Ford Mustang Shelby GT500: tohle se muselo stát, aby jezdil 320 km/h

(+ video) Stvoření GT500 nespočívalo jen ve výměně motoru, výzvou byla třeba maximálka 320 km/h. Podívejte se, co bylo nutné upravovat.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Ford Mustang Shelby GT500: tohle se muselo stát, aby jezdil 320 km/h

7.11.2012 | Miro Mihálik | Přidat příspěvek

Ford Mustang Shelby GT500: tohle se muselo stát, aby jezdil 320 km/h

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ video) Stvoření GT500 nespočívalo jen ve výměně motoru, výzvou byla třeba maximálka 320 km/h. Podívejte se, co bylo nutné upravovat.

Od představení Fordu Mustang Shelby GT500, jednoho z nejvýkonnějších sériových vozů ve Spojených státech a nesporného lídra mezi pony cars, uplynul téměř rok. Většinu jeho technických detailů dost dobře nelze zapomenout, včetně skutečně impozantního výkonu 671 koní a točivého momentu 856 newtonmetrů, kterým bez větších obtíží zastíní Corvette ZR1 i SRT Viper. Proč tedy Shelby opět zmiňujeme?

Máte-li ke GT500 nějaký zvláštní vztah, mohlo by vás třeba zajímat, jaké změny byl Ford nucen udělat, aby byl tento vůz schopen zvládnout sílu 5,8litrového osmiválce s kompresorem a především pak dosáhnout maximální rychlost přes 320 kilometrů v hodině.

Průvodcem popisujícím některé klíčové komponenty Mustangu Shelby je John Pfeiffer, inženýr sportovní divize SVT (Special Vehicle Team). A abychom nemluvili pouze v obecné rovině, případně pomohli méně zdatným v angličtině, můžeme jednotlivé součástky stručně proletět.

Jako první Pfeiffer uvádí řazení a spojku, jejíž průměr narostl o deset milimetrů, na celkových 260 mm, pozměněn byl rovněž samotný materiál lamely a náležitě se zvětšil také přítlačný talíř. Upravená je geometrie kulisy řazení a konstruktéři navíc vyměnili vymezovací podložky vodicích tyčí kvůli zlepšení pocitu přesnosti při každé změně převodového stupně. Za stejným účelem je v Mustangu GT500 nový hlavní spojkový válec a jiná vratná pružina spojkového pedálu.

Poněkud zajímavěji vypadá kardan vyrobený z uhlíkového kompozitu, který musí zvládnout přenášet všechnu tu sílu násobenou v převodovce na samosvorný diferenciál a kola zadní nápravy, odolávat přitom vysokým teplotám výfukového systému a podle toho, jak si s ním Pfeiffer manipuluje, těžký patrně nebude. Člověk by také čekal, že vzájemný spoj kardanu s kovovým dílem navazujícím na kloub bude vypadat robustněji, případně že vzájemné lisování těchto součástek nebude karbonová trubka moc dobře snášet, opak je ale asi pravdou.

Na závěr nechybí stručná přednáška o úpravě předního nárazníku za účelem vylepšení aerodynamiky, což zde znamenalo redukci vztlaku při vysokých rychlostech a zlepšení přívodu vzduchu k chlazení. Diferenciály pro GT500 jsou dva, samosvorné v obou případech, přičemž druhý (nadstandardní Torsen) je při objednávce paketu Track dodatečně vybavený chladičem.

Jako malá ochutnávka techniky Mustangu s výkony supersportu videosnímek nepůsobí špatně, a tak bychom se asi nezlobili, kdyby Ford natočil i další díly a věnoval se třeba motoru, brzdám či manuálu a možná ještě podrobněji. Však koho to nudí, koukat na to nemusí a těm ostatním by se to - hádáme - mohlo zamlouvat.

Zdroj: Motor Authority

Miro Mihálik

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše