Auta, která najíždí v průměru nejvíce km: Škoda má v první desítce hned dva modely

Žebříček aut s průměrně nejvyššími ročními kilometrovými nájezdy v Německu je docela překvapivý. Tamní značky ani modely v něm zdaleka nehrají prim.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Auta, která najíždí v průměru nejvíce km: Škoda má v první desítce hned dva modely

13.10.2020 | Petr Prokopec

Auta, která najíždí v průměru nejvíce km: Škoda má v první desítce hned dva modely

/

Foto: Škoda Auto

Žebříček aut s průměrně nejvyššími ročními kilometrovými nájezdy v Německu je docela překvapivý. Tamní značky ani modely v něm zdaleka nehrají prim.

Tradičním diskuzním tématem není jen výkon automobilů, jejich spotřeba či rychlost, ale i nájezd. Zvláště pak v kombinaci s informacemi o výdajích. Díky tomu totiž snadno můžete usoudit, zda daný vůz je či není spolehlivý a zda stojí za koupi. Platí to tedy alespoň u aut určených pro denní ježdění, na cokoli exotického se pochopitelně vztahují jiná měřítka.

Právě proto se dnes podíváme na to, v jakých autech lidé jezdí nejčastěji a do kterých naopak usedají nejméně často. Za sestavením žebříčků stojí německá společnost Verivox, která zajišťuje pojištění automobilů pro tamní motoristy a roční kilometrový nájezd je sledovanou informací u každé smlouvy. Ze své pozice tak má velmi dobrý přehled o tom, jaké vozy toho kolik najezdí v rukou soukromých majitelů.

Statisika tedy pomíjí nájezdy s firemními auty, což statistiku na jednu stranu trochu deformuje, neboť zde neuvidíme záplavy služebních Passatů a podobných aut. Na tu druhou ji ale přibližuje lidem, které výše zmíněné skutečně zajímá. Protože co vám jako soukromému majiteli řekne, s jakými vozy jezdí za docela jiných podmínek a okolností řidiči služebních aut?

Přes tento aspekt by člověk čekal, že žebříčku budou vládnout značky jako Audi, BMW, Mercedes a Volkswagen s vozy jako A6, řada 5, třída E a Passat, které jsou na dlouhé štreky stavěné, ať už si je koupí kdokoli. Jenže realita je jiná a za vítězi mezi výrobci i „jednotlivci“ je třeba vyrazit z Německa do zahraničí.

Začneme automobilkami, v tomto ohledu je ostatně překvapení největší. Čelo žebříčku totiž opanoval Land Rover, tedy značka, která v dřívějších letech prodejně sice rostla, ovšem stále není na takové úrovni jako třeba BMW a v poslední době spíše strádá. Její vozy navíc navštěvují servisy častěji než konkurence, kvůli horší logistice a zásobování je pak jejich pobyt mimo silnici i relativně delší. Je proto překvapivé, že jejich majitelé dosahují průměrného nájezdu 16 019 kilometrů za rok.

Tím ovšem náš údiv zdaleka nekončí, ani na dalších příčkách žebříčku zaměřeného na německé silnice totiž nenajdeme německé značky. Druhé je totiž Volvo, třetí Jaguar, čtvrté Subaru, pátá Škoda a šestá Dacia. Teprve poté přichází na řadu Audi a BMW, v obou případech se však roční průměrný nájezd zastavil lehce nad 12 500 kilometry. Ve srovnání s Land Roverem tak německé značky zaostávají o čtvrtinu, v případě takového Jaguaru pak o zhruba 1 500 km.

Ani velká kočka z Coventry přitom nepatří na trhu mezi největší hráče či takové výrobce, jejichž vozy by byly pomalu neprůstřelné - ostatně v mnoha studiích Land Rover a Jaguar okupují spodní příčky škály. Jak ovšem dodává šéf Verivoxu Wolfgang Schütz, tyto značky si zároveň kupují lidé, kteří jsou nadšenými řidiči. A proto často vůz volí jako primární dopravní prostředek i na delší vzdálenosti, zatímco majitelé BMW ve větší míře preferují třeba letadla.

Tento fakt poněkud narušuje auru mnichovské automobilky jakožto sportovního výrobce, ovšem BMW nám již mnohokrát dokázalo, že se od svých kořenů hodně vzdálilo. U takové Škody či Dacie je ale důvod vysokého nájezdu již o trochu jiný, spojitost má totiž s provozními náklady. Spotřeba je totiž u těchto aut nižší, stejně jako pojištění či náklady na servis. Jak jsme již zmínili, do svého srovnání byly zahrnuty pouze privátní vozy, takže ani služební Škody tady statistiky nenarušily.

Po výše zmíněném naopak nepřekvapí, že nejnižší nájezd je spojen se sporťáky či třeba značkami již nedostupnými v Evropě. Na konto Porsche totiž připadá 9 091 km ročně, na majitele Saabu pak 9 929 km a na Daihatsu jen 8 067 km.

Přesunout se můžeme k jednotlivým modelům, ani v tomto případě ale nebude o překvapení nouze. Lídrem se totiž stal Seat Exeo, tedy sedan a kombík, jenž Španělé vyráběli v letech 2008 až 2013 na platformě staršího Audi A4. Zrovna prodejního úspěchu s ním pak sice nedosáhli, pro samotný koncern ale tento model mohl být přínosem, neboť u něj došlo na recyklaci již zaplaceného.

Stejně jako mezi značkami se pak situace vyvíjí i u zbytku pořadí, na vrcholných příčkách tedy najdeme i britské či švédské vozy, tedy konkrétně Volvo XC60 a Jaguar XF. Tato dvojice ovšem byla překonána Škodou Superb a zejména Mercedesem GLE, který v průměru dává 17 286 kilometrů ročně. To vskutku není malá porce, zvláště v porovnání s Porsche - Boxster totiž ročně najezdí jen 6 885 km, 911 pak o trochu více (7 044 km). A do nejlepší desítky se dostala ještě jedna škodovka - Kodiaq s 16 076 km za rok.

Česká automobilka tak může být poctěna tím, že soukromí majitelé její auta využívají poměrně intenzivně, ze srovnatelných vozů se v pořadí nejlepších modelů objevuje jen i40 od Hyundai a Insignia od Opelu. Pochopitelně, extrémy budou jinde, někteří dokáží najet s autem i přes 200 tisíc km za rok, ale průměrná cifra o vhodnosti toho kterého modelu na velmi pravidelné využívání řekne jistě více.

Značky aut s nejvyššími průměrnými nájezdy km za rok v Německu


Auta, která najíždí v průměru nejvíce km: Škoda má v první desítce hned dva modely - 1 - Auta ktera najizdi nejvice km 2020 prehled 01
Data: Verivox, Grafika: Autoforum.cz

Modely aut s nejvyššími průměrnými nájezdy km za rok

Auta, která najíždí v průměru nejvíce km: Škoda má v první desítce hned dva modely - 2 - Auta ktera najizdi nejvice km 2020 prehled 02
Žebříček průměrného ročního nájezdu kilometrů jednotlivých aut a značek v Německu je docela překvapivý. Data: Verivox, Grafika: Autoforum.cz

Auta, která najíždí v průměru nejvíce km: Škoda má v první desítce hned dva modely - 3 - Range Rover Evoque P300e a Land Rover Discovery Sport P300e 05Auta, která najíždí v průměru nejvíce km: Škoda má v první desítce hned dva modely - 4 - Range Rover Evoque P300e a Land Rover Discovery Sport P300e 08Auta, která najíždí v průměru nejvíce km: Škoda má v první desítce hned dva modely - 5 - Range Rover Evoque P300e a Land Rover Discovery Sport P300e 16
První místo mezi značkami obsadil Land Rover. Foto: Land Rover

Auta, která najíždí v průměru nejvíce km: Škoda má v první desítce hned dva modely - 6 - Seat Exeo 20TDI 02Auta, která najíždí v průměru nejvíce km: Škoda má v první desítce hned dva modely - 7 - Seat Exeo 20TDI 06Auta, která najíždí v průměru nejvíce km: Škoda má v první desítce hned dva modely - 8 - Seat Exeo 20TDI 21
Mezi modely pak boduje již léta nevyráběný Seat Exeo. Foto: Jiří Kaloč, Autoforum.cz

Auta, která najíždí v průměru nejvíce km: Škoda má v první desítce hned dva modely - 9 - Test Skoda Superb Combi 2015 20 TDI prvni 09Auta, která najíždí v průměru nejvíce km: Škoda má v první desítce hned dva modely - 10 - Test Skoda Superb Combi 2015 20 TDI prvni 18Auta, která najíždí v průměru nejvíce km: Škoda má v první desítce hned dva modely - 11 - Test Skoda Superb Combi 2015 20 TDI prvni 46Auta, která najíždí v průměru nejvíce km: Škoda má v první desítce hned dva modely - 12 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 07Auta, která najíždí v průměru nejvíce km: Škoda má v první desítce hned dva modely - 13 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 11Auta, která najíždí v průměru nejvíce km: Škoda má v první desítce hned dva modely - 14 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 50
Velmi vysoko je pak i Škoda - jako značka je pátá, Superb je pak třetí a Kodiaq devátý

Zdroj: Verivox

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše