Bugatti Chiron je kompletně vyprodané, další model není, budoucnost slavné značky je nejasná

Rozprodat Veyron bylo svého času složité, doba se ale evidentně změnila. Teď řeší francouzská značka přesně opačný problém - došla jí auta a žádný další model neoznámila, jednoduše nemá co prodávat.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Bugatti Chiron je kompletně vyprodané, další model není, budoucnost slavné značky je nejasná

13.1.2022 | Petr Prokopec

Bugatti Chiron je kompletně vyprodané, další model není, budoucnost slavné značky je nejasná

/

Foto: Bugatti

Rozprodat Veyron bylo svého času složité, doba se ale evidentně změnila. Teď řeší francouzská značka přesně opačný problém - došla jí auta a žádný další model neoznámila, jednoduše nemá co prodávat.

Příchod Bugatti Veyron na svět byl hodně utrápený. Hypersport z Molsheimu měl nejprve problémy při vývoji, který přišel mateřský koncern VW Group na nemalé peníze. I když ale automobilka na každém kusu neskutečně prodělávala, měla zejména po roce 2010 problém s rozprodáním velké části plánované 450kusové produkce. Proto byl v podstatě každý z posledních exemplářů součástí nějaké limitované edice, nešlo-li rovnou o unikátní vůz, ani tak se ale zákazníci k prodejcům příliš nehnali.

Tato kapitola je však dávno zapomenuta, místo toho tu máme novou jménem Chiron. A ten je spojen s trochu jinými těžkostmi, dá-li se to tak nazvat. Bugatti se totiž zejména díky dnes už skončivšímu šéfovi Stephanu Winkelmannovi stalo výdělečným podnikem a i tentokrát jsou u toho limitované edice. Jejich odklon od standardu však nespočívá pouze v odlišném laku, místo toho dochází na razantnější změny, jak ostatně dokládají provedení jako Pur Sport a Super Sport.

Pur Sport se snaží umocnit řidičské zážitky díky upravené aerodynamice s pevným křídlem, pneumatikami s přilnavější směsí a převodovkou se zkráceným stálým převodem o 15 procent. Super Sport je pak kapitolou samou pro sebe, jedno z nejrychlejších aut dějin s celou plejádou modifikací, které dovolují akceleraci z 0 na 400 km/h za 25 sekund. jeho představení zde nekončí.

Právě tyto dvě varianty byly těmi posledními, které si šlo od Bugatti koupit. Firma oznámila, že z plánované 500kusové produkce bylo objednáno i posledních 40 Chironů výše zmíněných edic a firma už nemá zákazníkům co nabídnout. Již zmíněný Stephan Winkelmann sice ještě loni za své vlády řekl, že automobilka měla rozšířit svou nabídku o druhý model, projekt byl ale s ohledem na současné dění ve světě odpískán vedením koncernu VW jako rizikový.

Jsme tedy zvědavi, co bude následovat. Žádný další konkrétní chystaný model oznámen nebyl a byť ze spojení Bugatti a Rimacu se mají vyklubat hned čtyři novinky, na které firma lákala na konci loňského roku upoutávkou níže, ani v tomto případě nic jasného nevíme.


Bugatti Chiron je kompletně vyprodané, další model není, budoucnost slavné značky je nejasná - 1 - Bugatti Chiron 2021 tristy exemplar 01Bugatti Chiron je kompletně vyprodané, další model není, budoucnost slavné značky je nejasná - 2 - Bugatti Chiron 2021 tristy exemplar 02Bugatti Chiron je kompletně vyprodané, další model není, budoucnost slavné značky je nejasná - 3 - Bugatti Chiron 2021 tristy exemplar 03Bugatti Chiron je kompletně vyprodané, další model není, budoucnost slavné značky je nejasná - 4 - Bugatti Chiron 2021 tristy exemplar 04Bugatti Chiron je kompletně vyprodané, další model není, budoucnost slavné značky je nejasná - 5 - Bugatti Chiron 2021 tristy exemplar 05Bugatti Chiron je kompletně vyprodané, další model není, budoucnost slavné značky je nejasná - 6 - Bugatti Chiron 2021 tristy exemplar 06Bugatti Chiron je kompletně vyprodané, další model není, budoucnost slavné značky je nejasná - 7 - Bugatti Chiron 2021 tristy exemplar 07Bugatti Chiron je kompletně vyprodané, další model není, budoucnost slavné značky je nejasná - 8 - Bugatti Chiron 2021 tristy exemplar 08Bugatti Chiron je kompletně vyprodané, další model není, budoucnost slavné značky je nejasná - 9 - Bugatti Chiron 2021 tristy exemplar 09
Chirony Pur Sport... Foto: Bugatti

Bugatti Chiron je kompletně vyprodané, další model není, budoucnost slavné značky je nejasná - 10 - Bugatti Chiron Super Sport 2021 prvni 02Bugatti Chiron je kompletně vyprodané, další model není, budoucnost slavné značky je nejasná - 11 - Bugatti Chiron Super Sport 2021 prvni 03Bugatti Chiron je kompletně vyprodané, další model není, budoucnost slavné značky je nejasná - 12 - Bugatti Chiron Super Sport 2021 prvni 04Bugatti Chiron je kompletně vyprodané, další model není, budoucnost slavné značky je nejasná - 13 - Bugatti Chiron Super Sport 2021 prvni 05Bugatti Chiron je kompletně vyprodané, další model není, budoucnost slavné značky je nejasná - 14 - Bugatti Chiron Super Sport 2021 prvni 06Bugatti Chiron je kompletně vyprodané, další model není, budoucnost slavné značky je nejasná - 15 - Bugatti Chiron Super Sport 2021 prvni 15Bugatti Chiron je kompletně vyprodané, další model není, budoucnost slavné značky je nejasná - 16 - Bugatti Chiron Super Sport 2021 prvni 18Bugatti Chiron je kompletně vyprodané, další model není, budoucnost slavné značky je nejasná - 17 - Bugatti Chiron Super Sport 2021 prvni 26Bugatti Chiron je kompletně vyprodané, další model není, budoucnost slavné značky je nejasná - 18 - Bugatti Chiron Super Sport 2021 prvni 27Bugatti Chiron je kompletně vyprodané, další model není, budoucnost slavné značky je nejasná - 19 - Bugatti Chiron Super Sport 2021 prvni 28
...a Super Sport byly těmi posledními, které se daly u Bugatti koupit. Už nejsou, i posledních 40 kusů bylo rozprodáno. Foto: Bugatti

Bugatti Chiron je kompletně vyprodané, další model není, budoucnost slavné značky je nejasná - 20 - Bugatti Rimac novinky 2022 01
Co bude následovat, je otázkou, takto nekonkrétně maluje svou budoucnost Bugatti ve spojení s Rimacem. Foto: Bugatti

Zdroje: Bugatti

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.