Bugatti Veyron 16.4 Grand Sport Vitesse: 1 200 koní, žádná střecha

Bugatti za necelé dva týdny na ženevském autosalonu skutečně odhalí dosud nejrychlejší otevřenou verzi Veyron 16.4 Grand Sport Vitesse.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Bugatti Veyron 16.4 Grand Sport Vitesse: 1 200 koní, žádná střecha

22.2.2012 | Miro Mihálik | 1 příspěvek

Bugatti Veyron 16.4 Grand Sport Vitesse: 1 200 koní, žádná střecha

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Bugatti za necelé dva týdny na ženevském autosalonu skutečně odhalí dosud nejrychlejší otevřenou verzi Veyron 16.4 Grand Sport Vitesse.

Počátkem roku jsme ze zdroje blízkého značce Bugatti zachytili zprávu o snaze automobilky zbavit se jen pomalu prodávaného otevřeného modelu Veyron 16.4 Grand Sport tím, že vytvoří speciální edici s pevnou průhlednou střechou a koňmi navíc. Nyní se ukazuje, že informace byla pravdivá jen z poloviny. Střecha nebude pevná, vyšší výkon ale dostane a firma nebude šetřit kilowatty - edice Vitesse se dokonce vyrovná verzi Super Sport.

S touto informací s odvoláním se na automobilku přišel aktuálně britský Autocar a je v rozporu s původními zvěstmi. Ty tvrdily, že přestavba 16válcového supersportu z 1 000 na 1 200 koní je natolik náročná, že forma raději zvolí kompromis a vypustí raději stroj s výkonem zvýšeným na 1 100 koňských sil. Nová varianta Vitesse by ale měla mít stejných dvanáct set koní při 6 400 otáčkách a patnáct set newtonmetrů od 3 000 do 5 000 ot./min. jako dosud nejsilnější Veyron SS.

Zvýšení výkonu o dvacet procent přitom nebylo otázkou pár minut práce s počítače a upgradem softwaru. Osmilitrový agregát dostal zvetšená všechna čtyři turbodmychadla i mezichladiče stlačeného vzduchu. Zvýšené zátěži byl rovněž uzpůsoben podvozek.

Bugatti čas akcelerace na stovku neuvádí, ale odhaduje se, že to potrvá jen 2,5 sekundy, tedy o dvě desetiny vteřiny méně, než k tomu potřebuje „standardní” Veyron Grand Sport. Nejvyšší rychlost Grand Sport Vitesse byla odhadována až na 407 km/h, ale kvůli průhlednému polykarbonátovému panelu střechy byla pro jistotu elektronicky omezena na 360 km/h.

Cena ještě není stoprocentní, ale mělo by se jednat o částku 1,65 milionu eur. Další detaily se dozvíme zřejmě až v Ženevě, zatím můžeme krom výše zmíněných detailů posloužit jen dvěma oficiálními fotografiemi.


Bugatti Veyron 16.4 Grand Sport Vitesse: 1 200 koní, žádná střecha - 1 - Bugatti_Veyron_Grand_Sport_Vitesse_01Bugatti Veyron 16.4 Grand Sport Vitesse: 1 200 koní, žádná střecha - 2 - Bugatti_Veyron_Grand_Sport_Vitesse_02
První záběry dokazují, že provedení Vitesse zůstane u otevřené karoserie

Miro Mihálik

Diskuze 1 příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.