Autosalony dostaly poslední ránu, značky ruší účast i na tom nejslavnějším z nich

Největší světové autosalony už nějaký čas ztrácí svůj lesk, dlouho jsme ale tvrdili, že jejich definitivní konec přijde až v momentě, kdy svatá přestane být výrobcům i Ženeva. Přesně to se nyní děje.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Autosalony dostaly poslední ránu, značky ruší účast i na tom nejslavnějším z nich

22.1.2020 | Petr Prokopec

Autosalony dostaly poslední ránu, značky ruší účast i na tom nejslavnějším z nich

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Největší světové autosalony už nějaký čas ztrácí svůj lesk, dlouho jsme ale tvrdili, že jejich definitivní konec přijde až v momentě, kdy svatá přestane být výrobcům i Ženeva. Přesně to se nyní děje.

Pokud dění v automobilovém světě sledujete déle než dekádu, nejspíše si vzpomínáte, jak vypadaly autosalony před rokem 2008. Někdy až opulentním prezentacím vystavila stopku globální ekonomická krize, po jejímž vypuknutí automobilky musely škrtat, kde se jen dalo. Stavidla se sice později začala opět postupně uvolňovat, doby největší slávy ale evidentně byly ty tam. Vlivem dalších faktorů byla mračna na obzoru stále temnější a první zlom přiděl v roce 2016. Tehdy byl náhle zrušen autosalon v Lipsku, neboť hned 17 značek odvolalo krátce před jeho zahájením svou účast.

Když se exodus začal postupně přesouvat i do dalších let a na další místa, začalo být v podstatě každému naprosto jasné, že zlatý věk autosalonů je u konce. Nedotknutelnou se v tu chvíli zdála být pouze Ženeva přičemž nebylo troufalé říkat, že pokud pro automobilky přestane být nezbytnou účast i na této akci, bude to pro autosalony poslední rána. A přesně tu nyní zjevně dostávají.

Jakkoliv ženevský autosalon odstartuje již za pouhých šest týdnů a dříve bylo obvyklé, když si vystavovatelé stánky rozebrali už rok předem, Švýcaři mají nyní k dispozici stále volné prostory. Vedle toho navíc vyplouvá na povrch stále více jmen, se kterými se na výstavišti nesetkáme. Svou účast už oficiálně zrušily Peugeot, Lamborghini a Tata Motors s přidruženými značkami. A dá se předpokládat, že spolu s nimi nedorazí do Ženevy ani další automobilky, které to teprve oznámí. Důvodů je hned několik, většinu z nich ale momentálně neslyšíme poprvé.

Lamborghini se od nynějška hodlá zaměřovat spíše na separátní prezentace, kdy se nebude muset dělit o slávu s konkurencí. Podle Peugeotu se autosalony víceméně staly přežitkem. Inovace takových show je minimální, neustále jde jen vozy postávající na koberci. To sice k oslovení publika po dlouhou dobu stačilo, dnešní fanoušci a zákazníci však chtějí víc. A to jim autosalony nedopřávají.

Dá se přitom předpokládat, že stejně jako Peugeot se k celé záležitosti postaví i Citroën a Opel, jenž patří do téže skupiny PSA. A rozsáhlý bude také exodus koncernu Tata Motors. Sami Indové budou v Ženevě chybět vůbec poprvé od roku 1998, do švýcarské metropole pak nedorazí ani Jaguar a Land Rover, které chyběly už loni. Dle oficiálního vyjádření Taty důvodem absence novinek, těch však Indové mají relativně dost a ukáží je třeba za dva týdny v Novém Dillí.

V tuto chvíli je zřejmě jen otázkou času, kdy některý z některých velkých světových autosalonů oznámí svůj konec. Ženevu samozřejmě v tuto chvíli na mysli nemáme, přeci jen se jedná o velkou akci, která úbytek vystavovatelů ještě pár let přežijí. Menší akce ale už mají na kahánku. Jak Audi, tak BMW i Mercedes již oznámily, že budou chybět v dubnu v New Yorku, VW pro změnu nedorazí na podzim do Paříže. Zlatá éra je skutečně minulostí.


Autosalony dostaly poslední ránu, značky ruší účast i na tom nejslavnějším z nich - 1 - Geneva 2020 absentujici znacky 01Autosalony dostaly poslední ránu, značky ruší účast i na tom nejslavnějším z nich - 2 - Geneva 2020 absentujici znacky 02Autosalony dostaly poslední ránu, značky ruší účast i na tom nejslavnějším z nich - 3 - Geneva 2020 absentujici znacky 03
Peugeot se loni v Ženevě ukázal s novou Dvěstěosmičkou...

Autosalony dostaly poslední ránu, značky ruší účast i na tom nejslavnějším z nich - 4 - Geneva 2020 absentujici znacky 04Autosalony dostaly poslední ránu, značky ruší účast i na tom nejslavnějším z nich - 5 - Geneva 2020 absentujici znacky 05Autosalony dostaly poslední ránu, značky ruší účast i na tom nejslavnějším z nich - 6 - Geneva 2020 absentujici znacky 06
...zatímco Lamborghini představilo Huracán EVO Spyder...

Autosalony dostaly poslední ránu, značky ruší účast i na tom nejslavnějším z nich - 7 - Geneva 2020 absentujici znacky 07Autosalony dostaly poslední ránu, značky ruší účast i na tom nejslavnějším z nich - 8 - Geneva 2020 absentujici znacky 08Autosalony dostaly poslední ránu, značky ruší účast i na tom nejslavnějším z nich - 9 - Geneva 2020 absentujici znacky 09
...a Tata Motors koncept H2X či nový Altroz. Ani jedna tato značka však letos do švýcarské metropole nedorazí

Zdroje: Geneva International Motor Show, Peugeot, Tata Motors, Lamborghini

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše