Muž si doma postavil asi nejstylovější karavan, je to jachta hnaná dieselem V12

Řemeslník ze staré školy si vyrobil pojízdnou přehlídku své zručnosti. Obytný náklaďák původem z dávné historie má dnes silný motor a do detailu propracované provedení.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Muž si doma postavil asi nejstylovější karavan, je to jachta hnaná dieselem V12

22.12.2019 | Mirek Mazal

Muž si doma postavil asi nejstylovější karavan, je to jachta hnaná dieselem V12

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Řemeslník ze staré školy si vyrobil pojízdnou přehlídku své zručnosti. Obytný náklaďák původem z dávné historie má dnes silný motor a do detailu propracované provedení.

Russ Moen, chlapík z kanadského Port Alberni, si zaslouží svůj okamžik slávy kvůli vlastnoručně vyrobenému karavanu ve stylu hot rodu. Neobvykle zručný automechanik léta zdokonaloval vědomosti a dovednosti na jiných vozech, aby završil své umění rozsáhle upraveným Chevroletem COE Tourliner z roku 1954.

Výsledkem pět let trvající práce je bezprecedentní unikát, který je stejně stylový jako praktický k jízdě či bydlení. Profesionálně zpracované dílo snad nemůže mít charismatičtější rukopis, dvoubarevný karavan je vážně „cool“ dle slovníku obdivu z místa původu.

Chvályhodný projekt začal spojením obytné části s korbou nákladního pick-upu Chevrolet Advance-Design COE. Majitel tohoto Frankensteinova stroje si brzy uvědomil, že nápad nebude fungovat, protože tovární podvozek neunesl nadměrnou hmotnost kryté části. Moen zvolil radikální změnu přístupu a namontoval klasickou sériovou kabinu na podvozek starého kempovacího automobilu. Zbylo vyřešit zázemí, které se vešlo i s toaletou do zakázkově vytvořené skořepiny za zády.

Obytnou část tvoří hliníková kostra nesoucí sklolaminátové panely, ze stejného materiálu jsou vytvořeny i masivní zadní blatníky s integrovanými krycími lištami kol pro dotvoření retro vzhledu. Systém vzduchového odpružení dává Chevroletu nízkou světlou výšku a lepší jízdní vlastnosti.

Krása výstředního obytného automobilu pokračuje v interiéru, který tvarem i provedením připomíná jachtu. Vnitřní prostory bohatě lemují metry hnědé kůže a dřevěného obití, staromódní dojem byl tím splněn a k faktickému užitku slouží elektrické vybavení jako dálkově ovládaná okna, vyhřívaná sedadla, klimatizace, audiosoustava anebo trojice kamer. Přístup do ložnice, obývací části, kuchyně a koupelny je možný průchodem z řidičovy kabiny, alternativní cestou jsou klasické dveře na straně karavanu vyvoněného březovým, třešňovým a týkovým obložením.

Správný americký hot rod se neobejde bez vibrujícího motorového prostoru, kam místo V8 zamířil vidlicový dvanáctiválec Cummins disponující objemem 5,9 litru. Dieselový agregát dodává dostatečný výkon 406 koní (298 kW) a hlavně 1 085 Nm točivého momentu. V něčem takovém musí být radost jezdit i bydlet.


Muž si doma postavil asi nejstylovější karavan, je to jachta hnaná dieselem V12 - 1 - Chverolet COE Tourliner karavan a hot rod foto 01Muž si doma postavil asi nejstylovější karavan, je to jachta hnaná dieselem V12 - 2 - Chverolet COE Tourliner karavan a hot rod foto 02Muž si doma postavil asi nejstylovější karavan, je to jachta hnaná dieselem V12 - 3 - Chverolet COE Tourliner karavan a hot rod foto 03Muž si doma postavil asi nejstylovější karavan, je to jachta hnaná dieselem V12 - 4 - Chverolet COE Tourliner karavan a hot rod foto 04Muž si doma postavil asi nejstylovější karavan, je to jachta hnaná dieselem V12 - 5 - Chverolet COE Tourliner karavan a hot rod foto 05Muž si doma postavil asi nejstylovější karavan, je to jachta hnaná dieselem V12 - 6 - Chverolet COE Tourliner karavan a hot rod foto 06Muž si doma postavil asi nejstylovější karavan, je to jachta hnaná dieselem V12 - 7 - Chverolet COE Tourliner karavan a hot rod foto 07Muž si doma postavil asi nejstylovější karavan, je to jachta hnaná dieselem V12 - 8 - Chverolet COE Tourliner karavan a hot rod foto 08Muž si doma postavil asi nejstylovější karavan, je to jachta hnaná dieselem V12 - 9 - Chverolet COE Tourliner karavan a hot rod foto 09Muž si doma postavil asi nejstylovější karavan, je to jachta hnaná dieselem V12 - 10 - Chverolet COE Tourliner karavan a hot rod foto 10
Chevrolet COE Tourliner nevyrobila žádná firma, nýbrž Russ Moen z Kanady u sebe doma

Zdroj: Motorious

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše