Nordschleife rychlostní limity nezruší, ne letos

Nedávné spekulace vlévaly optimismus do žil, oficiální vyjádření provozovatele Severní smyčky ale naděje na změnu hatí. Zrušení omezení není v plánu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Nordschleife rychlostní limity nezruší, ne letos

12.7.2015 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Nordschleife rychlostní limity nezruší, ne letos

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Nedávné spekulace vlévaly optimismus do žil, oficiální vyjádření provozovatele Severní smyčky ale naděje na změnu hatí. Zrušení omezení není v plánu.

Pokud vás život v posledních měsících naplňovaly docela jiné věci než radosti světa čtyř kol a rádi byste to nyní napravili, máme pro vás špatné zprávy. Už to nepůjde, alespoň ne tak úplně, ne na Severní smyčce Nürburgringu. Právě tam totiž na jaře došlo ke smrtící nehodě, která podobu tohoto okruhu změnila, možná nadobro. „Německá FIA” zavedla v reakci na tuto událost pro závody rychlostní limity, které časem nejenže nebyly zrušeny, ale sám provozovatel okruhu je z vlastní vůle rozšířil na veškeré akce zde konané. To ve výsledku znamená i zákaz pokusů o rekordy ze strany těch, kteří si Ring pronajmou sami pro sebe.

Neptejte se nás, jaký má takový vývoj smysl, protože podle nás žádný nemá. Smrtelná nehoda je jistě nepříjemná věc, na jedné z nejvíce smrtících tratí světa ale není ničím novým. Naprosto chápeme snahu provozovatelů takovým momentům zabránit a obecně ji nepochybně podporujeme, ale ne tímto způsobem. Rychlostní limit není něco, co by patřilo na uzavřený závodní okruh a pokud se na něm má něco měnit, tak cestou, která dovolí rychlosti neomezeně holdovat s minimalizací rizik pro okolí, nikoli omezením používání samotného okruhu bez jakýchkoli dalších změn.

Stalo se ale to druhé. A je to vrcholně podivná věc. Zdálo se nám tak docela uvěřitelné, když se začalo proslýchat, že Nordschleife zákaz pokusů o rekordy zase zruší. Však takto provozovatel sám podrývá své vlastní podnikání z důvodů jistě vážných, ale způsobem přesto nepřiměřeným. Takřka souběžně se objevivší informace o tom, jak provozovatel přemýšlí, kudy dál, ale naši víru v brzkou změnu k lepšímu poněkud podrývaly. Nyní je zřejmé, že nikoli nemístně.

Kolegům z GT Spirit se totiž v návaznosti na poslední dění podařilo získat oficiální vyjádření provozovatele Nürburgringu, firmy Capricorn Nurburgring GmbH. Její šéf komunikace Uwe Baldes k tomu řekl stroze: „Nedošlo zatím k žádné změně situaci na trati, a tak rychlostní limit ve třech sekcích nebude zrušen ani ve zbytku sezóny 2015.”

Z toho je zřejmé, že očekávání brzké změny není na místě. A dále to prohlubuje obavy ze schopnosti či ochoty aktuálního provozovatele okruhu jednat racionálně. I když uběhla teprve polovina roku 2015 a na realizaci jakékoli modifikace čehokoli je spousta času, Capricorn už nyní ví, že do konce roku s limity nic neudělá. A to navzdory tomu, že jej musí stát peníze - atraktivita okruhu pro nadšené řidiče i automobilky a další případné nájemce tím nepochybně klesá.

Zůstává tedy otázkou, co vůbec k zavedení tak drastických omezení vedlo a co je jejich pravou příčinou. Znovu o ní nechceme spekulovat, zdá se nám ale nanejvýš nepravděpodobné, že by tím jediným či alespoň hlavním důvodem byla jarní nehoda - jakkoli ji nechceme zlehčovat, na Nordschleife za dobu její existence zemřely stovky lidí (hovoří se o téměř 70 závodnících a více než 130 dalších lidech z řad návštěvníků a diváků, přesná statistika ale neexistuje) a toto číslo z podstaty nikdy nebude konečné. Má jistě smysl bojovat za to, aby bylo co nejnižší, ne však způsobem, který zasáhne samotnou podstatu existence trati. A to se nyní děje v míře větší než malé.


Nordschleife rychlostní limity nezruší, ne letos - 1 - Smrtici trate Nurburgring 01Nordschleife rychlostní limity nezruší, ne letos - 2 - Smrtici trate Nurburgring 02Nordschleife rychlostní limity nezruší, ne letos - 3 - Smrtici trate Nurburgring 03
Nürburgring a jeho Severní smyčka nikdy nebyly bezpečným místem, Niki Lauda o tom ví své. Každý se sem ale může a nemusí vydat s vědomím jeho rizik, ať už jde o řidiče nebo diváky

Nordschleife rychlostní limity nezruší, ne letos - 4 - Nordschleife speed limits 2015 03Nordschleife rychlostní limity nezruší, ne letos - 5 - Nordschleife speed limits 2015 02Nordschleife rychlostní limity nezruší, ne letos - 6 - Nordschleife speed limits 2015 01
Přesto na okruhu nyní platí rychlostní limity...

Nordschleife rychlostní limity nezruší, ne letos - 7 - Nurburgring crash Flugplatz fatal 01Nordschleife rychlostní limity nezruší, ne letos - 8 - Nurburgring crash Flugplatz fatal 01aNordschleife rychlostní limity nezruší, ne letos - 9 - Nurburgring crash Flugplatz fatal 02Nordschleife rychlostní limity nezruší, ne letos - 10 - Nurburgring crash Flugplatz fatal 03Nordschleife rychlostní limity nezruší, ne letos - 11 - Nurburgring crash Flugplatz fatal 04
...prý kvůli nepochybně děsivé, ale ve výsledku jen jedné z mnoha smrtelných nehod

Zdroj: GT Spirit

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše