Mazda i-ELoop: pomalu nabíjené akumulátory nahradí superkondenzátory

Mazda vyvinula systém rekuperace brzdné energie ukládající elektřinu do zásobníku na bázi kondenzátoru. Pochlubí se s ním v konceptu nové šestky.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Mazda i-ELoop: pomalu nabíjené akumulátory nahradí superkondenzátory

25.11.2011 | Miro Mihálik | 1 příspěvek

Mazda i-ELoop: pomalu nabíjené akumulátory nahradí superkondenzátory

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Mazda vyvinula systém rekuperace brzdné energie ukládající elektřinu do zásobníku na bázi kondenzátoru. Pochlubí se s ním v konceptu nové šestky.

Japonská značka hrdě oznamuje, že tuto novinku (vůbec poprvé vyvinutou pro použití v osobním automobilu) začne sériově montovat do svých vozů již v roce 2012. Dala ji jméno i-ELoop, což je zkrácená forma z anglického spojení Intelligent Energy Loop - v překladu inteligentní energetická smyčka.

Aby nedošlo k omylu, i-Eloop nemá konkurovat klasickému hybridnímu ústrojí jako je to v Toyotě Prius nebo Hondě Insight, ale dále posouvá pouze techniku inteligentního ovládání alternátoru známou dnes třeba z vozů BMW (klíčová část systému Efficient Dynamics). Funguje tedy na principu proměny části kinetické energie automobilu jedoucího setrvačností nebo takového, který právě zpomaluje. V té chvíli začne elektromotor nebo alternátor pracovat jako generátor proudu, který ale není ukládán do standardního akumulátoru nebo dodatečné sady baterek, ale právě do kondenzátoru.

Mazda uvádí, že jde o dvouvrstvý kondenzátor s velmi nízkým odporem, který se dokáže vybíjet a nabíjet v extrémně krátkém čase („během několika sekund“) a který používáním neztrácí svou kapacitu. Systém navíc obsahuje alternátor pracující s variabilním napětím 12-25 voltů a transformátorem stejnosměrného proudu DC/DC.

Takto získaná energie se nevrací zpátky ve formě síly urychlující automobil vpřed, ale je využívána čistě pro pohon klimatizace, audia a dalších elektrických systému, včetně dobíjení akumulátoru. Mazda tvrdí, že jejich technika dokáže v hustém provozu ušetřit deset procent paliva a je plně kompatibilní se systémem stop-start nebo technologií vypínání motoru při dojezdu ke křižovatce velmi nízkými rychlostmi (jako je vylepšení stop-start od Bosche).

Jednotka i-ELoop bude integrována do systému Skyactive, který kromě jiného optimalizuje proces spalování a jako celek má za úkol významně snížit spotřebu třeba benzínových modelů i bez použití přeplňování. Technika bude poprvé veřejně představena na tokijském autosalonu ve studii Takeri, která je předobrazem budoucí Mazdy 6.


Mazda i-ELoop: pomalu nabíjené akumulátory nahradí superkondenzátory - 1 - Mazda i-ELOOP 01Mazda i-ELoop: pomalu nabíjené akumulátory nahradí superkondenzátory - 2 - Mazda i-ELOOP 02
Kondenzátor systému i-Eloop našel místo v konceptu ve spodní části motorového prostoru za levým světlem. Transformátor je ukrytý pod sedadlem řidiče.

Mazda i-ELoop: pomalu nabíjené akumulátory nahradí superkondenzátory - 3 - Mazda Takeri 01Mazda i-ELoop: pomalu nabíjené akumulátory nahradí superkondenzátory - 4 - Mazda Takeri 02Mazda i-ELoop: pomalu nabíjené akumulátory nahradí superkondenzátory - 5 - Mazda Takeri 03Mazda i-ELoop: pomalu nabíjené akumulátory nahradí superkondenzátory - 6 - Mazda Takeri 04Mazda i-ELoop: pomalu nabíjené akumulátory nahradí superkondenzátory - 7 - Mazda Takeri 05Mazda i-ELoop: pomalu nabíjené akumulátory nahradí superkondenzátory - 8 - Mazda Takeri 06Mazda i-ELoop: pomalu nabíjené akumulátory nahradí superkondenzátory - 9 - Mazda Takeri 07Mazda i-ELoop: pomalu nabíjené akumulátory nahradí superkondenzátory - 10 - Mazda Takeri 10Mazda i-ELoop: pomalu nabíjené akumulátory nahradí superkondenzátory - 11 - Mazda Takeri 11Mazda i-ELoop: pomalu nabíjené akumulátory nahradí superkondenzátory - 12 - Mazda Takeri 12Mazda i-ELoop: pomalu nabíjené akumulátory nahradí superkondenzátory - 13 - Mazda Takeri 13Mazda i-ELoop: pomalu nabíjené akumulátory nahradí superkondenzátory - 14 - Mazda Takeri nova Mazda 6 video prvni PerexMazda i-ELoop: pomalu nabíjené akumulátory nahradí superkondenzátory - 15 - Mazda Takeri zive 01Mazda i-ELoop: pomalu nabíjené akumulátory nahradí superkondenzátory - 16 - Mazda Takeri zive 02Mazda i-ELoop: pomalu nabíjené akumulátory nahradí superkondenzátory - 17 - Mazda Takeri zive 03
Koncept Mazdy 6 zvaný zatím Takeri, který se představí příští týden v Tokiu

Miro Mihálik

Diskuze 1 příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše