Jediný elektromobil značky sázející vše na elektromobily skončí bez nástupce, je to totální propadák

Některé věci byste nevymysleli, tohle už je vrchol absurdní elektrické komedie. Jaguar chce co nejdříve prodávat jen elektromobily, současně ale ohlašuje, že se svým jediným současným autem tohoto ražení v nabídce skončí, protože ho skoro nikdo nekupuje.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Jediný elektromobil značky sázející vše na elektromobily skončí bez nástupce, je to totální propadák

18.8.2023 | Petr Prokopec

Jediný elektromobil značky sázející vše na elektromobily skončí bez nástupce, je to totální propadák

/

Foto: Jaguar

Některé věci byste nevymysleli, tohle už je vrchol absurdní elektrické komedie. Jaguar chce co nejdříve prodávat jen elektromobily, současně ale ohlašuje, že se svým jediným současným autem tohoto ražení v nabídce skončí, protože ho skoro nikdo nekupuje.

Přiznám se, že pro Jaguar mám slabost. Pokud by tedy peníze nebyly problémem a měl jsem k dispozici prostornou halu, rozhodně by v ní nechyběly vozy jako XK120, XJ220 či XKR-S. A nejspíše by došlo i na koupi dvoumístného F-Type, pochopitelně s pětilitrovým osmiválcem pod kapotou. Tím bych ale skončil, v případě touhy po praktičtějších modelech bych totiž již zamířil k sesterskému Land Roveru. I když v tu chvíli bych již lovil spíše v bazarech než showroomech s novými vozy, 4,4litrová dieselová verze Range Roveru se totiž už nevyrábí.

I přes veškerou mou náklonnost ovšem v poslední době nad rozhodnutími Jaguaru jen kroutím hlavou. Značka se totiž rozhodla, že za minulostí udělá opravdu velmi tlustou čáru. Do roku 2025 tedy z její nabídky zmizí nejen spalovací motory, ale i veškeré dosavadní modely. Místo nich budou zákazníci moci sáhnout pouze po elektromobilech. S těmi navíc budou spojené ještě vyšší ceny, Jaguar chce do budoucna konkurovat Bentley. S méně než 3 miliony korun v kapse se tedy cestou k prodejcům ani neobtěžujte.

Že jde o strategii, která snad ani nemůže skončit úspěchem, jsme zmiňovali již mnohokrát. Většina lidí totiž nebere Jaguar jako alternativu zmíněného Bentley, nýbrž jako soupeře německých prémiových automobilek, tedy Audi, BMW a Mercedesu. V jeho prospěch se pak klientela vyslovovala hlavně kvůli motorům, které jinde již padly za oběť downsizingovým choutkám. S elektromobilitou to Jaguar zkusil a zjistil, že po ní netouží prakticky nikdo. Model I-Pace od roku 2018 oslovil méně zákazníků, než má Tesla registrací za jediný měsíc, a dnes je to totální propadák - za letošní rok se v celé Evropě přes všechny dotace a další mohutné podpory prodalo pouhých 2 395 aut.

To by mělo být dostatečným varováním, aby Jaguar po této sebevražedné cestě dál nekráčel. A nezdá se, že by ho nevnímal, protože I-Pace skončí bez nástupce. To je něco tak neuvěřitelně absurdního, že z toho jde hlava kolem - automobilka vsadí vše na kartu, kterou nikdo nechce hrát, sama to vidí, dotčený model z nabídky vyřadí, ale současně chce dál nabízet jiná auta stejného ražení? My tomu říkáme pokus o sebevraždu, Britové revoluce.

Aby těch absurdit nebylo dost, Britové říkají, že je I-Pace naučil cenné lekci. Jaké, proboha? Jak nabízet auta, která nikdo nechce? Jak si kopat vlastní hrob? A i kdyby, jaké poučení z toho plyne? Dokončit hrob a přidat více takto koncipovaných vozů? Kroky Jaguaru nedávají už roky žádný smysl a tohle je opravdu třešinka na závěr. Můžeme tak už jen dodat, že I-Pace má zmizet ze světa během dvou let: „Nechceme, aby naše produkty byly na trhu příliš dlouho, zvláště pak ty elektrifikované,“ uvedl k věci šéf značky Adrian Mardell s tím, že „lidé mi nyní říkají, že půjde o první polovinu roku 2025“.

Konkrétní datum má dle Mardella padnut v horizontu devíti až dvanácti měsíců, tak jako tak ale I-Pace bude do dvou let po smrti. Ani zmíněnou optikou ale jeho konec nedává smysl - aby se auto třeba okoukalo, musí být nejprve vidět. Kdo z vás ale viděl aspoň jeden z té hrstky I-Paců, která si našla zákazníka? Je to skutečně absurdní divadlo, které snad ani nemůže dopadnout dobře. Rád se nechám překvapit, na zázraky ale odmala nevěřím. A Jaguar by potřeboval pořádný zázrak, aby s touto „strategií” přežil.


Jediný elektromobil značky sázející vše na elektromobily skončí bez nástupce, je to totální propadák - 1 - Jaguar I-Pace 2021 nove foto 01Jediný elektromobil značky sázející vše na elektromobily skončí bez nástupce, je to totální propadák - 2 - Jaguar I-Pace 2021 nove foto 02Jediný elektromobil značky sázející vše na elektromobily skončí bez nástupce, je to totální propadák - 3 - Jaguar I-Pace 2021 nove foto 03Jediný elektromobil značky sázející vše na elektromobily skončí bez nástupce, je to totální propadák - 4 - Jaguar I-Pace 2021 nove foto 04Jediný elektromobil značky sázející vše na elektromobily skončí bez nástupce, je to totální propadák - 5 - Jaguar I-Pace 2021 nove foto 05Jediný elektromobil značky sázející vše na elektromobily skončí bez nástupce, je to totální propadák - 6 - Jaguar I-Pace 2021 nove foto 06
Za 2 441 453 korun vám I-Pace nabídne 400 koní, stovku za 4,8 sekundy a udávaný dojezd 448 km. To nejsou zrovna oslňující parametry, navíc se k nim přidává i spíše nespolehlivost než prvotřídní kvalita. Není tak překvapivé, že vůz u zákazníků neboduje, stejně tak nepřekvapí, že skončí bez nástupce. Ale proč tedy Jaguar chce místo něj nabízet jen auta stejného ražení? Foto: Jaguar

Zdroj: Autocar

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše