V nové Corvette byl nalezen odkaz na minulost, bez níž by nikdy nepoznala výrobu

Automobilky obvykle nepřiznávají vše, co vedlo ke vzniku toho či onoho modelu a obvykle vidí jen svou práci z posledních let. Chevrolet si je ale vědom toho, jakou roli hrál ve vzniku Corvette C8 s motorem uprostřed Zora Arkus-Duntov.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

V nové Corvette byl nalezen odkaz na minulost, bez níž by nikdy nepoznala výrobu

31.1.2020 | Petr Prokopec

V nové Corvette byl nalezen odkaz na minulost, bez níž by nikdy nepoznala výrobu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Automobilky obvykle nepřiznávají vše, co vedlo ke vzniku toho či onoho modelu a obvykle vidí jen svou práci z posledních let. Chevrolet si je ale vědom toho, jakou roli hrál ve vzniku Corvette C8 s motorem uprostřed Zora Arkus-Duntov.

Pokud jste propadli kouzlu amerických sporťáků, nejspíše víte, že Chevrolet Corvette by nebyl tak úspěšným a schopným vozem, kdyby nebylo Zory Arkuse-Duntova. Americký technik belgického původu sice za zrodem legendy jako takové nestojí, nicméně i tak dostal přezdívku „Otec Corvette“. Když ji totiž poprvé uviděl vystavenou v New Yorku, byl více než potěšen tím, co spatřil. Nicméně technikou byl zklamán, proto napsal do Chevroletu s tím, že by na voze rád pracoval. A rovnou přidal i návrh, jak zvýšit maximálku.

Na automobilku to udělalo velký dojem, zakrátko již byl Arkus-Duntov na její výplatní listině. V roce 1955 tak napomáhal zakomponování osmiválcového motoru, se kterým o rok později dosáhl na Daytona Beach rekordní rychlosti 240 km/h. V roce 1957 byl jmenován ředitelem divize sportovních variant a pod jeho vedením práce na vylepšení Corvette pokračovaly. Jedna věc se mu ale nepodařila. Arkus-Duntov sice u Chevroletu měl velké slovo a prosadil řadu variant, v jedné věci uspěl až dlouho po své smrti.

Jak asi již tušíte, jde o přesun motoru zpod přední kapoty za kabinu. Arkus-Duntov přišel během kariéry u GM s mnoha prototypy, nicméně teprve před pár lety se Chevrolet rozhodl, že Corvette se dočká největší změny od příchodu zmiňovaného osmiválce. Osmá generace tak již skutečně disponuje motorem uprostřed, přičemž automobilka se rozhodla autora této myšlenky řádně uctít. Když tedy šéfka GM Mary Barra loni řídila prototyp, ten byl ozdoben Zorovým profilem.

Všeobecně se přitom očekávalo, že stejný odkaz ponesou i produkční exempláře, nicméně v uplynulých měsících nebylo po „Otci Corvette“ ani vidu, ani slechu. To se ovšem změnilo během nedávného závodu 24 hodin Daytony, kde si lidé z webu Corvette Blogger povšimli plaket na vnitřku dveří. Na nich je vidět nejen logo GM, divize Corvette Racing či odborů UAW, ale rovněž také onen profil Arkuse-Duntova.

Jak se tedy zdá, odkaz na klíčovou část historie Corvette jako takové i základy varianty s motorem uprostřed nebyl spojen pouze s várkou předprodukčních kusů, vozy uctívající Arkuse-Duntova míří i k zákazníkům. Nemělo by to však být jediné memento legendárního inženýra. V zákulisí se hodně mluví o přiostřené variantě Corvette C8, která by se dočkala pojmenování Zora. Zda dojde na realizaci, je ve hvězdách. Pokud však ano, rozhodně čekejme těžký kalibr, jinak se Arkus-Duntov začne otáčet v hrobě.


V nové Corvette byl nalezen odkaz na minulost, bez níž by nikdy nepoznala výrobu - 1 - Zora Arkus-Duntov a Corvette C8 01V nové Corvette byl nalezen odkaz na minulost, bez níž by nikdy nepoznala výrobu - 2 - Zora Arkus-Duntov a Corvette C8 02
Zora Arkus-Duntov vypiplal z Corvette opravdovou sportovní ikonu

V nové Corvette byl nalezen odkaz na minulost, bez níž by nikdy nepoznala výrobu - 3 - Zora Arkus-Duntov a Corvette C8 03V nové Corvette byl nalezen odkaz na minulost, bez níž by nikdy nepoznala výrobu - 4 - Zora Arkus-Duntov a Corvette C8 04
Není tedy divu, že na něj Chevrolet odkázal u prototypu...

V nové Corvette byl nalezen odkaz na minulost, bez níž by nikdy nepoznala výrobu - 5 - Zora Arkus-Duntov a Corvette C8 05V nové Corvette byl nalezen odkaz na minulost, bez níž by nikdy nepoznala výrobu - 6 - Zora Arkus-Duntov a Corvette C8 06
... a zjevně se tak bude dít také u produkčních verzí

V nové Corvette byl nalezen odkaz na minulost, bez níž by nikdy nepoznala výrobu - 7 - Zora Arkus-Duntov a Corvette C8 perex
Fanoušci se postarali i o virtuální spojení Duntova s novou Corvette

Zdroj: Corvette Blogger

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše