Létající motorka není jen sci-fi, pět funkčních prototypů už létá po Francii

Zatím nejde o stroj, který byste si mohli koupit, předobjednat se ale dá. Zatím dokáže ujet 100 km po silnici a pak 10 minut letět, finální parametry ale mají být lepší.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Létající motorka není jen sci-fi, pět funkčních prototypů už létá po Francii

22.4.2019 | Mirek Mazal

Létající motorka není jen sci-fi, pět funkčních prototypů už létá po Francii

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Zatím nejde o stroj, který byste si mohli koupit, předobjednat se ale dá. Zatím dokáže ujet 100 km po silnici a pak 10 minut letět, finální parametry ale mají být lepší.

Můžeme si pomalu odškrtnout další milník ve vývoji osobní dopravy. Klasický silniční motocykl se po jízdě po silnici vznesl nad pevnou zem. První létající motorka skutečně existuje, vznikla ve Francii a jmenuje se Lazareth LMV 496.

Na první pohled nevypadá jako typický jednostopý stroj, má totiž čtyři kola která se dokáží spojit ve dvě. Létající motorku vytvořil designér a technik Ludovic Lazareth, jehož zhmotnělý sen jménem La Moto Volante 496 dokáže ujet zhruba sto kilometrů po silnici na elektrický pohon. Po stisknutí tlačítka ale zařízení změní svůj vzhled do podoby jakéhosi osobního dronu a dokáže pokračovat v cestě i bez kontaktu se zemí.

Koncept zatím dokáže vydržet ve vzduchu jen asi 10 minut, takže rozhodně ještě je na čem pracovat. Při transformaci se kola o devadesát stupňů vykloní ven a tím nasměřují k zemi turbíny JetCat. Proudové motory vytváří energii 969 kW (1 318 koní), což stačí k tomu, aby se motorka i s jezdcem vznesla nad zem. Po minutě zahřívání může odletět jeden člen posádky sedící za řídítky. Hmotnost je zde důležitým faktorem, proto je kostra LMV 496 vyrobena z kompozitních materiálů.

Řidič a později také pilot může informace o rychlosti, nadmořské výšky, poloze či rychlosti turbín přečíst na přístrojové desce. Jak jsme již naznačili, pan Lazareth má před sebou ještě kus práce, k dispozici má ale podle svých slov pět prototypů, na jejichž vývoji s kolegy současně pracuje a se kterými uskutečňuje krátké lety po Francii.

Francouzský konstruktér s dílnou v kantonu Annecy-le-Vieux neprozradil, na kolik jej vývoj dosud postavených kusů přišel. V případě samotné létající motorky se ale mluví o ceně 560 tisíc dolarů (12,7 milionu Kč) za jeden hotový stroj, kterou je potřeba vzít na zřetel při předobjednávce. Přesnou konečně sumu možná neví ani sám Lazareth - svět létajících aut a motorek je to zatím neprobádané pole, na kterém by si snadno mohly vylámat zuby i mnohem větší firmy.


Létající motorka není jen sci-fi, pět funkčních prototypů už létá po Francii - 1 - Lazareth LMV 496 letajici motorka foto prvni 01Létající motorka není jen sci-fi, pět funkčních prototypů už létá po Francii - 2 - Lazareth LMV 496 letajici motorka foto prvni 02Létající motorka není jen sci-fi, pět funkčních prototypů už létá po Francii - 3 - Lazareth LMV 496 letajici motorka foto prvni 03Létající motorka není jen sci-fi, pět funkčních prototypů už létá po Francii - 4 - Lazareth LMV 496 letajici motorka foto prvni 04Létající motorka není jen sci-fi, pět funkčních prototypů už létá po Francii - 5 - Lazareth LMV 496 letajici motorka foto prvni 05Létající motorka není jen sci-fi, pět funkčních prototypů už létá po Francii - 6 - Lazareth LMV 496 letajici motorka foto prvni 06Létající motorka není jen sci-fi, pět funkčních prototypů už létá po Francii - 7 - Lazareth LMV 496 letajici motorka foto prvni 07Létající motorka není jen sci-fi, pět funkčních prototypů už létá po Francii - 8 - Lazareth LMV 496 letajici motorka foto prvni 08Létající motorka není jen sci-fi, pět funkčních prototypů už létá po Francii - 9 - Lazareth LMV 496 letajici motorka foto prvni 09Létající motorka není jen sci-fi, pět funkčních prototypů už létá po Francii - 10 - Lazareth LMV 496 letajici motorka foto prvni 10Létající motorka není jen sci-fi, pět funkčních prototypů už létá po Francii - 11 - Lazareth LMV 496 letajici motorka foto prvni 11Létající motorka není jen sci-fi, pět funkčních prototypů už létá po Francii - 12 - Lazareth LMV 496 letajici motorka foto prvni 12Létající motorka není jen sci-fi, pět funkčních prototypů už létá po Francii - 13 - Lazareth LMV 496 letajici motorka foto prvni 13Létající motorka není jen sci-fi, pět funkčních prototypů už létá po Francii - 14 - Lazareth LMV 496 letajici motorka foto prvni 14Létající motorka není jen sci-fi, pět funkčních prototypů už létá po Francii - 15 - Lazareth LMV 496 letajici motorka foto prvni 15Létající motorka není jen sci-fi, pět funkčních prototypů už létá po Francii - 16 - Lazareth LMV 496 letajici motorka foto prvni 16
Praktická ukázka Lazarethu LMV 496, který jezdí i létá. Na záběrech z vývoje zatím nepříliš přesvědčivě, i Blériot ale nějak začínal

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše