Buick Encore: americký Opel Mokka je na světě

(+ video) Buick odplachtoval v Detroitu nové kompaktní SUV s názvem Encore. Možná ale poněkud předčasně, v prodeji se objeví až za rok.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Buick Encore: americký Opel Mokka je na světě

10.1.2012 | Miro Mihálik | Přidat příspěvek

Buick Encore: americký Opel Mokka je na světě

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ video) Buick odplachtoval v Detroitu nové kompaktní SUV s názvem Encore. Možná ale poněkud předčasně, v prodeji se objeví až za rok.

PR koncernu General Motors teď musí hrát v odhalovaní svého nového kompaktního crossoveru na dvou frontách. Nejdříve na čtyři kusy rozřízli fotku americké varianty připravené do prodeje jako Buick Encore a se striptýzem skončili těsně před finále, aby jej nakonec doslovně pár minut před oficiální premiérou předstihl únik věrohodně vypadajícího záběru evropského sourozence Opel Mokka, jehož výroba už byla rovněž potvrzena.

V Detroitu má nicméně přednost americký Buick a Opel musí čekat na Ženevu, takže zatím můžeme nabídnout kompletní data modelu Encore. GM mu říká luxusní crossover a v tabulkách jej srovnává s BMW X1 a Audi Q3. Smích asi není na místě, třeba pokud jde o velikost zavazadlového prostoru o objemu 533 až 1372 litrů (oproti oběma lehce dominuje). Akorát měl možná někdo z firmy nejdříve vysvětlit, jak souvisí rozměry kufru s prestiží. Tedy je pravdou, že Buick má ve Spojených státech a teď už také v Číně docela jiný zvuk, než v konzervativnější a občas poněkud cynické Evropě, tím spíše ale podobně stavěné informace vypadají úsměvně.

Na druhou stranu výbava kompaktního Buicku si s německou automobilovou elitou v lecčems nezadá. Dostanete třeba hlasově ovládaný systém IntelliLink spojující chytrý telefon přes bluetooth s multimediálním rozhraním auta, osmnáctipalcová kola v základní výbavě, duální klimatizaci, audio od Bose a třeba aktivní systém potlačování nežádoucího hluku QuietTuning. Ten pomocí mikrofonů sbírá například nelibé tóny od motoru a pomocí zvukové vlny s opačnou fází pouštěné do reproduktorů je vyruší. Není to novinka, ale obvyklost také ne.

Posedlost akustickou kultivovaností je ale pro tento vůz příznačná i v obecné rovině. Buick upozorňuje, že v zájmu ticha na palubě si konstruktéři dali záležet při vývoji alternátoru, izolačních materiálů, aerodynamicky optimalizovaných vnějších zpětných zrcátek, laminovaného předního okna a tlumící pěnu nastříkali snad do všech otevřených dutin karoserie. Rozhodně pak bude zajímavé optat se u Opelu, jestli se s tím také tolik patlali.

Abychom se mohli dostat k tomu, jaké jízdní vlastnosti Buick slibuje, měli bychom si nejdříve něco říci o pohonu a podvozku. Časem se pravděpodobně objeví i jiné motory ale teď, v době uvedení, může Encore sloužit pouze s přeplňovanou benzínovou čtrnáctistovkou Ecotec s litinovým blokem a hliníkovou hlavou o maximálním výkonu 140 koní při 4 900 ot./min. a nejvyšším točivém momentu 200 newtonmetrů při 1 850 ot./min. K agregátu je k dispozici šestistupňová automatická převodovka HydraMatic 6T40 přenášející výkon standardně na přední a za příplatek na všechna čtyři kola. Akcelerací, maximálkou nebo alespoň spotřebou se Buick nepochlubil, takže zatím máme jen hmotnosti (1 447 kg předokolka, 1 501 kg 4x4) a rozměry. Encore měří na délku 4 278 mm, přičemž rozvor z toho dělá 2 555 mm. Výška auta je 1 646 mm a šířka 1 774 mm.

Navzdory verzi s pohonem všech kol si malé SUV vystačí s jednoduchou zadní nápravou tvořenou vlečenými rameny spojenými torzně pružnou příčkou, a asi bude zajímavé podívat se, kudy povede hnací hřídel a kde bude umístěný zadní diferenciál. Anebo to spíše někdo nedomyslel a do tiskové zprávy uvedl pouze konstrukci předokolky, každopádně nějaké upozornění na tuto skutečnost chybí. Jinak vpředu pracuje běžný MacPherson, tlumiče a stabilizátor a zespodu se všechno snaží ustavit ještě křížová ocelová vzpěra. Řízení je hřebenové s elektrickým posilovačem. Jak můžete vidět, v podstatě ověřená klasika, na kterou se dá spolehnout, ale v zásadě také nic, co by mělo být zárukou výjimečných jízdních vlastností. A přesto Buick tvrdí, že jejich filosofie „jednoho rozměru pneumatik” je zárukou „ostré jízdy a charakteristiky podvozku”. Jestli nepřehání se asi nedovíme přímo, ale o to větší nároky můžou pak být kladeny na Opel.

Ve Spojených státech je běžné (a několikrát jsme na to již upozorňovali), že vozy třeba modelového roku 2012 jsou v prodeji již od loňského podzimu. Na Buick Encore 2013 si ale zákazníci počkají výrazně déle. V prodeji bude až od jara příštího roku. Pro Evropu to ale nic neznamená, my musíme počkat, co oznámí Opel.


Buick Encore: americký Opel Mokka je na světě - 1 - Buick Encore Detroit 01Buick Encore: americký Opel Mokka je na světě - 2 - Buick Encore Detroit 02Buick Encore: americký Opel Mokka je na světě - 3 - Buick Encore Detroit 03Buick Encore: americký Opel Mokka je na světě - 4 - Buick Encore Detroit 04Buick Encore: americký Opel Mokka je na světě - 5 - Buick Encore Detroit 05Buick Encore: americký Opel Mokka je na světě - 6 - Buick Encore Detroit 06Buick Encore: americký Opel Mokka je na světě - 7 - Buick Encore Detroit 11Buick Encore: americký Opel Mokka je na světě - 8 - Buick Encore Detroit 08Buick Encore: americký Opel Mokka je na světě - 9 - Buick Encore Detroit 09Buick Encore: americký Opel Mokka je na světě - 10 - Buick Encore Detroit 10
Kompaktní SUV Encore se v Evropě objeví jako Opel Mokka a má konkurovat Fordu EcoSport

Miro Mihálik

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.