Svatá trojice hypersportů? Druhá liga, říká Koenigsegg

(+ videa) Tento týden patřil hned několika srovnáním těch nejlepších superaut planety. Švédové chyběli ve všech, a tak k tomu řekli své.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Svatá trojice hypersportů? Druhá liga, říká Koenigsegg

21.11.2015 | Petr Miler | 14 příspěvků

Svatá trojice hypersportů? Druhá liga, říká Koenigsegg

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ videa) Tento týden patřil hned několika srovnáním těch nejlepších superaut planety. Švédové chyběli ve všech, a tak k tomu řekli své.

Pokud jste poslední dny věnovali zkoumáním jeskynních komplexů, o hodně jste přišli. Éterem se totiž rychlostí blesku prohnala hned tři srovnání těch nejlepších superaut světa. Nejprve dorazil test LaFerrari, P1 a 918 ve zrychlení 0 až 300 km/h, pak Alejandro Salomon vyhlásil výsledky srovnání „Svaté trojice” s Veyronem SS a Huayrou a nakonec přispěchal Chris Harris se svým 52minutovým monstrem na podobné téma. Je nám trochu líto Chrise Harrise, který si s celým srovnáním vyhrál zřejmě nejvíce, ale aspoň v první chvíli trochu doplatil na to, že éter už byl podobného materiálu plný, nicméně je tu ještě někdo, koho lze litovat: Christian von Koenigsegg.

Ačkoli švédský byznysmen vyrábí už léta úchvatné stroje (často zajímavé nejen dynamikou...), ani v jednom srovnání na něj nezbylo místo. Nejvíce asi patřil do toho Salomonova, sám Alejandro ale vysvětlil, proč v něm nebyl. Tam to šlo pochopit, jinde Koenigsegg doplácel prostě na to, že žádné z jeho aut do „Svaté trojice” nepatří a každý toužil primárně po současném testu zrovna té. Můžete namítnout, že to Švédům může být jedno, jenže nemůže - má své zákazníky a ti se ptají: bude mnou objednaný Koenigsegg tak rychlý jako tato trojice?

To není hypotetický dotaz, přesně takový položil Stevenu Wadovi, který má v Koenigseggu na starosti firemní komunikaci, jeden z klientů. A Wade se rozhodl zareagovat veřejně poměrně obsáhlým článkem na firemním blogu.

V něm se odráží právě od srovnání dynamiky LaFerrari, P1 a 918 v 0 až 300 km/h od SCD. Jednak se podivuje tomu, jaké časy byly v testu naměřeny. Sice konstatuje, že letištní dráha v Bruntingthorpe, kde test proběhl, má 2% stoupání, přesto si jím nedovede vysvětlit diametrální odlišnosti mezi naměřenými a výrobcem udávanými časy. Zejména pak v případě Ferrari, kde rozdíl činil ukrutných 7 sekund - výsledek tak byl skoro o 50 procent delší, než měl být a z jasného vítěze udělal vcelku jasně poraženého. Konkrétní výsledky testu SCD a přesné srovnání naměřených a udávaných časů jednotlivých hypersportů následují.


Svatá trojice hypersportů? Druhá liga, říká Koenigsegg - 1 - LaFerrari P1 918 0-300 kmh video 20Svatá trojice hypersportů? Druhá liga, říká Koenigsegg - 2 - LaFerrari P1 918 0-300 kmh video 21

Naměřené vs. udávané časy akcelerace tzv. Svaté trojice z 0 na 300 km/h

Porsche 918

Naměřeno SCD: 22,95 s
Udáváno Porsche: 19,9 s (s paketem Weissach)

Ferrari LaFerrari

Naměřeno SCD: 21,99 s
Udáváno Ferrari: 15 sc

McLaren P1

Naměřeno SCD: 20,11 s
Udáváno McLarenem: 16,5 s

Jak vidíte, snad pouze Porsche může odlišnost reality od příslibu svést na sklon trati, ale do toho Koenigsegg zase tak rýt nechce, „pouze upozorňuje”. Dále bere jako fakt časy udávané automobilkami, neboť s nimi také chce srovnat čas udávaný automobilkou - tou vlastní. A říká, že i když vezme v úvahu ty nejlepší časy a porovná je s těmi, co bylo Koenigseggům reálně naměřeno (v automobilkou organizovaných měřeních - dodejme pro přesnost) a je zdokumentováno s pomocí níže přiložených videí, nemá žádný vůz ze „Svaté trojice” šanci ani proti „relativně obyčejnému” (zde vážně hodně uvozovek) Koenigseggu Agera R už z roku 2011 - tehdy mu bylo ve zrychlení 0-300 km/h zaznamenáno 14,53 sekundy.

Světové rekordy Koenigseggu Agera R z roku 2011

Zrychlení 0-300 km/h: 14,53 s
Zrychlení 0-200 mph: 17,68 s

Zpomalení 300-0 km/h: 6,66 s
Zpomalení 200-0 mph: 7,28 s

Absolvování 0-300-0 km/h: 21,19 s
Absolvování 0-200-0 mph: 24,96 s

Pravdou je, že někdejší srovnání Agery R s Porsche 918 jinou realitu nevyjevilo, tento model je ale pro Koenigsegg už dávnou minulostí. Teď vyrábí silnější Ageru RS, která má být ještě rychlejší. Její oficiální časy zatím neexistují (budou, slibuje Wade), je tu ale také zatím vůbec nejrychlejší Koenigsegg, model One:1. Ten stejnou disciplínu zvládá za 11,922 sekundy, o plné 3 sekundy rychleji než Ferrari LaFerrari dle ideálních továrních čísel. A to Wade dodává, že přijde ještě hybridní Regera, která do 20 sekund zvládne zrychlit i na 400 km/h.

Aby to bylo každému jasné, namaloval Wade i tabulku, která vše dává do souvislostí a také z ní jasně vyplývá - srovnání LaFerrari a spol. jsou zajímavá (a Wade uznává, že jde o úžasné kusy mechaniky), jenže proti Koenigseggům je to druhá liga.

Srovnání Svaté trojice hypersportů s Koenigseggy (dle Koenigseggu)

Svatá trojice hypersportů? Druhá liga, říká Koenigsegg - 3 - Koenigsegg vs Svata trojice 01

Wade navíc nezůstává jen u toho - konstatuje, že One:1 zvládající v zatáčkách až 2G držící rekordy v Suzuce a ve Spa nebude mít konkurenci ani ani na Severní smyčce Nürburgringu, kam se vydá příští rok po definitivním zrušení rychlostních limitů.

Jsou to pochopitelně silná slova a sami považte, jak moc velkou důvěryhodnost jim přisuzujete. Snad se jednou v opravdu nezávislém testu dozvíme, jak si Koenigseggy proti třem mnohokrát zmíněným strojům stojí, ať už v přímce nebo na okruhu...

Fotografie Koenigseggu Agera R

Svatá trojice hypersportů? Druhá liga, říká Koenigsegg - 4 - Koenigsegg Agera R 2011 predstaveni 1Svatá trojice hypersportů? Druhá liga, říká Koenigsegg - 5 - Koenigsegg Agera R 2011 predstaveni 2Svatá trojice hypersportů? Druhá liga, říká Koenigsegg - 6 - Koenigsegg Agera R 2011 predstaveni 3Svatá trojice hypersportů? Druhá liga, říká Koenigsegg - 7 - Koenigsegg Agera R 2011 predstaveni 4Svatá trojice hypersportů? Druhá liga, říká Koenigsegg - 8 - Koenigsegg Agera R 2011 predstaveni 5Svatá trojice hypersportů? Druhá liga, říká Koenigsegg - 9 - Koenigsegg Agera R 2011 predstaveni 6Svatá trojice hypersportů? Druhá liga, říká Koenigsegg - 10 - Koenigsegg Agera R 2011 predstaveni 7Svatá trojice hypersportů? Druhá liga, říká Koenigsegg - 11 - Koenigsegg Agera R 2011 predstaveni 8

Fotografie Koenigseggu One:1

Svatá trojice hypersportů? Druhá liga, říká Koenigsegg - 12 - Koenigsegg One to 1 nove foto 01Svatá trojice hypersportů? Druhá liga, říká Koenigsegg - 13 - Koenigsegg One to 1 nove foto 02Svatá trojice hypersportů? Druhá liga, říká Koenigsegg - 14 - Koenigsegg One to 1 nove foto 03Svatá trojice hypersportů? Druhá liga, říká Koenigsegg - 15 - Koenigsegg One to 1 nove foto 04Svatá trojice hypersportů? Druhá liga, říká Koenigsegg - 16 - Koenigsegg One to 1 nove foto 05Svatá trojice hypersportů? Druhá liga, říká Koenigsegg - 17 - Koenigsegg One to 1 nove foto 06Svatá trojice hypersportů? Druhá liga, říká Koenigsegg - 18 - Koenigsegg One to 1 nove foto 07Svatá trojice hypersportů? Druhá liga, říká Koenigsegg - 19 - Koenigsegg One to 1 nove foto 08Svatá trojice hypersportů? Druhá liga, říká Koenigsegg - 20 - Koenigsegg One to 1 nove foto 09Svatá trojice hypersportů? Druhá liga, říká Koenigsegg - 21 - Koenigsegg One to 1 nove foto 10Svatá trojice hypersportů? Druhá liga, říká Koenigsegg - 22 - Koenigsegg One to 1 nove foto 11Svatá trojice hypersportů? Druhá liga, říká Koenigsegg - 23 - Koenigsegg One to 1 nove foto 12Svatá trojice hypersportů? Druhá liga, říká Koenigsegg - 24 - Koenigsegg One to 1 nove foto 13Svatá trojice hypersportů? Druhá liga, říká Koenigsegg - 25 - Koenigsegg One to 1 nove foto 14Svatá trojice hypersportů? Druhá liga, říká Koenigsegg - 26 - Koenigsegg One to 1 nove foto 15Svatá trojice hypersportů? Druhá liga, říká Koenigsegg - 27 - Koenigsegg One to 1 nove foto 16Svatá trojice hypersportů? Druhá liga, říká Koenigsegg - 28 - Koenigsegg One to 1 nove foto 17Svatá trojice hypersportů? Druhá liga, říká Koenigsegg - 29 - Koenigsegg One to 1 nove foto 18Svatá trojice hypersportů? Druhá liga, říká Koenigsegg - 30 - Koenigsegg One to 1 nove foto 19Svatá trojice hypersportů? Druhá liga, říká Koenigsegg - 31 - Koenigsegg One to 1 nove foto 20Svatá trojice hypersportů? Druhá liga, říká Koenigsegg - 32 - Koenigsegg One to 1 nove foto 21Svatá trojice hypersportů? Druhá liga, říká Koenigsegg - 33 - Koenigsegg One to 1 nove foto 22

Videa s akcelerací vozů „Svaté trojice” i obou Koenigseggů

Zdroj: Koenigsegg

Petr Miler

Diskuze 14 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše