Výjimečné Ferrari bylo nalezeno a zachráněno po 13 letech stání pod plachtou

Co všechno lidé nenechají na pospas osudu, musí se člověk ptát po objevu obecně nikoli vzácného, ovšem zcela výjimečně nakonfigurovaného Ferrari 355. Zelená barva, béžový interiér a manuální řazení byly parádní volbou.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Výjimečné Ferrari bylo nalezeno a zachráněno po 13 letech stání pod plachtou

17.2.2020 | Mirek Mazal

Výjimečné Ferrari bylo nalezeno a zachráněno po 13 letech stání pod plachtou

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Co všechno lidé nenechají na pospas osudu, musí se člověk ptát po objevu obecně nikoli vzácného, ovšem zcela výjimečně nakonfigurovaného Ferrari 355. Zelená barva, béžový interiér a manuální řazení byly parádní volbou.

Model F355 je jedním z nejoblíbenějších Ferrari vyvinutých po smrti zakladatele značky. Model vyráběný v letech 1994 až 1999 ve verzích Berlinetta, Targa a Spider si získalo srdce více než 11 200 lidí po celém světě. Popularitě jistě napomohl nadčasový design od Pininfariny, stejně jako slušné dynamické parametry neztrácející se v davu ani dvě dekády po ukončení výroby.

F355 pohání atmosférický osmiválec 3,5 V8 s výkonem 279 kW při 8 250 ot./min a točivým momentem 363 Nm v 6 000 ot./min. Zadní kola jsou roztáčena přes manuální nebo robotizovanou šestistupňovou převodovku, v prvním případě zdobenou leštěnou kulisou a typicky kulatou hlavicí řadicí páky. Udávané zrychlení na 100 km/h dosahuje hodnoty 4,7 sekundy, maximální rychlost šplhá až k hranici 295 km/h.

Uzavřenou specifikaci kupé s manuálem si koupilo asi 3 800 zákazníků, naprostá většina lidí ale sáhla klasické červené karoserii. Auto, které vidíte níže, je zelené a zajímavé není jen tím. Svým původním majitelem bylo dávno odloženo, náhodou jej ale nalezl jeden britský sběratel v asijském Macau, když se sháněl po zajímavých exemplářích modelu 512 TR.

Jeho nálezce a současný majitel jej spatřil přikrytý pod plachtou právě vedle jedné 512 TR. Nedalo mu to, nahlédl pod ni a spatřil zjevně léta nepoužívaný stroj ve vzácné konfiguraci s tmavě zelenou barvou Verde Silverstone. Začal se zajímat o historii vozu a dohledal, že auto bylo koupeno jako nové v červenci 1995, celou dobu patřilo jedinému muži, od roku 2007 ale nejelo. Auto tedy koupil a nechal odvézt do Londýna, kde jej svěřil londýnskému dealerství H.R. Owen Ferrari.

Firma byla pověřena mechanickou renovací a byl to kus práce, neboť auto 13 let stálo a do té doby najelo pouze 10 tisíc kilometrů. Letité stání přineslo spoustu problémů, například hlodavci rozežrali klíčové komponenty motoru, maziva už dávno zaschla a koroze zasáhla i mechanické prvky motoru V8. V důsledku chátrání byl agregát rovnou vytažen, rozebrán, hluboce vyčištěn a z velké části omlazen novými součástkami, včetně vadných čerpadel anebo spojky.

Mechanici dále vyprázdnili palivovou nádrž plnou sedimentů a došlo k propláchnutí palivového potrubí. Servis byl nucen nainstalovat nový katalyzátor s napojenými řídicími jednotkami, aby F355 mohlo znovu na silnice. Před premiérou bylo potřeba také zprovoznit klimatizaci, omladit brzdy, vyměnit autobaterii, doladit tlumení sportovního charakteru a v závěru přišly na řadu nové pneumatiky.

Auto je nyní technicky fit, ač se to z fotek níže nemusí zdá. Nyní přijde na řadu vizuální renovace, která dokončí obnovu zelené karoserie i béžového interiéru a poté bude F355 předloženo k certifikaci divizi Ferrari Classiche. Potvrzení autenticity by mělo zvýšit hodnotu pětadvacetiletého Ferrari s vyklápěcími světlomety. Potenciální prodej by mohl přinést okolo 100 tisíc liber (3 miliony Kč), tušíme ale, že vrátit autu jeho původní lesk bylo ještě dražší a současný majitel si jej koupil pro svou potěchu, nikoli jako obchodní artikl.


Výjimečné Ferrari bylo nalezeno a zachráněno po 13 letech stání pod plachtou - 1 - Ferrari F355 1995 Verde Silverstone nalez 01Výjimečné Ferrari bylo nalezeno a zachráněno po 13 letech stání pod plachtou - 2 - Ferrari F355 1995 Verde Silverstone nalez 02Výjimečné Ferrari bylo nalezeno a zachráněno po 13 letech stání pod plachtou - 3 - Ferrari F355 1995 Verde Silverstone nalez 03Výjimečné Ferrari bylo nalezeno a zachráněno po 13 letech stání pod plachtou - 4 - Ferrari F355 1995 Verde Silverstone nalez 04Výjimečné Ferrari bylo nalezeno a zachráněno po 13 letech stání pod plachtou - 5 - Ferrari F355 1995 Verde Silverstone nalez 05Výjimečné Ferrari bylo nalezeno a zachráněno po 13 letech stání pod plachtou - 6 - Ferrari F355 1995 Verde Silverstone nalez 06
Ferrari F355 v zelené barvě Verde Silverstone s nízkým nájezdem 10 tisíc kilometrů má dále manuální převodovkou a béžový interiér. Vzácná specifikace je na fotkách vyobrazena ve stavu před dokončením renovace, auto už je ale technicky fit

Zdroj: Insurance-edge

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše