Zemřel slavný ruský konstruktér bojových vozů, jeho stroje dobře známe i od nás

Rusko vkročilo do nového roku oděno v černé. Lidé se smutkem vzpomínají na život slavného konstruktéra, který dal řadě armád z celého světa dvě ceněná bojová vozidla pěchoty.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Zemřel slavný ruský konstruktér bojových vozů, jeho stroje dobře známe i od nás

6.1.2020 | Mirek Mazal

Zemřel slavný ruský konstruktér bojových vozů, jeho stroje dobře známe i od nás

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Rusko vkročilo do nového roku oděno v černé. Lidé se smutkem vzpomínají na život slavného konstruktéra, který dal řadě armád z celého světa dvě ceněná bojová vozidla pěchoty.

Ve věku 86 let náhle zemřel významný ruský konstruktér Aleksandr Blagonravov. Slavný technik naposledy vydechl v Kurganu o loňské silvestrovské noci. „Zemřel v noci z 31. prosince na 1. ledna. Datum pohřbu zatím není známo,“ uvedla agentura TASS.

Místní guvernér a spřízněná vláda vyjádřili soustrast rodině i příbuzným. Blagonravov měl v svého času zásadní vliv na podobu sovětské a později i ruské armády, protože od roku 1974 až 1989 stál na postu hlavního konstruktéra sovětského strojírenského závodu přímo v Kurganu. Po odchodu z tohoto postu působil dalších 10 let jako vedoucí vědeckotechnický pracovník kurganské univerzity. Jeho přínos SSSR byl svého času oceněn vyznamenáním Řádem Lenina a Řádem rudého praporu práce.

Hlavním Blagonravovým přínosem sovětské moci byl lví podíl na vývoji a výrobě pěchotních bojových vozidel BMP-2 a BMP-3. Jedny z nejznámějších sovětských a později ruských strojů tohoto ražení se staly oporou pěchoty a od roku 1980 se vyrábí dodnes.

BMP-2 bylo od počátku osazeno dvoumístnou otočnou věží se stanovištěm velitele a střelce-operátora. Stoji je vlastní i rychlopalný kanón 2A42 ráže 30 mm schopný zaměřit i vzdušné cíle. Uvnitř najde své místo sedm vojáků, které přepraví na místo akce přes řeku i po souši. Obojživelné schopnosti spolu s možností zvládat i bojové akce zaujaly zahraniční armády, BMP-2 byly nasazeny pod vlajkami Afghánistánu, Alžírska, Angoly, Finska, Indie, Iráku, Jemenu, Jordánska, Kuvajtu. Z dob Československa a později i samostatné České republiky známe stroje pod označením BVP.

V 80. letech 20. století nastal čas modernizace na BMP-3. Schopnější typ vyrazil řešit konflikty s výkonnějším motorem UTD-29M nabízející 372 kW (507 koní) spolu se silnějším pancířem, jinou věží, pestřejší výzbrojí a s aktuálními technologiemi. Hlavními zbraněmi se staly kanóny ráže 100 mm a 30 mm. Zásadní přednosti předchůdce zůstaly nezměněny, proto si třetí varianta obojživelníku našla cestu do služby například Spojených arabských emirátů, Ukrajiny, Venezuely anebo Turkmenistánu.

Zesnulý Blagonravov tak bude nepřímo ovlivňovat světová bojiště ještě několik desítek let po své náhlé smrti, podobné stroje nezřídka vydrží v aktivní službě i déle než půlstoletí.


Zemřel slavný ruský konstruktér bojových vozů, jeho stroje dobře známe i od nás - 1 - Zemrel konstrukter BVP foto 01Zemřel slavný ruský konstruktér bojových vozů, jeho stroje dobře známe i od nás - 2 - Zemrel konstrukter BVP foto 02Zemřel slavný ruský konstruktér bojových vozů, jeho stroje dobře známe i od nás - 3 - Zemrel konstrukter BVP foto 03
Aleksandr Blagonravov zemřel v noci na 1. ledna 2020

Zemřel slavný ruský konstruktér bojových vozů, jeho stroje dobře známe i od nás - 4 - Zemrel konstrukter BVP foto 04Zemřel slavný ruský konstruktér bojových vozů, jeho stroje dobře známe i od nás - 5 - Zemrel konstrukter BVP foto 05Zemřel slavný ruský konstruktér bojových vozů, jeho stroje dobře známe i od nás - 6 - Zemrel konstrukter BVP foto 06Zemřel slavný ruský konstruktér bojových vozů, jeho stroje dobře známe i od nás - 7 - Zemrel konstrukter BVP foto 07Zemřel slavný ruský konstruktér bojových vozů, jeho stroje dobře známe i od nás - 8 - Zemrel konstrukter BVP foto 08Zemřel slavný ruský konstruktér bojových vozů, jeho stroje dobře známe i od nás - 9 - Zemrel konstrukter BVP foto 09
Zesnulý technik je autorem BMP-2...

Zemřel slavný ruský konstruktér bojových vozů, jeho stroje dobře známe i od nás - 10 - Zemrel konstrukter BVP foto 10Zemřel slavný ruský konstruktér bojových vozů, jeho stroje dobře známe i od nás - 11 - Zemrel konstrukter BVP foto 11Zemřel slavný ruský konstruktér bojových vozů, jeho stroje dobře známe i od nás - 12 - Zemrel konstrukter BVP foto 12Zemřel slavný ruský konstruktér bojových vozů, jeho stroje dobře známe i od nás - 13 - Zemrel konstrukter BVP foto 13Zemřel slavný ruský konstruktér bojových vozů, jeho stroje dobře známe i od nás - 14 - Zemrel konstrukter BVP foto 14Zemřel slavný ruský konstruktér bojových vozů, jeho stroje dobře známe i od nás - 15 - Zemrel konstrukter BVP foto 15
... a BMP-3, dodnes hlavních ruských a nejen ruských strojů tohoto ražení

Zdroj: TASS

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše