Chrysler Portal je elektrická sociální síť na kolech, rozpoznává i tváře posádky

Nový koncept pro CES už vlastně ani není auto, je to autonomně řízená, elektronická kapsle s elektrickým dojezdem až 400 km.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Chrysler Portal je elektrická sociální síť na kolech, rozpoznává i tváře posádky

3.1.2017 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Chrysler Portal je elektrická sociální síť na kolech, rozpoznává i tváře posádky

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Nový koncept pro CES už vlastně ani není auto, je to autonomně řízená, elektronická kapsle s elektrickým dojezdem až 400 km.

Koncern FCA letos přejde letošní autosalon v Detroitu bez premiér. Místo toho své inovace představí na veletrhu elektroniky CES v Las Vegas, který začíná dnešním dnem. V případě značky Chrysler se bude celá expozice soustředit na nový koncept Portal, který byl vyvinut jako „třetí dějství“ mezi prací a domovem. Důraz byl při vývoji kladen hlavně na interiér, hlavním cílem bylo dosáhnout dostatku prostoru a aplikovat nejmodernější technologie.

„Koncept Chrysler Portal slouží jako sociální síť, již si může užívat až šest pasažérů. Je přitom navržen tak, aby si jej užili hlavně třicátníci, kteří začínají plánovat rodinu,“ říká k novince šéf globálního designu FCA Ralph Gilles. U exteriéru lze hovořit o minimalismu, podstatné najdete uvnitř.

Portal dostal na obou stranách dvojité posuvné dveře, které daly konceptu jméno - sloužit mají právě jako „portál do jiné dimenze“. Otevírat se navíc mohou zcela automaticky, koncept je vybaven technologií rozpoznávající tváře řidiče i pasažérů. Předem nadefinovaným osobám Portal dokáže již dopředu uzpůsobit nastavení, dveře je ale možné ovládat hlasově.

Kabina tak trochu připomíná skleník. Světlo dovnitř propouští nejen rozměrná okna, ale také panoramatická střecha. Posádku v ní obklopují elektronické systémy. Leccos lze ovládat gesty, těmi je možno například nastavovat hlasitost audio systému či příjem telefonních hovorů. Přes „komunikační displej“ je možno sdílení hudby, fotek a videí , pracuje také jaké interkom, kterým mohou cestující v první řadě komunikovat s těmi ve třetí. Opomenout pak nesmíme ani autonomní řízení certifikace SAE Level 3, jež spoléhá na radary a kamery.

O pohon vozu se stará elektrické ústrojí krmené lithium-iontovými bateriemi o kapacitě 100 kWh. Ty jsou umístěny mezi nápravami z rozvorem 3 m. Na jedno nabití má Portal urazit zhruba 400 kilometrů, u nové rychlodobíjecí stanice zvládá doplnit energii na 240 km během 20 minut. To ovšem předpokládá použití stanice s výkonem přes 300 kW, což by byl asi trojnásobek dnešního výkonu Superchargerů Tesly. Kdy a zda ale novinku lze čekat ve výrobě, to Chrysler prozatím neprozradil.


Chrysler Portal je elektrická sociální síť na kolech, rozpoznává i tváře posádky - 1 - Chrysler Portal Concept prvni foto 01Chrysler Portal je elektrická sociální síť na kolech, rozpoznává i tváře posádky - 2 - Chrysler Portal Concept prvni foto 02Chrysler Portal je elektrická sociální síť na kolech, rozpoznává i tváře posádky - 3 - Chrysler Portal Concept prvni foto 03Chrysler Portal je elektrická sociální síť na kolech, rozpoznává i tváře posádky - 4 - Chrysler Portal Concept prvni foto 04
Chrysler Portal dostal do vínku elektrické ústrojí, autonomní řízení či technologie budoucnosti

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.