Automobilka překvapivě přiznala, jak zničující je pro její prodeje nekvalita a nespolehlivost

Automobilky obvykle hovoří jen o tom, jak kvalitní a spolehlivá jejich auta jsou. Sebereflexe je vzácná, ať už je realita jakákoli. Výjimky ale zjevně existují, jak ukazuje nový šéf Jaguaru a Land Roveru.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Automobilka překvapivě přiznala, jak zničující je pro její prodeje nekvalita a nespolehlivost

4.3.2021 | Petr Prokopec

Automobilka překvapivě přiznala, jak zničující je pro její prodeje nekvalita a nespolehlivost

/

Foto: Jaguar

Automobilky obvykle hovoří jen o tom, jak kvalitní a spolehlivá jejich auta jsou. Sebereflexe je vzácná, ať už je realita jakákoli. Výjimky ale zjevně existují, jak ukazuje nový šéf Jaguaru a Land Roveru.

Britské značky Jaguar a Land Rover se v poslední době staly pro nekvalitu podobným synonymem jako Tesla či Alfa Romeo. Dokládá to ostatně i nedávná studie společnosti J.D. Power, ve které značkám patřila dvě ze tří nejhorších míst. V případě Land Roveru dokonce situace zašla tak daleko, že každý majitel musel v průměru řešit dva a půl problému ročně. V případě takového Lexusu či Kie, jenž naopak okupovaly čelo žebříčku, šlo pro změnu o necelý jeden problém na rok.

Automobilky obvykle výsledky takových studií odmítají, Britové ovšem překvapují sebereflexí, neboť nový šéf automobilky Thierry Bolloré uvedl, že Jaguar Land Rover tento problém zaregistroval. A co více, dokonce přiznal, že má na výsledky firmy dramatické dopady, což nepochybně má. Automobilka podle něj přichází jen kvůli nekvalitě a nespolehlivosti o 100 tisíc prodej ročně, což je vzhledem velikosti této automobilky obrovské množství - loni prodala něco přes 425 tisíc aut, bavíme se tedy asi o 20procentním vlivu na prodejní výsledky.

„Nespokojenost našich zákazníků skutečně ovlivnila námi prodávané množství. V současné době tak přicházíme o řadu obchodních příležitostí. Jde o více než sto tisíc aut, které bychom jinak ročně mohli prodat,“ uvedl k tématu Bolloré. Zároveň přitom zmínil, že k nápravě má dojít již letos, neboť Britové „masivně redukují komplexitu svých vozů. A jelikož ty nebudou tak složité, vše vyústí v menší počet problémů.“ Otázkou nicméně zůstává, za jak dlouho mohou automobilky očekávat plody své práce.

Je totiž třeba dodat, že pro letošek se zjednodušuje především květnatost nabídek Jaguaru a Land Roveru, nikoliv až tak samotná technika. Kromě toho je třeba poukázat na tu skutečnost, že Jaguar chce být už za 4 roky výrobcem jen elektrických aut, což znamená kompletní změnu technicky. A třebaže elektrický přinese zjednodušení mechaniky, jako nová věc přinese také nové problémy.

Není tedy zcela jisté, zda skutečně můžeme u Britů počítat s výrazným navýšením kvality. Na druhou stranu, ode dna se dá jen odrážet a mnoho horších značek dnes na trhu není. Tak doufejme, že lepší časy přijdou, třebaže zůstáváme velmi skeptičtí k tomu, jak by mohl Jaguaru pomoci krok, kterým se chce zbavit všech dnes žádaných modelů a prodávat jen ty elektrické. Dnes nabízí jedno a je to stále větší propadák i s dotacemi, natož pak bez nich.


Automobilka překvapivě přiznala, jak zničující je pro její prodeje nekvalita a nespolehlivost - 1 - Jaguar XF 2020 facelift prvni sada 09Automobilka překvapivě přiznala, jak zničující je pro její prodeje nekvalita a nespolehlivost - 2 - Jaguar XF 2020 facelift prvni sada 12Automobilka překvapivě přiznala, jak zničující je pro její prodeje nekvalita a nespolehlivost - 3 - Jaguar XF 2020 facelift prvni sada 13Automobilka překvapivě přiznala, jak zničující je pro její prodeje nekvalita a nespolehlivost - 4 - Jaguar XF 2020 facelift prvni sada 14
Automobilka překvapivě přiznala, jak zničující je pro její prodeje nekvalita a nespolehlivost - 5 - Jaguar XF 2020 facelift prvni sada 23Automobilka překvapivě přiznala, jak zničující je pro její prodeje nekvalita a nespolehlivost - 6 - Jaguar XF 2020 facelift prvni sada 29Automobilka překvapivě přiznala, jak zničující je pro její prodeje nekvalita a nespolehlivost - 7 - Jaguar XF 2020 facelift prvni sada 30
Jak vypadá britské zjednodušování v praxi? Takový XF v rámci faceliftu přišel o šestiválce, které nahrazují přeplňované čtyřválce. Jsme vskutku zvědavi, jak tento krok povede k navýšení spolehlivosti. Foto: Jaguar

Zdroj: Auto News

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.