Nordschleife přemýšlí, kudy dál. Ve hře je i změna samotné trati

Jak bude nadále vypadat Nordschleife, máme snad možnost ovlivnit v dotazníku. Na výběr je zlepšení bariér, vytvoření šikan nebo úprava aut.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Nordschleife přemýšlí, kudy dál. Ve hře je i změna samotné trati

6.7.2015 | Marek Bednář | 3 příspěvky

Nordschleife přemýšlí, kudy dál. Ve hře je i změna samotné trati

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Jak bude nadále vypadat Nordschleife, máme snad možnost ovlivnit v dotazníku. Na výběr je zlepšení bariér, vytvoření šikan nebo úprava aut.

Současná situace kolem Severní smyčky Nürburgringu je vám pravděpodobně dobře známa. Po březnové tragické nehodě při závodě byly postupně zavedeny rychlostní limity na 200 či 250 km/h, a to napřed jen při závodech, později i při turistických jízdách. Omezení pak začala platit i na dobu, kdy si někdo - typicky automobilka - pronajme celý okruh sama pro sebe, aby mohla testovat svá auta. Nebo se pokusit o rekord na kolo, čímž podobné pokusy byly v podstatě zakázány.

Před pár dny se nicméně objevila informace, že právě tohle pravidlo bude zrušeno, že když si pronajmete trať sami pro sebe, budete moci jezdit, jak rychle chcete. A také dalo současné vedení okruhu dohromady dotazník, ve kterém se fanoušků táže, jaké by podle nich bylo nejlepší opatření pro zamezení nehodám podobných té březnové.

Otázek tu je spousta, například za jakým účelem na Ring jezdíte, kolik vám je a jestli máte raději Audi nebo BMW. Ty podstatné ale směřují k tomu, že dotazovaný zvolí, jaké úpravy Ringu jsou podle něho vhodné či nevhodné. Možnosti jsou tři: vylepšení bariér okolo trati, změna půdorysu samotné trati či zachování současných rychlostních limitů, a konečně omezení výkonu aut či aerodynamické „Nürburgring kity”, které by zajistily, aby auta vždy zůstala na silnici.

Vezměme to od konce. Každý výrobce či závodní tým chce, aby jeho auto zůstalo na silnici při všech myslitelných podmínkách u daného auta, protože vzlétnutí znamená dost velký problém, ať už jedete 250 km/h po okruhu nebo po Autobahnu. A co největší přítlak také znamená vyšší rychlost v táhlých zatáčkách a že takových je na Nordschleife dost. Jenže přítlak musíte nastavit tak, aby auto také bylo schopno dosáhnout nějaké použitelné maximálky.

Druhá možnost je nesmysl ještě více, protože úprava jediného horizontu či zatáčky by v praxi znamenala, že bychom mohli všechny dosavadní rekordy zahodit a začít úplně od nuly. A takový Stefan Bellof už svých 6:11,13, dosud absolutní rekord Smyčky, vážně nezajede. Všechny automobilky, které by chtěly být v žebříčku, by si musely okruh pronajmout znovu a znovu po něm jezdit. A také bychom přišli o unikátní kus historie motorsportu.

Jako jediná rozumná varianta se nám zdá první volba, zlepšit ochranu diváků před auty, nad kterými piloti ztratili kontrolu. V klíčových místech by tak mohla být zvýšena a zesílena svodidla či provedeny podobné úpravy, aby se auto mělo mnohem menší šanci dostat ven, mezi diváky. Ovšem, riziko tragédie nelze eliminovat nikdy, lze je jen co nejvíc snížit.

Zdá se také, že automobilky, které na zachování Ringu bez omezení a se současným půdorysem mají teoreticky velký zájem, se moc nesnaží nějak se do rozhodování vedení okruhu vměšovat. Přitom to vypadá, že popostrčení správným směrem by se vedení vážně hodilo. Snad takhle nicméně zafunguje onen dotazník, který můžete vyplnit v němčině zde nebo v angličtině zde. Jak to dopadne, se nechme překvapit - a snad to překvapení nebude příliš nepříjemné.


Nordschleife přemýšlí, kudy dál. Ve hře je i změna samotné trati - 1 - Porsche 918 Spyder rekord Nurburgring Nordschleife 02Nordschleife přemýšlí, kudy dál. Ve hře je i změna samotné trati - 2 - Porsche 918 Spyder rekord Nurburgring Nordschleife 03Nordschleife přemýšlí, kudy dál. Ve hře je i změna samotné trati - 3 - Porsche 918 Spyder rekord Nurburgring Nordschleife 04
Jaké změny čekají Nordschleife, máme snad možnost ovlivnit v dotazníku (ilustrační foto)

Marek Bednář

Diskuze 3 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.