Honda Civic Type-R 2015 odhalena, ale jen jako nový koncept

Japonci si z nás dělají srandu. Místo představení produkční verze ostrého Civicu v Paříží ukážou další koncept. Dynamikou prý předčí slavné NSX.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Honda Civic Type-R 2015 odhalena, ale jen jako nový koncept

29.9.2014 | Adam Šrámek | 7 příspěvků

Honda Civic Type-R 2015 odhalena, ale jen jako nový koncept

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Japonci si z nás dělají srandu. Místo představení produkční verze ostrého Civicu v Paříží ukážou další koncept. Dynamikou prý předčí slavné NSX.

Japonci se veřejnosti pochlubili novým Civicem Type-R oficiálně již na ženevském autosalonu v podobě konceptu, přičemž se to neobešlo bez slov o králi své kategorie. Od té doby v nás s každou další zprávou roste napětí, kdy už nám konečně představí finální kus. Tomu ostatně nasvědčoval už téměř nemaskovaný prototyp, první oficiální video a nakonec i únik odhaleného vozu při natáčení dalšího snímku. Bohužel, o produkční verzi ani tentokrát nešlo, jedná se totiž o předprodukční podobu číslo dvě.

V Paříži zkrátka jen pokračuje cesta k sériové výrobě, ke kusu, jenž se má stát podle lidí z vývoje tou nejrychlejší předokolkou na Severní smyčce Nürburgringu, která položí na lopatky i Mégane RS 275 Trophy-R. Prvním překvapením je modrá barva s červenými a černými akcenty, jimž dosud předcházely verze oděné jen do červené karoserie. Po stránce vzhledu však už ničím v zásadě nepřekvapuje, a tak na svém místě zůstal i komplikovanější zadní spoiler integrovaný do víka zavazadelníku, dvacetipalcová kola, přes která prosvítá brzdová soustava Brembo, i čtveřice výfuků s difuzorem.

Pod kapotou se nachází zcela nový dvoulitr i-VTEC s turbodmychadlem z nové řady motorů Earth Dreams Technology a výkonem „přes 280 koní“. Novinkou je však prohlášení, že ve finále vůz dostane minimálně 304 koní a 407 Nm točivého momentu, jenž má být řidiči k dispozici od dvou tisíc otáček, přičemž se dokáže vytočit až k sedmi tisícovkám. Nebude přitom mít žádné problémy s vyhověním emisní normě Euro 6.

Honda nám slibuje senzační jízdní zážitky, kterým se údajně nevyrovná ani žádný z jeho předchůdců a z hlediska dynamiky, výkonu, odezvy na plyn má předčít navzdory přeplňování dokonce i legendární NSX. Type-R tak zahájí novou éru výkonných modelů značky, později ho doplní právě hybridní nástupce posledního zmiňovaného modelu. Velmi pozitivní zprávou je použití šestistupňové manuální převodovky v základní výbavě, čímž chtěli konstruktéři zajistit maximální spojení vozu s řidičem. To prý aby mohl při nájezdu do zatáčky přesně podle gusta jít například z pětky na trojku. I s touto volbou bude vůz schopný zrychlit na stokilometrovou rychlost do šesti sekund.

Kromě toho se bude na volantu nacházet magické tlačítko +R, jehož aktivací vůz citelně ztuhne a bude mnohem agilnější než v základním nastavení. Stane se tak prostřednictvím adaptivních tlumičů a jejich čtyřstupňového systému Adaptive Damper, posilovače řízení a sportovnější mapy řídicí jednotky. Už v základním nastavení však nebude nouze o rychlé změny směru z teritoria sportovních vozů, avšak po stisknutí +R se prý změní v doslova extrémní nástroj pro všechny nadšence a milovníky závodních tratí.

Novinkou se stane i systém zamezující jevu zvanému torque steer, který se projevuje taháním za volant při akceleraci. Na starost ho bude mít speciální osa řízení s dvojicí dodatečných čepů, což znamená mechanické řešení podobné tomu ve Focusu RS. Ještě dodejme, že novinka chystaná pro Paříž bude o tři centimetry snížená oproti všem běžným Civicům a vyniká také jednoznačně zdařilejší aerodynamikou i lepším přítlakem. Teď už jen doufejme, že produkční vůz bude vznikat v britském Swindonu opravdu už od příštího roku.

Tip: Projděte si všechny novinky pařížského autosalonu 2014.


Honda Civic Type-R 2015 odhalena, ale jen jako nový koncept - 1 - Honda Civic Type-R Concept 2 2014 01Honda Civic Type-R 2015 odhalena, ale jen jako nový koncept - 2 - Honda Civic Type-R Concept 2 2014 02Honda Civic Type-R 2015 odhalena, ale jen jako nový koncept - 3 - Honda Civic Type-R Concept 2 2014 03Honda Civic Type-R 2015 odhalena, ale jen jako nový koncept - 4 - Honda Civic Type-R Concept 2 2014 04Honda Civic Type-R 2015 odhalena, ale jen jako nový koncept - 5 - Honda Civic Type-R Concept 2 2014 05Honda Civic Type-R 2015 odhalena, ale jen jako nový koncept - 6 - Honda Civic Type-R Concept 2 2014 06Honda Civic Type-R 2015 odhalena, ale jen jako nový koncept - 7 - Honda Civic Type-R Concept 2 2014 07Honda Civic Type-R 2015 odhalena, ale jen jako nový koncept - 8 - Honda Civic Type-R Concept 2 2014 08
Honda Civic Type-R v modré je dalším předprodukčním kusem pro výstavu, Honda si prý dává záležet, aby s ní byla na Nordschleife nejrychlejší

Adam Šrámek

Diskuze 7 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše