Korejci začali prodávat auto s manuálním řazením budoucnosti, k mání je i u nás

Specifika moderních aut ani požadavky zákazníků manuálním převodovkám nepřejí, ne každý je ale chce prostě shodit do propadliště dějin. Kia je nechává i v nových mild-hybridech, jen v poněkud specifické podobě.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Korejci začali prodávat auto s manuálním řazením budoucnosti, k mání je i u nás

13.10.2020 | Petr Prokopec

Korejci začali prodávat auto s manuálním řazením budoucnosti, k mání je i u nás

/

Foto: Kia

Specifika moderních aut ani požadavky zákazníků manuálním převodovkám nepřejí, ne každý je ale chce prostě shodit do propadliště dějin. Kia je nechává i v nových mild-hybridech, jen v poněkud specifické podobě.

Doba se mění a už se to komukoli líbí či nikoli, musí se přizpůsobit. Výjimkou není ani automobilová branže, kde je stále vyšší důraz kladen na ohleduplnost aut k okolnímu světu. Stěžejní data tedy již nejsou spojena jen s výkonem, akcelerací či maximálkou, nýbrž i se spotřebou a na ni navázanými emisemi, hlučností a podobnými faktory. Výrobcům totiž za nedodržení stále přísnějších emisních limitů hrozí pomalu až likvidační pokuty, popř. úplná nemožnost ten či onen vůz prodávat. A tak je zkrátka třeba počítat s tím, že spíše než vy s autem pojede auto s vámi.

Jasně patrné je to na mnohých inovacích, tuto od Kie nevyjímaje. V jejím případě ale musíme kvitovat, že se alespoň snaží udržet v autech klasické ovládací prvky a auto nevzdalovat představám části klientely více, než je nutné. Korejská automobilka totiž u svých mild-hybridních modelů, jejichž prvním zástupcem je nové Rio, ponechává v nabídce manuální řazení, do aut ale nasadila spojku ovládanou nikoliv mechanickými táhly, nýbrž elektronikou.

Systém zvaný Clutch-by-wire je součástí 48voltového elektrického okruhu a během jízdy na reálných silnicích má snížit spotřebu a emise CO2 o zhruba 3 procenta. Auto si totiž ponechá kontrolu i nad spojkovým pedálem, a tak bude s to motor vyřazovat z činnosti efektivněji než stávající systémy start-stop.

Z výše zmíněného je vcelku jasně patrné, jak tato věc funguje. Inteligentní manuální převodovka iMT, jíž je elektronická spojka součástí, umožní okamžitou deaktivaci pohonné jednotky ve chvíli, kdy řidič sundá nohu z plynového pedálu. Systém vyšle elektronický signál, na jehož základě dojde k otevření spojky. Následné sešlápnutí plynu pak opětovně vrátí pohonnou jednotku do provozu.

Podmínkou tohoto řešení byla již zmíněná integrace 48voltového okruhu, neboť energie potřebná na veškeré úkony je dodávána startérem-generátorem mild-hybridního systému. Ten dokáže motor uvést do správných otáček, což znamená, že na deaktivaci agregátu dochází nejen při zpomalování v kolonách či před semafory, ale také kupříkladu během „plachtění“ po dálnici.

Je to zjevně budoucnost manuálního řazení a i když se můžeme na jednu stranu drbat na hlavě, zda to není další zbytečné zesložitění, na druhou stranu je lepší, když zůstanou v nabídkách automobilek vozy s alespoň takto koncipovaným manuálním řazením, než žádné.

Zmíněné Rio dostalo kromě elektronické spojky také lithium-ionovou polymerovou baterii a přeplňovaný litrový tříválec 1,0 TGDI a v této podobě je k mání i na našem trhu. Nabídka Ria s touto technikou startuje na prostřední výbavě Exclusive, kdy je verze se zmíněným motorem se 120 koňmi a řazením iMT k mání od 404 980 Kč. K dispozici je také ve vyšší verzi GT Line s cenou od 449 800 korun.


Korejci začali prodávat auto s manuálním řazením budoucnosti, k mání je i u nás - 1 - Kia elektronicka spojka 2020 prvni foto 01Korejci začali prodávat auto s manuálním řazením budoucnosti, k mání je i u nás - 2 - Kia elektronicka spojka 2020 prvni foto 02Korejci začali prodávat auto s manuálním řazením budoucnosti, k mání je i u nás - 3 - Kia elektronicka spojka 2020 prvni foto 03Korejci začali prodávat auto s manuálním řazením budoucnosti, k mání je i u nás - 4 - Kia elektronicka spojka 2020 prvni foto 04Korejci začali prodávat auto s manuálním řazením budoucnosti, k mání je i u nás - 5 - Kia elektronicka spojka 2020 prvni foto 05
Takto funguje elektronická spojka Kie, kterou jako první dostalo modernizované Rio. V prodeji už je i u nás v relativně vysokých specifikacích. Foto: Kia

Zdroj: Kia

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše