Lamborghini Aventador 2013: kastrovaný šestiválcový býk se start-stopem realitou

Jedna ze skoro neuvěřitelných předpařížských spekulací se stala pravdou. Lamborghini skutečně udělalo z Aventadoru ekosporťák, bez možnosti volby.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Lamborghini Aventador 2013: kastrovaný šestiválcový býk se start-stopem realitou

28.9.2012 | Petr Miler, Walter Kraft | 6 příspěvků

Lamborghini Aventador 2013: kastrovaný šestiválcový býk se start-stopem realitou

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Jedna ze skoro neuvěřitelných předpařížských spekulací se stala pravdou. Lamborghini skutečně udělalo z Aventadoru ekosporťák, bez možnosti volby.

Doba je zlá. Bůh ví kdo a bůh ví proč si vzal do hlavy, že spasí svět snižováním emisí CO2 u aut a touto doktrínou nakazil i nejvyšší sovět Evropské unie Evropskou komisi. Do praxe tak bylo v posledních letech uváděno a letos i „úspěšně” uvedeno drastické opatření, které zpoplatňuje nadlimitní emise CO2 (rozumějte spotřebu paliva) u všech aut bez rozdílu. Pro letošek je ještě finanční zátěž pro výrobce o něco zmírněna (platí se 60 % vyměřených pokut), není ale daleko od cíle pro následující léta - za každý gram normovaný emisí CO2 na kilometr nad hranici 130 g/km se bude platit 95 Eur. Pokud tedy jakožto výrobce máte v nabídce auto s normovanou spotřebou 7 litrů benzinu na 100 km (žádný extrém), což odpovídá 168 gramům CO2 na kilometr, je každý prodaný kus zatížen europokutou ve výši cca 3 610 Eur, tedy asi 90 tisíc Kč. To jsou při dnešních maržích velké peníze.

Vlastně se tedy ani nelze divit, že výrobci jako Ford dělají takové nesmysly jako tříválcový 1,0 EcoBoost, který pak nacpou do velkého Mondea. Nebo že Fiat udělá dokonce dvouválcový TwinAir, který se dusí i v pětistovce. Při cenách jejich aut jsou pokuty za nadlimitní emise CO2 taková zátěž, že musí hledat cesty, jak jejich normovanou výši snížit, třebaže zvolená řešení v praxi nefungují. Divili bychom se tedy tomu, že se zástupci automobilky za tyto hlouposti bijí, ač vědí, o jaký omyl se z faktického hlediska jedná. Ale budiž, třeba to berou jako svou pracovní povinnost.

Méně už podobný krok chápeme u BMW, které také vyrukovalo s tříválcem. U značky stavící svou image do značné míry na technické vytříbenosti nabízených produktů by zelená přetvářka mohla být kudlou do vlastních zad, ale zrovna u mnichovské firmy podobné tendence až tak nepřekvapí. Jaký ale mají smysl u Lamborghini, špičky mezi špičkami, výrobcem multimilionových superaut, u kterých si zákazníci připlácejí statisíce za speciální čalounění, obložení a laky, to nám nevysvětlil ani Stephan Winkelmann ve svém precizně střiženém sáčku. Přitom přesně k nim se italská značka uchýlila.

Na pařížském autosalonu totiž představila svůj špičkový model Aventador v provedení pro modelový rok 2013. Čekáte pár technických vylepšení a nějaké ty výbavové novinky? Jsou tam, inovace ale stojí na něčem úplně jiném. Přesně na tom, o čem se spekulovalo v létě.

Opravdu jsme nevěřili tomu, že by Lamborghini mohlo dostat systém start and stop, jeden z nejubožejších důkazů pomýlenosti dnešních „ekologických opatření”. Nebo systém odpojování válců, který může dávat smysl u lecčehos, jen ne u klenotu mezi supersporty. Tyto dva prvky ale býk, teď už po kastraci (takže z býka se stal vůl, jak příznačné...) má neodmyslitelně ve své výbavě. I kdybyste Lambo prosili na kolenou, nový Aventador si bez nich už nekoupíte.

Abychom neopomenuli fakta, Lamborghini označuje svůj start/stop jako „extrémně rychlý a inovativní”, zas tak extrémní inovaci ale nepředstavuje. Pracuje totiž místo s akumulátory o vyšší kapacitě s vysoce výkonnými kondenzátory známými jako superkondenzátory. To je jistě zajímavé řešení, stejné ale používá třeba i Mazda a asi v tom nezůstane sama. Chvályhodné je, že systém díky tomu nezatěžuje vůz dodatečnými kilogramy (dokonce je o 3 kg lehčí než standard), to ale nic nemění na tom, že bez než by znovu s použitím kondenzátorů byl ještě lehčí. A když je řeč o rychlosti, motor se údajně nahodí během 0,18 sekundy. To není moc, je to ale třeba 6,2 procenta z času, který Aventador potřebuje ke zrychlení na stovku. A to už tak pěkně nezní.

Systém deaktivace válců (Cylinder Deactivation System - CDS) také není žádný technologický výkřik - v rychlostech do 135 km/h dokáže odpojit hned šestici „hrnků” a ušetřit tak trochu paliva. Jak rychle se válce zapojují do práce, to v tomto případě automobilka neuvádí. Hovoří jen o tom, že se to stane „neuvěřitelně rychle”, což přeloženo do lidské řeči znamená „delší čas, než který by konkrétně specifikován nevypadal odpudivě”.

Buď jak buď, vše zmíněné přinese zpomalení reakcí auta v řadě jízdních režimů, a to pro co? Prakticky pro nic, normované emise CO2 a tedy i spotřeba paliva klesnou z 398 na 370 g/km (aktuální normovaná spotřeba tak bude kolem 15,4 litru benzinu na 100 km. A to se bavíme o normovaných číslech dle evropských měření, ve kterých start/stop šetří velmi mnoho, jaký asi bude přínos pro praxi a s jakými dalšími náklady (startovat 50krát denně vybroušený dvanáctiválcový šestilitr, to asi pomůže máločemu)...

Ptáme se stručně: stálo to za to? Opravdu musí Lamborghini devastovat svá auta pro snížení odvodů do Bruselu o 2 660 Eur u auta, které stojí v základu stokrát tolik a je bez ohledu na cenu vyprodané na rok dopředu?

Další, smysluplnější inovace vezmeme jen stručně - vůz se dočkal pozměněného nastavení podvozku, které má přinést více komfortu i jízdní jistoty (klasická změna...) díky tužším pružinám a jinak kalibrovaným tlumičům. Dále jsou k mání nová litá kola Dione a vnější části karoserie mají ve větší míře používat CFRP (karbonovými vlákny vyztužený plast) s uhádnutelným účelem. Kéž by zůstalo jen u toho...


Lamborghini Aventador 2013: kastrovaný šestiválcový býk se start-stopem realitou - 1 - Lamborghini Aventador 2013 01Lamborghini Aventador 2013: kastrovaný šestiválcový býk se start-stopem realitou - 2 - Lamborghini Aventador 2013 02Lamborghini Aventador 2013: kastrovaný šestiválcový býk se start-stopem realitou - 3 - Lamborghini Aventador 2013 03
Lamborghini nenapadlo nic lepšího než zprznit svůj vrcholný produkt ekoprvky jako je systémy start/stop a vypínání válců

Lamborghini Aventador 2013: kastrovaný šestiválcový býk se start-stopem realitou - 4 - Lamborghini Aventador prvni CR 07Lamborghini Aventador 2013: kastrovaný šestiválcový býk se start-stopem realitou - 5 - Lamborghini Aventador prvni CR 04Lamborghini Aventador 2013: kastrovaný šestiválcový býk se start-stopem realitou - 6 - Lamborghini Aventador prvni CR 05Lamborghini Aventador 2013: kastrovaný šestiválcový býk se start-stopem realitou - 7 - Lamborghini Aventador prvni CR 03Lamborghini Aventador 2013: kastrovaný šestiválcový býk se start-stopem realitou - 8 - Lamborghini Aventador prvni CR 08Lamborghini Aventador 2013: kastrovaný šestiválcový býk se start-stopem realitou - 9 - Lamborghini Aventador prvni CR 31Lamborghini Aventador 2013: kastrovaný šestiválcový býk se start-stopem realitou - 10 - Lamborghini Aventador prvni CR 18Lamborghini Aventador 2013: kastrovaný šestiválcový býk se start-stopem realitou - 11 - Lamborghini Aventador prvni CR 20Lamborghini Aventador 2013: kastrovaný šestiválcový býk se start-stopem realitou - 12 - Lamborghini Aventador prvni CR 28Lamborghini Aventador 2013: kastrovaný šestiválcový býk se start-stopem realitou - 13 - Lamborghini Aventador prvni CR 29Lamborghini Aventador 2013: kastrovaný šestiválcový býk se start-stopem realitou - 14 - Lamborghini Aventador prvni CR 12Lamborghini Aventador 2013: kastrovaný šestiválcový býk se start-stopem realitou - 15 - Lamborghini Aventador prvni CR 13Lamborghini Aventador 2013: kastrovaný šestiválcový býk se start-stopem realitou - 16 - Lamborghini Aventador prvni CR 14Lamborghini Aventador 2013: kastrovaný šestiválcový býk se start-stopem realitou - 17 - Lamborghini Aventador prvni CR 22Lamborghini Aventador 2013: kastrovaný šestiválcový býk se start-stopem realitou - 18 - Lamborghini Aventador prvni CR 24Lamborghini Aventador 2013: kastrovaný šestiválcový býk se start-stopem realitou - 19 - Lamborghini Aventador prvni CR 25
Aventador v dosavadním provedení, v tomto případě první kus pro ČR

Petr Miler, Walter Kraft

Diskuze 6 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.