Zákaz na Ringu? Koenigsegg s One:1 smázl rekord Spa, spokojen ale není (video)

Koenigsegg toužil po skalpu Nordschleife, zákaz rekordních kol ale učinil jeho snaze přítrž. Tak se s One:1 vydal do Belgie a nechal daleko za sebou i P1 a 918.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Zákaz na Ringu? Koenigsegg s One:1 smázl rekord Spa, spokojen ale není (video)

20.7.2015 | Petr Miler | 4 příspěvky

Zákaz na Ringu? Koenigsegg s One:1 smázl rekord Spa, spokojen ale není (video)

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Koenigsegg toužil po skalpu Nordschleife, zákaz rekordních kol ale učinil jeho snaze přítrž. Tak se s One:1 vydal do Belgie a nechal daleko za sebou i P1 a 918.

Současnou situaci na Severní smyčce Nürburgringu asi znáte. Na nejslavnějším automobilovém okruhu světa zakázali pokusy o rekordy a i když se už několikrát přetřásala možnost jejich zrušení, nic takového momentálně v plánu není. Možná se v reakci na vše, co se událo, změní samotná trať a Zelené peklo se po dekádách stálosti zase jednou předělá, možná přijde jiné řešení. A možná také žádné. Každopádně docela reálně hrozí, že rekord trati Porsche 956 starý už několik desetiletí nikdy nebude překonán.

Jsou tu ale i jiné oběti. Tou nejvíce bezprostřední byl a je Koenigsegg One:1, který se připravoval na svůj rekordní pokus. Měl a má velmi reálné šance zlikvidovat rekordní zápis Porsche 918 Spyder a stát se nejrychlejším silničním vozem Ringu. I proto se spekulovalo o tom, že obtížně vysvětlitelný zákaz rekordů přišel právě kvůli Švédům - pro Porsche rekord jistě hodně znamená a momentálně nemá v nabídce vůz, kterým by mohlo na lepší výkon Koenigseggu odpovědět.

Švédská mikroautomobilka ale se svým megaautem nechtěla jen plakat nad rozlitým mlékem, a tak jej vytáhla na jiný slavný okruh, do Spa Francorchamps. Nikoli poprvé, nutno dodat, tentokrát ale se zřetelně „rekordními úmysly”. A uspěla, čas 2:32,14 je mezi produkčními auty jasně nejlepší a výrazně překonává dosud nejlepší zápisy McLarenu P1 (2:38) i Porsche 918 (2:40). Přesto Švédi spokojeni nejsou a nikoli proto, že by tu bylo ještě rychlejší Ferrari LaFerrari.

Vůz měl totiž problém se vejít do hlukových limitů platných ve Spa a naplno absolvoval pouze tréninková kola. Právě z těch pochází přiložené záběry s výše zmíněným časem a ze samotného videa je zřejmé, že rychlost v některých místech mohla být vyšší. Pozdější pokusy už nebyly realizovány, neboť vůz svým hlukem navzdory úpravám výfuku na poslední chvíli překračoval limit 103 dB.

Koenigsegg k tomuto pokusu prohlásil: „Tento nový rekord je malé pozitivum, ale umíme více. Přijeli jsme do Spa s jistými očekáváními, byly ale naplněny jen v malé míře. (...) Doufáme, že budeme mít v brzké budoucnosti další šanci protáhnout One:1 ve Spa a ukážeme náš plný potenciál.” Zatím si tedy prohlédněte trénink, v rekordním čase. Pro srovnání už jen dodejme, že nejlepší časy současných vozů Formule 1 jsou One:1 pořád na hony vzdáleny - pohybují se okolo 1 minuty a 47 sekund...


Někteří říkají, že ta díra ve skle vznikla v momentě, kdy chtěl One:1 předjet kulku vystřelenou z pistole a jeho pilot to tak úplně nezvládl...

Petr Miler

Diskuze 4 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše