Mazda i-ELoop: pomalu nabíjené akumulátory nahradí superkondenzátory

Mazda vyvinula systém rekuperace brzdné energie ukládající elektřinu do zásobníku na bázi kondenzátoru. Pochlubí se s ním v konceptu nové šestky.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Mazda i-ELoop: pomalu nabíjené akumulátory nahradí superkondenzátory

25.11.2011 | Miro Mihálik | 1 příspěvek

Mazda i-ELoop: pomalu nabíjené akumulátory nahradí superkondenzátory

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Mazda vyvinula systém rekuperace brzdné energie ukládající elektřinu do zásobníku na bázi kondenzátoru. Pochlubí se s ním v konceptu nové šestky.

Japonská značka hrdě oznamuje, že tuto novinku (vůbec poprvé vyvinutou pro použití v osobním automobilu) začne sériově montovat do svých vozů již v roce 2012. Dala ji jméno i-ELoop, což je zkrácená forma z anglického spojení Intelligent Energy Loop - v překladu inteligentní energetická smyčka.

Aby nedošlo k omylu, i-Eloop nemá konkurovat klasickému hybridnímu ústrojí jako je to v Toyotě Prius nebo Hondě Insight, ale dále posouvá pouze techniku inteligentního ovládání alternátoru známou dnes třeba z vozů BMW (klíčová část systému Efficient Dynamics). Funguje tedy na principu proměny části kinetické energie automobilu jedoucího setrvačností nebo takového, který právě zpomaluje. V té chvíli začne elektromotor nebo alternátor pracovat jako generátor proudu, který ale není ukládán do standardního akumulátoru nebo dodatečné sady baterek, ale právě do kondenzátoru.

Mazda uvádí, že jde o dvouvrstvý kondenzátor s velmi nízkým odporem, který se dokáže vybíjet a nabíjet v extrémně krátkém čase („během několika sekund“) a který používáním neztrácí svou kapacitu. Systém navíc obsahuje alternátor pracující s variabilním napětím 12-25 voltů a transformátorem stejnosměrného proudu DC/DC.

Takto získaná energie se nevrací zpátky ve formě síly urychlující automobil vpřed, ale je využívána čistě pro pohon klimatizace, audia a dalších elektrických systému, včetně dobíjení akumulátoru. Mazda tvrdí, že jejich technika dokáže v hustém provozu ušetřit deset procent paliva a je plně kompatibilní se systémem stop-start nebo technologií vypínání motoru při dojezdu ke křižovatce velmi nízkými rychlostmi (jako je vylepšení stop-start od Bosche).

Jednotka i-ELoop bude integrována do systému Skyactive, který kromě jiného optimalizuje proces spalování a jako celek má za úkol významně snížit spotřebu třeba benzínových modelů i bez použití přeplňování. Technika bude poprvé veřejně představena na tokijském autosalonu ve studii Takeri, která je předobrazem budoucí Mazdy 6.


Mazda i-ELoop: pomalu nabíjené akumulátory nahradí superkondenzátory - 1 - Mazda i-ELOOP 01Mazda i-ELoop: pomalu nabíjené akumulátory nahradí superkondenzátory - 2 - Mazda i-ELOOP 02
Kondenzátor systému i-Eloop našel místo v konceptu ve spodní části motorového prostoru za levým světlem. Transformátor je ukrytý pod sedadlem řidiče.

Mazda i-ELoop: pomalu nabíjené akumulátory nahradí superkondenzátory - 3 - Mazda Takeri 01Mazda i-ELoop: pomalu nabíjené akumulátory nahradí superkondenzátory - 4 - Mazda Takeri 02Mazda i-ELoop: pomalu nabíjené akumulátory nahradí superkondenzátory - 5 - Mazda Takeri 03Mazda i-ELoop: pomalu nabíjené akumulátory nahradí superkondenzátory - 6 - Mazda Takeri 04Mazda i-ELoop: pomalu nabíjené akumulátory nahradí superkondenzátory - 7 - Mazda Takeri 05Mazda i-ELoop: pomalu nabíjené akumulátory nahradí superkondenzátory - 8 - Mazda Takeri 06Mazda i-ELoop: pomalu nabíjené akumulátory nahradí superkondenzátory - 9 - Mazda Takeri 07Mazda i-ELoop: pomalu nabíjené akumulátory nahradí superkondenzátory - 10 - Mazda Takeri 10Mazda i-ELoop: pomalu nabíjené akumulátory nahradí superkondenzátory - 11 - Mazda Takeri 11Mazda i-ELoop: pomalu nabíjené akumulátory nahradí superkondenzátory - 12 - Mazda Takeri 12Mazda i-ELoop: pomalu nabíjené akumulátory nahradí superkondenzátory - 13 - Mazda Takeri 13Mazda i-ELoop: pomalu nabíjené akumulátory nahradí superkondenzátory - 14 - Mazda Takeri nova Mazda 6 video prvni PerexMazda i-ELoop: pomalu nabíjené akumulátory nahradí superkondenzátory - 15 - Mazda Takeri zive 01Mazda i-ELoop: pomalu nabíjené akumulátory nahradí superkondenzátory - 16 - Mazda Takeri zive 02Mazda i-ELoop: pomalu nabíjené akumulátory nahradí superkondenzátory - 17 - Mazda Takeri zive 03
Koncept Mazdy 6 zvaný zatím Takeri, který se představí příští týden v Tokiu

Miro Mihálik

Diskuze 1 příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše