Dacia skutečně nabídne nejlevnější elektromobil v Evropě, ani to ale nemusí stačit

Dacia boduje hlavně nízkými cenami, a tak nepřekvapí, že Rumuni nabídnou svým zákazníkům vůbec nejlevnější auto i na elektřinu. Problém je, že i tak může být příliš drahé.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Dacia skutečně nabídne nejlevnější elektromobil v Evropě, ani to ale nemusí stačit

8.4.2020 | Petr Prokopec

Dacia skutečně nabídne nejlevnější elektromobil v Evropě, ani to ale nemusí stačit

/

Foto: Dacia

Dacia boduje hlavně nízkými cenami, a tak nepřekvapí, že Rumuni nabídnou svým zákazníkům vůbec nejlevnější auto i na elektřinu. Problém je, že i tak může být příliš drahé.

Letos v Ženevě si pro sebe Dacia chtěla usurpovat více než 15 minut slávy. Rumunská automobilka chtěla ve Švýcarsku představit svůj první elektromobil, respektive koncept, který předchází sériové verzi. Nicméně starý kontinent již v té době začal ohrožovat koronavirus, který se následně stal největším světovým nepřítelem. Na kontě již má desetitisíce mrtvých a přes milion nakažených, stejně jako zrušení oné ženevské motor show. Koncepční Dacia Spring si tak svůj debut neužila naživo, nýbrž pouze virtuálně.

Je samozřejmě otázkou, jak dlouho tu s námi nová pandemie bude a jakým způsobem změní svět. Nicméně se dá předpokládat, že za rok by již mohlo jít o nepříjemnou vzpomínku. Na trh tak bude opětovně mířit plejáda nových modelů a produkční Spring bude mezi nimi. Vedení rumunské automobilky přitom již potvrdilo, že novinka Dacie bude nejlevnějším elektromobilem v Evropě. Znamená to tedy, že bude k mání za méně než 499 900 Kč, na kterých aktuálně startuje Škoda Citigo-e iV.

Pohled na cenu českého elektromobilu přitom naznačuje, že mladoboleslavská automobilka učinila v této době poněkud nepopulární krok. Ještě před pár týdny bylo Citigo-e iV k mání o 20 tisíc korun levněji. Nyní, v době ekonomické nejistoty, kdy lidé otáčí každou korunu, však došlo na zdražení dané pravděpodobně oslabením koruny. To nejspíše povede k nižšímu zájmu, což Škodu může mrzet méně než u jiných modelů. Nesmíme totiž zapomínat na skutečnost, že na každém prodaném kusu prodělává zhruba 200 000 Kč.

Vrátit se můžeme k Dacii Spring, která pro rumunskou značku dost možná nebude přímo tak prodělečná. Elektromobil vychází z Renaultu K-ZE, který se již prodává v Číně. Na trh přitom zamířil v říjnu, kdy bylo prodáno pouze 185 kusů. Nicméně o měsíc později to již bylo 1 330 exemplářů a zájem jen rostl. Posléze ho sice utnul koronavirus, ovšem dá se předpokládat, že po opadnutí restrikcí registrace opět porostou. I proto, že Čína nakonec prodloužila platnost dotací.

Od čínského příbuzného se Dacia bude v mnoha ohledech lišit. Nejde přitom pouze o logo či venkovní vzhled, ale rovněž o techniku. Momentálně je K-ZE nabízen s bateriemi o kapacitě 26,8 kWh, jež mají stačit na dojezd 271 km dle cyklu NEDC. Reálně lze však počítat spíše s porcí o 100 km nižší. Dacia nicméně chce nabídnout 200kilometrový dojezd dle WLTP.

Je tedy možné, že vůz se dočká hned několika bateriových paketů, které budou udávat jeho cenu. Základ tak dost možná bude startovat pod Škodou, ovšem spojen bude také s nižším dojezdem. A to by mohla být stěžejní slabina, neboť zákazníci Dacie obvykle mají pouze jeden vůz, který jim musí vystačit na vše. Takovou roli ale může elektrický Spring zastávat obtížněji. Ani nízká cena tedy v tomto případě nemusí být nezbytně nutně klíčem k úspěchu.

Prozatím však jakékoliv prognózy nemají smysl, neboť nikdo neví, co bude za týden, natož za rok. Jakkoliv je tedy jisté, že Dacia usilovně pracuje na transformaci Renaultu K-ZE na zmíněný model Spring, všemu nyní vládne boj proti koronaviru. A čím déle jej budeme svádět, tím více se bude snižovat kupní síla obyvatel. Řada z nich tak zakrátko již nemusí mít ani na benzinovou Dacii startující pod 200 tisíci korunami, o více než dvakrát dražším elektromobilu ani nemluvě.


Dacia skutečně nabídne nejlevnější elektromobil v Evropě, ani to ale nemusí stačit - 1 - Dacia Spring EV 2020 prvni sada 01Dacia skutečně nabídne nejlevnější elektromobil v Evropě, ani to ale nemusí stačit - 2 - Dacia Spring EV 2020 prvni sada 02Dacia skutečně nabídne nejlevnější elektromobil v Evropě, ani to ale nemusí stačit - 3 - Dacia Spring EV 2020 prvni sada 03Dacia skutečně nabídne nejlevnější elektromobil v Evropě, ani to ale nemusí stačit - 4 - Dacia Spring EV 2020 prvni sada 04Dacia skutečně nabídne nejlevnější elektromobil v Evropě, ani to ale nemusí stačit - 5 - Dacia Spring EV 2020 prvni sada 05Dacia skutečně nabídne nejlevnější elektromobil v Evropě, ani to ale nemusí stačit - 6 - Dacia Spring EV 2020 prvni sada 06Dacia skutečně nabídne nejlevnější elektromobil v Evropě, ani to ale nemusí stačit - 7 - Dacia Spring EV 2020 prvni sada 07Dacia skutečně nabídne nejlevnější elektromobil v Evropě, ani to ale nemusí stačit - 8 - Dacia Spring EV 2020 prvni sada 08Dacia skutečně nabídne nejlevnější elektromobil v Evropě, ani to ale nemusí stačit - 9 - Dacia Spring EV 2020 prvni sada 09Dacia skutečně nabídne nejlevnější elektromobil v Evropě, ani to ale nemusí stačit - 10 - Dacia Spring EV 2020 prvni sada 10Dacia skutečně nabídne nejlevnější elektromobil v Evropě, ani to ale nemusí stačit - 11 - Dacia Spring EV 2020 prvni sada 11Dacia skutečně nabídne nejlevnější elektromobil v Evropě, ani to ale nemusí stačit - 12 - Dacia Spring EV 2020 prvni sada 12Dacia skutečně nabídne nejlevnější elektromobil v Evropě, ani to ale nemusí stačit - 13 - Dacia Spring EV 2020 prvni sada 13Dacia skutečně nabídne nejlevnější elektromobil v Evropě, ani to ale nemusí stačit - 14 - Dacia Spring EV 2020 prvni sada 14Dacia skutečně nabídne nejlevnější elektromobil v Evropě, ani to ale nemusí stačit - 15 - Dacia Spring EV 2020 prvni sada 15Dacia skutečně nabídne nejlevnější elektromobil v Evropě, ani to ale nemusí stačit - 16 - Dacia Spring EV 2020 prvni sada 16Dacia skutečně nabídne nejlevnější elektromobil v Evropě, ani to ale nemusí stačit - 17 - Dacia Spring EV 2020 prvni sada 17Dacia skutečně nabídne nejlevnější elektromobil v Evropě, ani to ale nemusí stačit - 18 - Dacia Spring EV 2020 prvni sada 18Dacia skutečně nabídne nejlevnější elektromobil v Evropě, ani to ale nemusí stačit - 19 - Dacia Spring EV 2020 prvni sada 19Dacia skutečně nabídne nejlevnější elektromobil v Evropě, ani to ale nemusí stačit - 20 - Dacia Spring EV 2020 prvni sada 20
Produkční Dacia Spring má dorazit příští rok, nízkou cenu ale vykoupí nižším dojezdem, který by pro tradiční klientelu značky mohl být velkým problémem

Zdroj: Auto Express

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše