Zlatá jachta za 110 miliard měla být už 9 let nejdražší na světě, autorovi lidé sedli na lep

Nejdražší superjachta světa, která by překonala i monstrum postavené na objednávku Romana Abramoviče, ohromila svět. Problém ale je, že ve skutečnosti žádná taková nevznikla a stěží kdy vznikne.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Zlatá jachta za 110 miliard měla být už 9 let nejdražší na světě, autorovi lidé sedli na lep

16.2.2020 | Mirek Mazal

Zlatá jachta za 110 miliard měla být už 9 let nejdražší na světě, autorovi lidé sedli na lep

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Nejdražší superjachta světa, která by překonala i monstrum postavené na objednávku Romana Abramoviče, ohromila svět. Problém ale je, že ve skutečnosti žádná taková nevznikla a stěží kdy vznikne.

O třicetimetrové superjachtě History Supreme s domovem v Asii se dodnes mluví jako o nejdražší soukromé lodi na světě. Za rok uběhne deset let od chvíle, kdy si tento poklad měl za 4,8 miliardy dolarů (asi 110 miliard Kč) převzít jeden malajský podnikatel. I na muže s odhadovaným jměním 18,4 miliardy USD (cca 422 miliard Kč) by šlo o astronomickou částku, ale zrovna za jachty lidé někdy utrácí velké části svého bohatství.

Oním kupcem měl být nejbohatší muž v Malajsii a druhý nejbohatší člověk v jihovýchodní Asii Robert Kuok, autorem lodě pak přední klenotník a designér Stuart Hughes. Právě od něj pochází informace o tom, co bylo důvodem výše zmíněné částky. Miliardový účet nemá nic společného s technikou na palubě, vybavením, výkonem nebo dokonce provozní efektivitou.

Do extrémních sfér měla cenu vyšroubovat záplava zlata, platiny a drahých kamenů. Hughes běžně balí věci do nejdražších nerostů sladěných s prvotřídní kůží, ale vytapetovat loď platinou a zlatem by bylo i na jeho zvyky opulentní dílo. K dokončení měl použít 100 tun žlutého kovu dříve používaného jako platidlo. Blyštivým šperkem na moři se prý stalo palubní nádobí, zábradlí, schody i kotva - více než polovinu lodi tak buď tvoří nebo kryje ryzí zlato, ložnici a odpočinkovým částem dominuje o nic méně výjimečná platina.

Stomiliardová cenovka měla stačit i na zeď z meteoritu a akvárium složené z 68 kilogramů 24karátového zlata. Jako těžítko měla v lodi sloužit opravdová kost Tyrannosaura rexe, jen tento archeologický nález vyhrabaný v Arizoně měl stát 89 tisíc dolarů (2 miliony Kč). Zní to jako až absurdní opulence, v obecné rovině to ale není nic, na co bychom nebyli ze světa superaut zvyklí.

Podle Hughese stavba nejvíce dekadentního kusu námořní architektury trvala 3 roky, už dlouho by se tedy zlatá superjachta měla toulat po mořích a oslňovat všechny okolo. Jenže se tak neděje, je to celé jen hoax. Hughes si informace o lodi kdoví proč vymyslel a i když o ní dodnes některá média píší ve vší vážnosti, zlatý sen se nikdy nestal skutečností. Marketingové materiály vznikly na základě snímků italské společnosti Baia Yachts, která se od celé věci distancovala.

Nejdražší soukromou lodí planety tak zůstává jachta Romana Abramoviče, který za ni měl zaplatit až 1,5 miliardy dolarů (asi 34 mld. Kč). Má v ní velké apartmány s vyhlídkami, vlastní obranný systém, ponorku a zcela jistě i nějaké to zlato. Ruský miliardář je stále v čele námořní smetánky, protože History Supreme je jen jeden podraz, který někteří stále berou vážně. Chybějící fotografie hotové lodi a mlžení údajných autorů vygradovalo zjištěním o fabulování samotného Hughese, který se k věci nechce podrobněji vyjadřovat.


Zlatá jachta za 110 miliard měla být už 9 let nejdražší na světě, autorovi lidé sedli na lep - 1 - Falesna superjachta Robert Kuok 01Zlatá jachta za 110 miliard měla být už 9 let nejdražší na světě, autorovi lidé sedli na lep - 2 - Falesna superjachta Robert Kuok 02
Robert Kuok měl být majitelem zlaté superjachty za 110 miliard

Zlatá jachta za 110 miliard měla být už 9 let nejdražší na světě, autorovi lidé sedli na lep - 3 - Falesna superjachta Robert Kuok 03Zlatá jachta za 110 miliard měla být už 9 let nejdražší na světě, autorovi lidé sedli na lep - 4 - History Supreme zlata jachta nejdrazsi 01Zlatá jachta za 110 miliard měla být už 9 let nejdražší na světě, autorovi lidé sedli na lep - 5 - Falesna superjachta Robert Kuok 05Zlatá jachta za 110 miliard měla být už 9 let nejdražší na světě, autorovi lidé sedli na lep - 6 - Falesna superjachta Robert Kuok 06
Nejdražší loď světa ale ve skutečnosti nikdy nevznikla, údajný autor si informace o ní vymyslel a do světa poslal jen rendery

Zdroj: Auto Evolution

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.