Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Ani drazí Němci nepošlou spalovací motory do háje jen tak, původně čistě elektrické modely nebudou jen elektrické
15.3.2023 | Petr Miler
Kdybychom se měli řídit tím, co automobilky říkají, pak už mají spalovací motory několik let po pohřbu. Současná realita je jiná a ani ta budoucí nebude zdaleka taková, jak se podle prohlášení některých značek může zdát.
Elektrická auta považujeme za nekonkurenceschopné zboží v jakékoli formě. Nechceme tím popírat výhody elektrického pohonu, těch je jistě spousta, dokud ale bude nevyhnutelně spojen s drahými akumulátory s mizernou energetickou hustotou, krátkou životností, pomalým nabíjením a ekologicky nešetrnou výrobou, nemá šanci se z ekonomického ani praktického hlediska vedle spalovacích aut prosadit.
Je celkem jedno, zda se budeme bavit o malých vozech do města nebo tisícikoňových supersportech, vždy narazíme na to samé - na limity baterek. Pro malá auta budou moc drahé a vzhledem k jejich menšímu nájezdu budou mít příliš krátkou životnost, pro sporťáky budou moc těžké a vzhledem k jejich dynamickému potenciálu budou mít příliš malou kapacitu a dlouhou dobu dobíjení. Je to pořád to samé - baterky, baterky, baterky, už asi 150 let. A pokud někdo říká, že se to rychle změní, lže, neboť i optimističtí výrobci samotných baterek říkají, že ani za 10 let nedostaneme jen o pár desítek procent lepší řešení. Tehdy už se přitom skoro nemá prodávat nic jiného...
Přesto jsou značky, kterým elektrický pohon zase tak velkou čáru přes rozpočet udělat nemusí. Výrobce jako Škoda (pokud tedy naplní své vize, o čemž pochybujeme) by takový přechod položil, některé výrobce drahých vozů ale zase tak moc trápit nemusí. Problémy s použitelností a vůbec celkovým smyslem takových aut jsou pořád stejné, odpadá ale problém s cenou, neboť drahé značky neúčtují zákazníkům „náklady plus něco”, žijí v trochu jiném světě. A existence spousty jejich modelů není postavena kolem toho, že musíte každý den rozvézt půl tuny nákladu po republice, u tak trochu rozmarných aut pro zábavu nemusí být ani praktická použitelnost faktorem.
V ideální pozici pro elektrifikaci bez velkých obav se tak zdá být Porsche. Je to drahá značka, jejíž zákazníci moc neřeší, jestli auto stojí 2,5 nebo 3 miliony korun, za 100 tisíc si kupují jinou barvu obšití sedaček a chromované krytky ostřikovačů světel. Praktická použitelnost může být u některých aut důležitá, u většiny ale stejně není - i SUV jsou typicky vozy na dojíždění manželek z předměstí do měst. A byť třeba pro 911 se vzhledem k jejímu zaměření a výkonu pro elektrifikaci nehodí vůbec, zrovna tu Porsche vůbec elektrifikovat nechce. Všechno ostatní ano.
První na řadu má přijít Macan příští rok, další 718 (alias Cayman a Boxster) v roce 2025. Původně mělo jít o první klasické modely, které dostanou elektrický pohon a žádný jiný k dispozici mít nebudou, ani Porsche ale nakonec nepošle spalovací verze pod drn bez mrknutí oka. O Macanu se to proslýchalo už dříve, teď je to jisté, souběžně zůstanou v prodeji elektrické a spalovací verze. A nově se ukázalo, že to tak bude i v případě modelu 718.
Na valné hromadě automobilky to před pár dny potvrdil její šéf Oliver Blume. Ten na jednu stranu řekl, že v případě typu 718 automobilka plánuje, že bude „plně elektrický do poloviny dekády“, jedním dechem ale dodal, že „zcela nový model uvedeme souběžně s verzí se spalovacím motorem“. To je novinka.
Blume odmítl upřesnit, jak dlouho má tento souběh trvat, zjevně si tedy ani on není jistý tím, že by na elektrifikaci takového modelu bylo zvědavé bůhvíjaké množství zákazníků. Některá z automobilek možná spáchá „elektrickou sebevraždu“, o které dnes tolik manažerů rádo hovoří. V případě většiny ale bude platit klasické „řiďte se tím, co dělají, ne tím, co říkají“. Ani Porsche, které je v tak příhodné pozici, nepošle spalovací motory do háje jen tak a počká si na reakci zákazníků. Nic takového neplánuje ani BMW. A pochybujeme, že své odhodlání neztratí Audi s Mercedesem. Pokud i drazí Němci „měknou“, co lze čekat od mainstreamových automobilek, pro které jsou spalovací motory mnohem podstatnější? Prodávat auta podle plánů Bruselu bez reálného zájmu těch, kteří je mají kupovat, opravdu nepůjde...






Porsche 718 s motorem 4,0 H6 vypadá už dnes trochu jako z Marsu. Němci jej ale chtějí prodávat i po roce 2025, protože pochopitelně netuší, jak moc budou na elektrickou 718 jeho zákazníci zvědaví. To samé čeká Macan, velmi pravděpodobně i Cayenne, elektrická 911 pak není ve hře vůbec. Foto: Porsche
Zdroj: Porsche
Bleskovky
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
včera
„Bugatti pro chudé” ve sprintu vykleplo i tisícikoňové Lamborghini. Ani si neškrtlo, i když dostalo náskok
18.6.2026
Když hoří desítky elektrických aut, tohle je jediná fotka, kterou zveřejní hasiči, aby někdo náhodou neviděl, co vlastně hořelo
18.6.2026
Nové na MotoForum.cz
- Vítězem Marc Marquez před Ogurou a Bagnaiou včera 14:36
- Po 8 letech má Čech na Masecu podium včera 13:11
- Prvním dnešním brněnským vítězem se stal Hakim Danish včera 11:21
- Proč bylo odvolání Aprilie zamítnuto včera 10:06
- #46 - Vale Rossi je v Brně v úplně nové roli včera 10:00
Nejčtenější články
Už i v USA podlehli kouzlu kódu E46. O docela obyčejné BMW řady 3 z roku 2003 se 100 tkm se v aukci strhla mela
24.5.2026
Stát chce, aby autobusy jezdily po silnicích rychlostí až 225 km/h, vyřešil by tak váznoucí rozšiřování hromadné dopravy
24.5.2026
BMW došla kola, která jinak nikomu neukazuje. Výrobu části objednaných aut zastavilo až do října
24.5.2026
Peugeot se s velkými kombíky skutečně vrací i do Evropy, pro místní silnice by mohly být vítaným osvěžením už pro svůj vzhled
24.5.2026
Nejošklivější nové auto týdne, měsíce i roku schytává těžkou bídu od jinak nekritických kolegů, je leda parodií na 8 let starého předchůdce
24.5.2026
Živá témata na fóru
- Onboard videa 06.21. 23:43 - brnenska.odchytova
- Za kolik jezdíte s dieselem? 06.21. 21:12 - Stepan
- whitelist & blacklist 06.21. 21:04 - M.Z.
- BMW Divize 06.21. 13:41 - pavproch
- S větrem ve vlasech.... 06.21. 11:00 - pavproch
- Politický koutek 06.21. 10:52 - pavproch
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 06.20. 19:13 - Stepan
- Banky, peníze, finance, investice... 06.20. 11:09 - jerry
