Kia Telluride: korejská Bentayga má 406 koní, zvládne vyřešit i jetlag

Sedmimístné SUV osazené 3,5litrovým benzinovým šestiválcem a elektromotorem je pouze koncept, na budoucnost značky ale ovlivnit má.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Kia Telluride: korejská Bentayga má 406 koní, zvládne vyřešit i jetlag

12.1.2016 | Petr Prokopec | 7 příspěvků

Kia Telluride: korejská Bentayga má 406 koní, zvládne vyřešit i jetlag

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Sedmimístné SUV osazené 3,5litrovým benzinovým šestiválcem a elektromotorem je pouze koncept, na budoucnost značky ale ovlivnit má.

Detroitský autosalon je v plném proudu, pročež není překvapivé, že se i na našem webu téměř vše točí okolo novinek odhalených na výstavišti Cobo Center. Jednou z nich je i koncept Kia Telluride, který nám naznačuje, že kopírování není jen doménou čínských automobilek. Korejci sice v tomto ohledu zůstávají do značné originální, nicméně i tak nám jejich kreace více než připomínají modely zavedenějších a prémiovějších značek. Např. nová Sportage si vzala nemalou inspiraci z Porsche Macan. Telluride by pak mohlo být druhým Bentley Bentayga.

Dané přirovnání samozřejmě nemějte za bernou minci. Tam, kde vidíme podobenství my, jej nemusíte vidět vy a koncept Telluride můžete nejen po stránce technologické, ale rovněž i po té vizuální považovat za originál. Vzhled proto necháme stranou a místo toho se zaměříme na motorový prostor a kabinu, která se skrývá za dveřmi otevírajícími se v úhlu 90 stupňů. Ty zadní jsou navíc „sebevražedné“, na obtíže při nastupování či vystupování si tak nikdo nemůže stěžovat.

Uvnitř najdeme čtyři „kapitánská sedadla“, jimž společnost dělá ještě třetí řada s třímístnou výklopnou lavicí. My se zaměříme hlavně na ona individuální křesla, která jsou osazena senzory monitorujícími vaše životní funkce. Ty jsou následně zobrazeny na displejích na vnitřních dveřních panelech a synchronizovány se systémem Light Emitted Rejuvenation (LER). Jeho podstatou je masivní panel s diodami, který za pomoci terapeutického paprsku léčí potenciální jetlag (do češtiny překládáno jako „pásmová nemoc”, reálně zkrátka syndrom rychlého překonání několika časových pásem) posádky a zlepšuje míru jejich životní energie.

Kromě toho dostal koncept Telluride do vínku systém Swipe Command, který cestujícím ve druhé řadě umožňuje ovládat audio systém za pomocí gest. Palubní deska, dveřní panely a volant pak užívají komponenty, které byly vůbec poprvé ve firemní historii vytištěny na 3D tiskárně. Tím ale můžeme toulku po kabině ukončit a pozornost stočíme pod kapotu, kde najdeme 3,5litrový benzinový šestiválec a elektromotor o kumulovaném výkonu 406 koní (274 + 132 k).

O jízdní dynamice se značka nezmiňuje, nicméně dodává, že koncept Telluride by na dálnicích měl dosáhnout spotřeby 7,8 l/100 km. To možná na první pohled není žádná světoborná hodnota, nicméně odpovídá americkým normám, které realitu reflektují o poznání více než ty evropské. Navíc se dá předpokládat, že zrovna na dálnici Kia nevyužívá jen elektrickou energii, ale mnohem více spíše spalovací agregát. A kromě toho, rozhodně nejde o žádného „drobečka“.

Koncept byl postaven na prodlouženém šasí modelu Sorento, přičemž na délku mu naměříme pět metrů, na šířku pak dva metry a na výšku 1,8 metru. Rozvor byl protažen o 30 centimetrů na 3,08 metru, načež všech sedm cestujících rozhodně nebude trpět nedostatkem prostoru. Kia však o sériové výrobě neuvažuje, místo toho využívá koncept Telluride jako jakéhosi průzkumníka. Dle reakcí publika se pak Korejci chtějí rozhodnout, zda se svými SUV zamíří do prémiového segmentu.

Dodat pak již můžeme jen tolik, že karoserie byla oháknuta do zeleného laku Dark Pyrite. Ve všech rozích najdete 22palcová litá kola s pneumatikami Hankook Ventus ST o rozměru 275/45, přední i zadní část vozu mimo to zdobí diodová světla. Tím nám ale tisková zpráva končí, přičemž více se o směřování značky nejspíše dozvíme pár týdnů po skončení autosalonu a vyhodnocení odezvy návštěvníků.


Kia Telluride: korejská Bentayga má 406 koní, zvládne vyřešit i jetlag - 1 - Kia Telluride prvni sada 01Kia Telluride: korejská Bentayga má 406 koní, zvládne vyřešit i jetlag - 2 - Kia Telluride prvni sada 02Kia Telluride: korejská Bentayga má 406 koní, zvládne vyřešit i jetlag - 3 - Kia Telluride prvni sada 03Kia Telluride: korejská Bentayga má 406 koní, zvládne vyřešit i jetlag - 4 - Kia Telluride prvni sada 04Kia Telluride: korejská Bentayga má 406 koní, zvládne vyřešit i jetlag - 5 - Kia Telluride prvni sada 05Kia Telluride: korejská Bentayga má 406 koní, zvládne vyřešit i jetlag - 6 - Kia Telluride prvni sada 06Kia Telluride: korejská Bentayga má 406 koní, zvládne vyřešit i jetlag - 7 - Kia Telluride prvni sada 07Kia Telluride: korejská Bentayga má 406 koní, zvládne vyřešit i jetlag - 8 - Kia Telluride prvni sada 08Kia Telluride: korejská Bentayga má 406 koní, zvládne vyřešit i jetlag - 9 - Kia Telluride prvni sada 09Kia Telluride: korejská Bentayga má 406 koní, zvládne vyřešit i jetlag - 10 - Kia Telluride prvni sada 10Kia Telluride: korejská Bentayga má 406 koní, zvládne vyřešit i jetlag - 11 - Kia Telluride prvni sada 11Kia Telluride: korejská Bentayga má 406 koní, zvládne vyřešit i jetlag - 12 - Kia Telluride prvni sada 12Kia Telluride: korejská Bentayga má 406 koní, zvládne vyřešit i jetlag - 13 - Kia Telluride prvni sada 13
Kia Telluride vypadá opravdu působivě...

Kia Telluride: korejská Bentayga má 406 koní, zvládne vyřešit i jetlag - 14 - Kia Telluride prvni sada 14Kia Telluride: korejská Bentayga má 406 koní, zvládne vyřešit i jetlag - 15 - Kia Telluride prvni sada 15Kia Telluride: korejská Bentayga má 406 koní, zvládne vyřešit i jetlag - 16 - Kia Telluride prvni sada 16Kia Telluride: korejská Bentayga má 406 koní, zvládne vyřešit i jetlag - 17 - Kia Telluride prvni sada 17Kia Telluride: korejská Bentayga má 406 koní, zvládne vyřešit i jetlag - 18 - Kia Telluride prvni sada 18Kia Telluride: korejská Bentayga má 406 koní, zvládne vyřešit i jetlag - 19 - Kia Telluride prvni sada 19Kia Telluride: korejská Bentayga má 406 koní, zvládne vyřešit i jetlag - 20 - Kia Telluride prvni sada 20Kia Telluride: korejská Bentayga má 406 koní, zvládne vyřešit i jetlag - 21 - Kia Telluride prvni sada 21Kia Telluride: korejská Bentayga má 406 koní, zvládne vyřešit i jetlag - 22 - Kia Telluride prvni sada 22Kia Telluride: korejská Bentayga má 406 koní, zvládne vyřešit i jetlag - 23 - Kia Telluride prvni sada 23Kia Telluride: korejská Bentayga má 406 koní, zvládne vyřešit i jetlag - 24 - Kia Telluride prvni sada 24Kia Telluride: korejská Bentayga má 406 koní, zvládne vyřešit i jetlag - 25 - Kia Telluride prvni sada 25Kia Telluride: korejská Bentayga má 406 koní, zvládne vyřešit i jetlag - 26 - Kia Telluride prvni sada 26
...a vybavena je zajímavými technologiemi. Do výroby však nemíří

Petr Prokopec

Diskuze 7 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše