BMW Grand Lusso Coupe: Pininfarina stvořil nové BMW řady 8, s motorem V12

Novinka mnichovské značky je prozatím titulována jen jako koncept. S ohledem na existující komponenty by ale výroba nemusela být tak náročná.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

BMW Grand Lusso Coupe: Pininfarina stvořil nové BMW řady 8, s motorem V12

15.5.2013 | Petr Prokopec | 4 příspěvky

BMW Grand Lusso Coupe: Pininfarina stvořil nové BMW řady 8, s motorem V12

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Novinka mnichovské značky je prozatím titulována jen jako koncept. S ohledem na existující komponenty by ale výroba nemusela být tak náročná.

Velké mnichovské kupé bude, a ne že ne. Pravda, prozatím vznikne jen ve formě konceptu, jehož debut je ohlášen na show Concorso d’Eleganza Villa d’Este konající se 24. května, jenže s ohledem na aktuální vývoj trhu i snahy BMW se dá očekávat, že během pár let bychom tu mohli mít produkční verzi. Zvláště, když Mercedes-Benz s novou třídou S chystá příchod hned několika dvoudveřových modelů a na trhu si dnes užívá až nemístné svobody.

Misky vah by na pozitivní stranu mohly naklonit také relativně nízké náklady na výrobu. Dá se totiž očekávat, že pokud velké kupé vznikne, bude používat tu samou platformu, jaká podepírá i řady 5, 6 a 7. To je však jen pouhá spekulace, proto raději přejděme k věcem reálným.

Zatím je neznáme všechny, neboť vůz nazvaný BMW Grand Lusso Coupe automobilka jen poodhalila. I z viditelného je ale patrný styl aktuálních kupé BMW, krátké převisy vpředu i vzadu, patřičně velká kola a především nekonečně dlouhá kapota motoru. Danou pohonnou jednotkou byl zvolen nadvakrát přeplňovaný šestilitr V12, který již najdeme pod kapotou limuzíny 760Li, kde produkuje 544 koní a 700 Nm. To čtyřdveřovému BMW umožňuje akceleraci z klidu na stovku za 4,6 sekundy. S ohledem na lepší aerodynamiku a možná i vyšší výkon by ovšem kupé stejnou disciplínu mělo zvládat někde okolo čtyř sekund.

Dá se ovšem předpokládat, že sportovní jízda nebude prioritou novinky. Již samotný název konceptu (Grand Lusso znamená velký přepych) totiž odkazuje spíše k maximálnímu komfortu a výbavě. I když je asi jasné, že přes Pininfarinův podpis na karoserii nesklouzne BMW ke zbytečným kudrlinkám, ke kterým obvykle nemívá sklony.

Na slavnostní premiéru vozu jsme tak opravdu zvědavi. Dá se totiž předpokládat, že BMW během debutu alespoň částečně poodhalí i své budoucí plány. Za uvedení konceptu do reality se přitom dozajista nemodlíme jen my - velké kupé řady 8 totiž v nabídce mnichovské značky chybí již od roku 1989 a to je setsakra dlouhá doba.


BMW Grand Lusso Coupe: Pininfarina stvořil nové BMW řady 8, s motorem V12 - 1 - BMW Grand Lusso Coupe prvni sada 01BMW Grand Lusso Coupe: Pininfarina stvořil nové BMW řady 8, s motorem V12 - 2 - BMW Grand Lusso Coupe prvni sada 02BMW Grand Lusso Coupe: Pininfarina stvořil nové BMW řady 8, s motorem V12 - 3 - BMW Grand Lusso Coupe prvni sada 03BMW Grand Lusso Coupe: Pininfarina stvořil nové BMW řady 8, s motorem V12 - 4 - BMW Grand Lusso Coupe prvni sada 04BMW Grand Lusso Coupe: Pininfarina stvořil nové BMW řady 8, s motorem V12 - 5 - BMW Grand Lusso Coupe prvni sada 05
BMW Grand Lusso Coupe je prozatím jen konceptem, na kterém značka spolupracovala s karosárnou Pininfarina. Převedení do sériové výroby by ovšem nemuselo být náročné

Petr Prokopec

Diskuze 4 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.