BMW M4 F82: únik dat zmiňuje výkon jen 421 koní, řada 4 přivítá zpět diesel 35d

Už dlouho se mluví o tom, že nástupce současného BMW M3 bude lehčí než výkonnější. Nakonec má mít pouze 421 koní, bude to stačit?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

BMW M4 F82: únik dat zmiňuje výkon jen 421 koní, řada 4 přivítá zpět diesel 35d

31.1.2013 | Petr Miler | Přidat příspěvek

BMW M4 F82: únik dat zmiňuje výkon jen 421 koní, řada 4 přivítá zpět diesel 35d

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Už dlouho se mluví o tom, že nástupce současného BMW M3 bude lehčí než výkonnější. Nakonec má mít pouze 421 koní, bude to stačit?

V poslední době jsme v souvislosti s novou generací BMW M3, která si jako kupé bude říkat M4, zmiňovali hlavně v souvislosti s jejím vzhledem. Došlo na první údajnou fotku, britské ilustrace na základě známých dat, nebo pouhá vizuální očekávání příznivců. V každém ze zmíněných případů ale šlo vždy jen o předpoklady či spekulace a ačkoli neočekáváme, že by novinka přišla v reálu s nějakým zásadně jiným ztvárněním, skutečnost zkrátka neznáme.

Zadíváni se do renderů či špionážních materiálů jsme ale na dlouhou dobu úplně opustili zmínky o tom, co vlastně novou M3 resp. M4 čeká za technickou nadílku. Už v minulosti se totiž podobné diskuze uzavřely svorným očekáváním, že auto bude mít asi tak 450 koní z vícekrát přeplňovaného třílitru známého třeba z modelu M135i, manuál i automat, pohon zadních kol, samosvor... No zkrátka to, co se od druhého nejmenšího kupé s písmenem M ve znaku čeká. Jenže realita může být trochu jiná.

Než se ale dostaneme ke konkrétním údajům, je dobré si říci, odkud se vlastně vzaly. Za jejich zveřejněním stojí jeden ze členů fóra F30Post, který čerpal z databáze VIN BMW. To zní trochu podivně, když BMW zatím žádnou sériovou M4 určitě nevyrobilo, jenže číselné řady pro jednotlivé typové určitých modelů jsou vozům přiřazeny dávno před jejich skutečnou výrobou. Dokonce i kompletní VIN (a ti, kdo kupovali nové BMW, to budou vědět nejlépe) jsou autům přiřazena dříve, než je výrobní linky automobilky začnou dávat dohromady.

Čistě z tohoto pohledu tedy následující údaje mohou být skutečné, a to zvláště přihlédneme-li k jejich šíři a podrobnosti. Na druhou stranu je třeba dodat, že přesto mohou být jen chytře vymyšlené (motivace autora je ale otázkou) a nebo i klidně pocházet z databáze BMW a přesto neodpovídat budoucí realitě. Konkrétně údaje o výkonu či některých dalších detailech mohou být i v materiálech automobilky fiktivní, neboť je samotné BMW vůbec nemusí znát. Teprve v následujících měsících se Mnichov chystá představit koncept nové M3 nebo M4, naznačit její výkon a popasovat se s reakcemi publika. Pokud pod kapotou máte motor jako 3,0 R6 tri-turbo, můžete si s výkonem i v poslední fázi vývoje dělat kde co - přifouknout autu pár desítek koní navíc nebude těžké.

Pokud ale budeme údajům slepě věřit, pak data k jednomu kompletně specifikovanému vozu pro britský trh hovoří krom již dříve zmíněného třílitového šestiválcovému motoru s mnohonásobným přeplňováním o nejvyšším výkonu 310 kW, tedy 421,5 koně (421 nebo 422 koní podle způsobu zaokrouhlení). To je prakticky stejná hodnota jako u současné generace (ta nabízí 309 kW z jednotky 4,0 V8) a onen „kilowáttek” navíc má z M4 dost možná jen učinit papírově silnější auto. Další hodnoty jsou podle očekávání - manuální převodovka k dispozici, pohon zadních kol, zkrátka žádné překvapení.

Klíčová otázka tedy zní: Je možné, aby nová M3/M4 měla nejvyšší výkon skutečně 310 kW? V obecné rovině: Ano. Už dávno se mluvilo o koncentraci na snížení hmotnosti a konec konců ani motor 3,0 R6 není nafukovací, aby dlouhodobě vydržel zátěž plynoucí s poskytování třeba 500 koní výkonu. Číslovka 421 nebo 422 zní podivně, ale s tímhle si u BMW zase tak moc velkou hlavu nedělají. Předchozí generace tedy měla „lépe čitelných” 420 koní, M3 E46 ale 343 koní a BMW vůbec mají někdy 306, jindy 258, v jiných případech zase 204 koní. Na nějaké jasné hodnoty se tady nutně nehraje.

K tomu je třeba dodat, že maximální výkon je jen jedno číslo. Automobilka pro novinku slibuje ve srovnání s předchůdcem výrazně vyšší hodnoty výkonu v nízkých a středních otáčkách a to učiní vůz se stejným špičkovým výkonem beztak rychlejší. A nakonec je tu už zmíněná hmotnost - auto má být o 150 kilogramů lehčí a to je taková porce, že by i se stejným výkonem starší generaci M3 sfouklo jako svíci.

Vyloučit to tedy nelze, ale... Je možné, že by BMW tak razantně opustilo boje o nejvyšší papírový výkon? Audi RS5 zamířilo už dávno k metě 450 a na stejné jsme očekávali i novou M3, jiný scénář by byl zvláštní. A pak je tu ještě jedna věc - mnichovští udávají maximální litrový výkon nové generace přeplňovaných motorů (pod kapotou M3/M4 F80/F82 skončí jednotka S55, i to ostatně přiložená data říkají) 150 koní, jaké jiné auto než to od divize M by mělo potenciálu naplno využít?


BMW M4 F82: únik dat zmiňuje výkon jen 421 koní, řada 4 přivítá zpět diesel 35d - 1 - BMW M4 F82 specifikace unik 01BMW M4 F82: únik dat zmiňuje výkon jen 421 koní, řada 4 přivítá zpět diesel 35d - 2 - BMW M4 F82 specifikace unik 02BMW M4 F82: únik dat zmiňuje výkon jen 421 koní, řada 4 přivítá zpět diesel 35d - 3 - BMW M4 F82 specifikace unik 03
Toto by měl být výpis specifikací jedné z budoucích M4 pro britský trh

Tento údajný únik zkrátka do celé věci jasné světlo nevnáší a hodnotě 310 kW asi nebudeme stoprocentně věřit, dokud ji nepotvrdí samo BMW. Dotyčný člen fóra ale vytáhl ještě kompletní nabídku motorizací „neeMkového” kupé řady 4 a ani v tomto případě není o zajímavé informace nouze. Tak odhalující jako v případě M4 by nebyla jediná, za zmínku ale krom úplného výčtu (projděte si jej sami) stojí minimálně návrat dvakrát přeplňovaného dieselu 35d do nabídky řady 3 resp. 4. Do portfolia pohonných jednotek trojkového sedanu se totiž tento motor zatím nepropracoval a možná se tam objeví až po premiéře ve čtyřce.

Model 435d by tak měl nabídnout výkon až 230 kW jako v případě jiných BMW s touto jednotkou a krom povinné automatické převodovky (tak tomu bylo u 35d bohužel vždy) přijít i s povinným pohonem všech kol xDrive.

Uvidíme, co vše ze zmíněného bude či nebude pravdou, nic jiného než čas nám zaručenou odpověď nedá.

BMW M4 F82: únik dat zmiňuje výkon jen 421 koní, řada 4 přivítá zpět diesel 35d - 4 - BMW 4 F31 modely unik 01
Údajná kompletní nabídka provedení BMW řady 4 pro Evropu

BMW M4 F82: únik dat zmiňuje výkon jen 421 koní, řada 4 přivítá zpět diesel 35d - 5 - BMW 4 Coupe Concept NAIAS 2013 01 fake M4BMW M4 F82: únik dat zmiňuje výkon jen 421 koní, řada 4 přivítá zpět diesel 35d - 6 - BMW M4 F82 render zad 01
Velmi povedený render M4 zřejmě nebude v tušení vizuálních specifik vozu daleko od pravdy

Zdroj: F30Post

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.