Bentley Continental GT3: sporťákem pro Paříž je závodní koncept

(+ živé foto) Bentley dokázalo dlouho tajit svůj koncept pro závodní okruhy jménem Continental GT3. Až do Paříže ale pod pokličkou nevydržel.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Bentley Continental GT3: sporťákem pro Paříž je závodní koncept

26.9.2012 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

Bentley Continental GT3: sporťákem pro Paříž je závodní koncept

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ živé foto) Bentley dokázalo dlouho tajit svůj koncept pro závodní okruhy jménem Continental GT3. Až do Paříže ale pod pokličkou nevydržel.

Sportovní vavříny slovutné britské značky Bentley jsou už značně omšelé. Pokud bychom opomenuli slavný šestý triumf ve čtyřiadvacetihodinovce Le Mans z roku 2003 se speciálem Speed 8, museli byste se v historických zápisech vrátit až do dvacátých let minulého století, abyste našli další zlaté úspěchy z tohoto asi nejznámějšího vytrvalostního závodu.

Ze slavného původu se nějakou dobu jistě žít dá, věčně ale taktéž ne, což si lidé v Bentley jistě uvědomovali, ale až plnotučná finanční podpora mateřského koncernu Volkswagenu mohla změnit zbožné přání v realitu.

Za stavbu závodního speciálu Continental GT3 je odpovědný šéfinženýr konstrukčního oddělení přes podvozky, pohonné systémy a motorsport Brian Gush. Tentýž člověk, který stál v pozadí úspěchu automobilky Bentley při jejím obrovském sportovním úspěchu v minulé dekádě. Základ automobilu vychází z typu GT Speed, podle reglementů FIA však musel být odstraněn pohon směřující výkon na kola přední nápravy a dodatečně doplněny všechny prvky bezpečnostní výbavy včetně hasicího systému a ochranné klece.

Tiskovou zprávu Bentley Motors vypustilo, ale co se týče techniky a bližší specifikace, zůstalo naprosto skoupé. Nevíme proto, jestli se pod přední kapotou nachází přeplňovaný dvanáctiválec, ale spíše bychom to tipovali na značně lehčí a patřičně vyladěné biturbo 4,0 TFSI.

Rovněž předpokládáme, že větší část původně ocelové karoserie nahradil konstrukční tým lehkým karbonovým kompozitem, kterého bude obsahovat více než kosmické rakety a místo původního automatu byla Continentalu GT3 implantována sekvenční převodovka. Další kila se jistě shazovala také na karoserii, Z tohoto lehkého materiálu totiž rozhodně nebude jen rozměrné zadní křídlo a spletitý čelní nárazník.

Beztak ale bude zajímavé zjistit, jakou dietu Bentley nasadilo svému otesánkovi, neboť soupeři v této kategorii váží něco okolo 1 250 kg - tedy asi polovinu toho, co váží Continental GT určený pro běžné silnice. Exkluzivní kůže nebo dřevo, to vše muselo - obrazně řečeno - do popelnice.

K nasazení stroje nedojde dříve než na konci příštího roku, pak má ale Bentley v plánu nasadit jej nejen do šampionátů GT3, ale vidět bychom jej mohli i ve čtyřiadvacetihodinovkách a to včetně Nürburgringu.

Tip: Projděte si všechny novinky pařížského autosalonu 2012.


Bentley Continental GT3: sporťákem pro Paříž je závodní koncept - 1 - Bentley Continental GT3 zive 01Bentley Continental GT3: sporťákem pro Paříž je závodní koncept - 2 - Bentley Continental GT3 zive 02Bentley Continental GT3: sporťákem pro Paříž je závodní koncept - 3 - Bentley Continental GT3 zive 03Bentley Continental GT3: sporťákem pro Paříž je závodní koncept - 4 - Bentley Continental GT3 zive 04Bentley Continental GT3: sporťákem pro Paříž je závodní koncept - 5 - Bentley Continental GT3 zive 05Bentley Continental GT3: sporťákem pro Paříž je závodní koncept - 6 - Bentley Continental GT3 zive 06Bentley Continental GT3: sporťákem pro Paříž je závodní koncept - 7 - Bentley Continental GT3 zive 07Bentley Continental GT3: sporťákem pro Paříž je závodní koncept - 8 - Bentley Continental GT3 zive 08Bentley Continental GT3: sporťákem pro Paříž je závodní koncept - 9 - Bentley Continental GT3 zive 09Bentley Continental GT3: sporťákem pro Paříž je závodní koncept - 10 - Bentley Continental GT3 zive 10Bentley Continental GT3: sporťákem pro Paříž je závodní koncept - 11 - Bentley Continental GT3 zive 11Bentley Continental GT3: sporťákem pro Paříž je závodní koncept - 12 - Bentley Continental GT3 zive 12Bentley Continental GT3: sporťákem pro Paříž je závodní koncept - 13 - Bentley Continental GT3 zive 13
Na autosalonu v Paříži jsme si mohli konečně pořádně prohlédnout zadní křídlo nového Bentley Continental GT3

Bentley Continental GT3: sporťákem pro Paříž je závodní koncept - 14 - Bentley Continental GT3 01Bentley Continental GT3: sporťákem pro Paříž je závodní koncept - 15 - Bentley Continental GT3 02Bentley Continental GT3: sporťákem pro Paříž je závodní koncept - 16 - Bentley Continental GT3 03 - kopieBentley Continental GT3: sporťákem pro Paříž je závodní koncept - 17 - Bentley Continental GT3 doplnek 01Bentley Continental GT3: sporťákem pro Paříž je závodní koncept - 18 - Bentley Continental GT3 doplnek 02
Koncept Bentley Continentalu GT3 vypadá opravdu působivě. Aby však značka dosáhla konkurenceschopných výkonů, bude muset odpojit systém pohonu všech a především výrazně redukovat svou 2,5tunovou hmotnost

Petr Prokopec

Diskuze 1 příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše