Takhle vypadá zrychlení z 0 na 508 km/h pod 4 sekundy, z toho mrazí (video)

Veyron, LaFerrari, Koenigseggy či 918 jsou extrémně rychlé stroje, vedle snad nejrychlejších věcí, co jezdí po asfaltu, ale jejich dynamika bledne.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Takhle vypadá zrychlení z 0 na 508 km/h pod 4 sekundy, z toho mrazí (video)

9.2.2016 | Marek Bednář | 6 příspěvků

Takhle vypadá zrychlení z 0 na 508 km/h pod 4 sekundy, z toho mrazí (video)

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Veyron, LaFerrari, Koenigseggy či 918 jsou extrémně rychlé stroje, vedle snad nejrychlejších věcí, co jezdí po asfaltu, ale jejich dynamika bledne.

Když se řekne rychle „rychle akcelerující auto”, spousta lidí si představí vozy jako „svatou trojici” hypesportů, jejichž zrychlení z 0 na 300 km/h je vážně bleskurychlé. Někdo řekne, že Koenigseggy jsou ještě jinde a další dodají, že tohle všechno uměl už přes dekádu starý Veyron. Mezi sériově vyráběnými vozy je to nepochybně odraz skutečnosti, jenže pokud pravidelně zabloudíte na náš web, víte, že opravdu špičkově akcelerující vozy je třeba hledat jinde.

Měli jsme tu třeba Lancer Evo IX s výkonem přes 2 000 koní a na své si přišli i příznivci Volkswagenu. Golf II s 1233 koňmi má dokonce možnost jezdit po silnicích, firma Boba Motoring a její majitel Boba Kettler ale staví ještě šílenější stroje - tak šílené, že třeba zvládnou zrychlit ze 100 na 200 km/h během 2,2 vteřiny a jsou dokonce i nejrychlejší na světě s čtvrtmílí za 8,29 s. Zní to dojemně, úplná špička je ale ještě jinde, o hodně jinde.

Dnes tu máme onboard video z vozu, kterým jsou podobné stavby do jisté míry inspirovány - z tzv. top fuel dragsteru. Bobův Golf zvládl cílovou rychlost na čtvrtmílové trati okolo 280 km/h, věc z tohoto videa má v cíli skoro dvojnásobek, 508,6 km/h. Není to překlep, vážně víc než pět set kilometrů v hodině, na které vůz zrychlil za 3,77 vteřiny a na čtvrtmílové, tedy pouze 400metrové závodní dráze. Výkon, který k tomu takové „auto” potřebuje, je ale ohromující - přes 10 000 koní.

Na videu níže sice nevidíme budíky, ale i tak je sledování akce pozoruhodné, cíl se přiblíží dříve, než by člověk stihl říci... „švec” tady vyřknout stihnete, ale „tenhle start se vážně povedl” už ne. V podstatě toho není moc vidět, kamera má problém zaostřit a vibrace vozu také nepomáhají. O to strašidelnější ale pohled na tuto akci je - stačí chvíli nedávat pozor a celou ostrou akci prošvihnete. Kdyby se vám to stalo, koná se někde po dvou minutách videa a pryč je vážně během pár vteřin...


Takhle vypadá zrychlení z 0 na 508 km/h pod 4 sekundy, z toho mrazí (video) - 1 - top fuel dragster onboard 01Takhle vypadá zrychlení z 0 na 508 km/h pod 4 sekundy, z toho mrazí (video) - 2 - top fuel dragster onboard 02Takhle vypadá zrychlení z 0 na 508 km/h pod 4 sekundy, z toho mrazí (video) - 3 - top fuel dragster onboard 03Takhle vypadá zrychlení z 0 na 508 km/h pod 4 sekundy, z toho mrazí (video) - 4 - top fuel dragster onboard 04
Na screenshotech toho vlastně moc vidět není, rychlost průjezdu člověk pozná spíš na videu

Takhle vypadá zrychlení z 0 na 508 km/h pod 4 sekundy, z toho mrazí (video) - 5 - top fuel dragster ilu 00Takhle vypadá zrychlení z 0 na 508 km/h pod 4 sekundy, z toho mrazí (video) - 6 - top fuel dragster ilu 01Takhle vypadá zrychlení z 0 na 508 km/h pod 4 sekundy, z toho mrazí (video) - 7 - top fuel dragster ilu 02Takhle vypadá zrychlení z 0 na 508 km/h pod 4 sekundy, z toho mrazí (video) - 8 - top fuel dragster ilu 03Takhle vypadá zrychlení z 0 na 508 km/h pod 4 sekundy, z toho mrazí (video) - 9 - top fuel dragster ilu 04Takhle vypadá zrychlení z 0 na 508 km/h pod 4 sekundy, z toho mrazí (video) - 10 - top fuel dragster ilu 05
Kdyby někdo nevěděl, jak takový top fuel dragster může vypadat (ilustrační foto)

Zdroj: Car Throttle

Marek Bednář

Diskuze 6 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.