel - 6 - Bentley Bentayga test lanoveho svodidla 06Ruská řidička SUV ukázala, co s autem udělá náraz do lanových svodidel - 7 - Bentley Bentayga test lanoveho svodidla 07
Ruská řidička Bentley otestovala, zda více výdrží auto nebo lanová svodidla, vyhrálo to druhé jmenované

Zdroj: Южный Автомобиль@Youtube

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.