Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Je vymalováno, britský Opel vyrobil poslední auto a zavřel továrnu. Místní pláčou, fungovala 120 let
6.4.2025 | Petr Prokopec
Pozitiva spojovaná s elektrickým pohonem jsou konečně tady, v Lutonu si je nyní mohou vychutnávat plnými doušky. Tamní továrna na auta po 120 letech končí, v brzké budoucnosti z ní bude průmyslový park.
Už mnohokrát jsme zmínili, že elektromobilita jako taková nám nevadí, jsme si vědomi jejích předností. Pokud je tedy elektrické auto pro vás to pravé, rozhodně vám ho nebudeme zakazovat - kupte si, co uznáte za vhodné. Kamenem úrazu je nařizování tohoto druhu aut všem spolu s jeho vykreslováním jako spásy pro všechno a všechny. Není to tedy vůz, který může někomu vyhovovat, je to prý spása pro lidi, pro přírodu i pro ekonomiku.
Realita je bohužel diametrálně odlišná, jak je patrné všude, kam jen oko dohlédne. O emisích CO2 se vůbec nemá smysl bavit, zástupy nadšených uživatelů nevidíme a automobilky posílá sázka na ně do stále větších ekonomických problémů. Na tvorbu nových pracovních míst tak nedochází ani omylem, místo toho jsou redukovány stavy zaměstnanců. Přičemž mnohde již nelze situaci řešit jinak než zavřením celé továrny.
Koncern Stellantis pod vedením svého někdejšího šéfa Carlose Tavarese neviděl nic jiného než zelenou ideologii. Ač se tedy ještě před pár lety zdálo, že politici v něm našli silného soupeře, který bude jejich touhy potlačovat, nakonec s nimi byl jedna ruka. Když tedy začalo být každému jasné, že elektrickým směrem cesta plná prosperity opravdu nevede, začal dokonce hlásat, že on na rozdíl od konkurence svůj úkol splnil, a proto by nemělo docházet na zjemnění regulací.
Dnes je sice Tavares naštěstí již mimo hru, dopady jeho chybných rozhodnutí si ovšem mnozí zaměstnanci Stellantisu stále musí doslova „vyžrat“. Asi nejhůř je momentálně v britském Lutonu, kde měla po 120 let svou továrnu automobilka Vauxhall, jak informuje tamní tisk. Britská obdoba Opelu tam v posledních letech vyráběla elektrické verze koncernových dodávek, tedy třeba Vivaro. Protože ale zájem o ně nebyl takový, jak se předpokládalo (jaké překvapení, že?), bylo již loni v listopadu oznámeno, že podnik skončí.
Stellantis pak letos v únoru potvrdil, že tyto záměry bohužel budou dovedeny do hořkého konce. Ten nastal v minulém týdnu, neboť 28. března sjel z místních montážních linek vůbec poslední vůz, a sice ono Vivaro. Samotná továrna pak bude uzavřena tento měsíc, přičemž veškeré vybavení bude přesunuto do další fabriky v Ellesmere Port. Tam se pak má uchytit pár set zaměstnanců z aktuální jedenácti set, zbytek ovšem skončí zcela.
Daný krok je už nevratný, továrna má nového majitele, který celé místo hodlá přebudovat na průmyslový park, jak dodává Autocar. Někteří z místních by zde tak mohli najít uplatnění, pročež vlastně lze říci, že elektromobilita tvoří nová pracovní místa. Jen jich předtím musí víc zrušit...



Minulý týden se v Lutonu vyrobilo vůbec poslední auto, dodávka Vivaro. Místní pláčou, továrna fungovala 120 let a stala se součástí lokální kultury. Foto: Vauxhall
Zdroje: Luton Today, Autocar
Bleskovky
„Bugatti pro chudé” je novým králem všech pekel. Přepisuje další rekordy akcelerace, okruhů i silnic, pomalé je vedle něj i skutečné Bugatti
23.6.2026
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
21.6.2026
„Bugatti pro chudé” ve sprintu vykleplo i tisícikoňové Lamborghini. Ani si neškrtlo, i když dostalo náskok
18.6.2026
Nejnovější články
Nikdy s elektřinou. A nejspíš ani s benzinem. Majitel najel 1 milion km v dieselu s kompletně původní technikou, zvládne prý dalších 600 tisíc
včera
Němci vyzkoušeli jedno z nejlevnějších moderních SUV VW jako ojetinu, před vzhledem radí upřednostnit pohodlí
včera
Svého času prý převratný Ford je totální propadák a skončí bez nástupce, už teď ho nekupuje skoro nikdo
včera
Jaguar dokoná dílo zkázy a přelomový nový model odhalí v říjnu. Ani bývalý šéfdesignér mu nevěří, podle něj postrádá dvě klíčové věci
včera
Hyundai po fiasku pokusu prodávat nadšencům auto za 1,8 milionu vrátí do nabídky základní model. „Musíme,” říká šéf
včera
Tiskové zprávy
- Liftago Limousine je nově dostupné přímo v aplikaci
tisková zpráva - Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva
