Chytré detaily pick-upu neznámé značky okouzlily i jednu z největších automobilek

Nestává se, aby se na trhu zničehonic zjevilo hotové auto dosud neznámé firmy a dokázalo ohromit i staré gardy. V případě Rivianu se to ale stalo a ohromený je zjevně i Ford.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Chytré detaily pick-upu neznámé značky okouzlily i jednu z největších automobilek

25.4.2019 | Petr Prokopec

Chytré detaily pick-upu neznámé značky okouzlily i jednu z největších automobilek

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Nestává se, aby se na trhu zničehonic zjevilo hotové auto dosud neznámé firmy a dokázalo ohromit i staré gardy. V případě Rivianu se to ale stalo a ohromený je zjevně i Ford.

Tesla již nějakou tu chvíli pracuje na elektrickém pick-upu, který by dle Elona Muska měl být skutečným průlomem. Už jen proto, že takový vůz je snem mnoha Američanů. Kalifornská automobilka však snadno může přijít s křížkem po funuse, neboť ještě před ní se o dobytí tohoto trhu začala pokoušet prakticky neznámá automobilka Rivian. Ta loni ukázala své dva první vozy, a sice sedmimístné SUV R1S a pětimístný pick-up R1T. Právě ten zamíří do výroby jako první a momentálně oslňuje návštěvníky newyorského autosalonu.

Pick-up Rivianu jsme si vcelku podrobně popsali již během slavnostní prezentace, tehdy jsme se ale soustředili na hnací ústrojí. Nyní ale hlavní technik značky Brian Gase prozradil další detaily týkající se především neuvěřitelně chytré konstrukce. Platforma je skateboardového typu, což znamená, že veškeré baterie, stejně jako elektromotory, jsou součástí podlahy. Právě toto řešení pak umožňuje designérům, aby v kombinaci s alternativním pohonem mohli překvapovat zákazníky vtipnými detaily.

Začít můžeme na přídi, která je v podstatě jednou velkou světelnou rampou. Působivé přitom je, že boční části horizontální lišty slouží nejen k dennímu svícení, ale také jako směrová světla. Prostředek lišty se pro změnu může stát indikátorem dobíjení. Za ním se ovšem nenachází pohonné ústrojí, jako by tomu bylo u konvenčního pick-upu, nýbrž rozměrný zavazadlový prostor o kapacitě 330 litrů. Počítat tedy lze s praktickým využitím celé 5,5metrové délky vozu.

Jen u jednoho zavazadelníku ovšem Rivian nezůstává, dále je tak možné počítat s odkládacími schránkami pod zadními sedadly. Na co je ovšem Gase obzvláště pyšný, to je prostor mezi kabinou a korbou, který je přístupný z obou stran skrze odklápěcí panely. Ty navíc disponují malou schránkou, zároveň přitom slouží jako sedátko nebo stupačka, pokud se majitel potřebuje dostat na střechu vybavenou ližinami.

Výše zmíněný schránka pod sedadly má objem 200 litrů, disponovat jí ale bude pouze základní pickup s bateriemi o kapacitě 105 kWh či prostřední verze (135 kWh). V případě vrcholné verze se 180 kWh sice dojezd naroste na 646 km, schránku si ale pro sebe zaberou přídavné baterie. Není to jediná oběť, očekávat lze také stovku za 3,2 s (místo 3 sekund u verze se 135 kWh).

Vraťme se ale zpátky k zajímavým detailům, přičemž v tomto případě zamíříme ke korbě schopné pojmout až 800 kilogramů nákladu. Ta nedostala jen uzamykatelný a elektricky ovládaný kryt, ale rovněž zadní postranici, kterou lze sklopit nejen do úhlu 90 stupňů, ale i svisle k zemi. Nakládání je tak mnohem jednodušší. Finesy tím stále nekončí, dále zde máme i flexibilní podlahu, pod kterou se nachází buď plnohodnotné rezervní kolo nebo další schránka při jeho vynechání.

Rivian R1T tak skutečně má co nabídnout, nemalá očekávání jsou spojena rovněž s SUV. Ohromen je představenými řešeními i Ford, který do elektrického start-upu napumpoval 500 milionů dolarů (cca 11,49 mld. Kč), za což získal nejen přístup k unikátní architektuře, ale také místo v představenstvo Rivianu. Platforma přitom bude montována v Normalu v Illinois, poté ji převezme Ford. Co přesně na ni však usadí, není jisté.

Jasně patrná je však odevzdanost, s jakou modrý ovál přistupuje k elektromobilitě. Oznámení spolupráce s Rivianem přichází krátce poté, co automobilka uzavřela dohodu s koncernem VW Group. I v tomto případě se přitom do značné míry dotýká elektrifikace, Ford tedy dostane přístup i k platformě MEB. Ta rovněž nabídne nízké těžištěm a vše v jedné rovině, o chytrých detailech však nepadla ani zmínka. Zda chybí nebo jen Němci jen tají, zjistíme nejpozději na podzim.


Chytré detaily pick-upu neznámé značky okouzlily i jednu z největších automobilek - 1 - Rivian R1T 2019 videoscreen 01Chytré detaily pick-upu neznámé značky okouzlily i jednu z největších automobilek - 2 - Rivian R1T 2019 videoscreen 02Chytré detaily pick-upu neznámé značky okouzlily i jednu z největších automobilek - 3 - Rivian R1T 2019 videoscreen 03Chytré detaily pick-upu neznámé značky okouzlily i jednu z největších automobilek - 4 - Rivian R1T 2019 videoscreen 04Chytré detaily pick-upu neznámé značky okouzlily i jednu z největších automobilek - 5 - Rivian R1T 2019 videoscreen 05Chytré detaily pick-upu neznámé značky okouzlily i jednu z největších automobilek - 6 - Rivian R1T 2019 videoscreen 06Chytré detaily pick-upu neznámé značky okouzlily i jednu z největších automobilek - 7 - Rivian R1T 2019 videoscreen 07Chytré detaily pick-upu neznámé značky okouzlily i jednu z největších automobilek - 8 - Rivian R1T 2019 videoscreen 08Chytré detaily pick-upu neznámé značky okouzlily i jednu z největších automobilek - 9 - Rivian R1T 2019 videoscreen 09Chytré detaily pick-upu neznámé značky okouzlily i jednu z největších automobilek - 10 - Rivian R1T 2019 videoscreen 10Chytré detaily pick-upu neznámé značky okouzlily i jednu z největších automobilek - 11 - Rivian R1T 2019 videoscreen 11Chytré detaily pick-upu neznámé značky okouzlily i jednu z největších automobilek - 12 - Rivian R1T 2019 videoscreen 12Chytré detaily pick-upu neznámé značky okouzlily i jednu z největších automobilek - 13 - Rivian R1T 2019 videoscreen 13Chytré detaily pick-upu neznámé značky okouzlily i jednu z největších automobilek - 14 - Rivian R1T 2019 videoscreen 14Chytré detaily pick-upu neznámé značky okouzlily i jednu z největších automobilek - 15 - Rivian R1T 2019 videoscreen 15Chytré detaily pick-upu neznámé značky okouzlily i jednu z největších automobilek - 16 - Rivian R1T 2019 videoscreen 16
Elektrický pick-up Rivian R1T se chlubí řadou působivých detailů. Okouzlující jsou zjevně i pro automobilku velikosti Fordu, která do Rivianu nalila přes 11 miliard Kč

Zdroj: Jalopnik

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše