Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Lamborghini Urus: hmotnost pod 2 tuny, motor V8 biturbo a výroba až po roce 2017
15.5.2012 | Miro Mihálik | Přidat příspěvek
Produkční verze konceptu Urus má být nejlehčím SUV v segmentu a Lamborghini chce pomocí něj ztrojnásobit svá celková prodejní čísla.
Čínu a Rusko ekonomické potíže na rozdíl od Evropské unie nesužují, takže italské značce Lamborghini nic nebrání v tom, aby posunula projekt SUV ze stádia konceptu k sériové produkci. Firma, potažmo mateřský koncern Volkswagen na tom mají eminentní zájem. „Stanovili jsme si nemalý cíl - udělat z produkční verze Urusu nejvýkonnější a nejlehčí vůz ve své kategorii,“ řekl Maurizio Reggiani, ředitel výzkumu a vývoje značky Lamborghini v rozhovoru pro Automotive News. „Předpokládáme ale, že výroba nezačne dříve než v roce 2017.“
Studie SUV s býkem na kapotě byla představena minulý měsíc na autosalonu v Pekingu a definitivní svolení k výrobě ze strany Audi, jakožto formálního vlastníka Lamborghini, se očekává před koncem letošního roku. Je těžké si představit, co by tomu ještě mohlo zabránit. Urus má šanci výrazným navýšením produkce změnit Lamborghini na finančně nezávislejší značku. Pokud půjde vše podle plánu, firma ročně vypustí 3 000 SUV. Není to mnoho, nicméně Italové loni vyrobili jen 1 600 aut, třetí modelová řady by proto celkové prodeje mohla téměř ztrojnásobit.
Největší podíl vyrobených SUV má putovat na druhou stranu Atlantiku, až 45 procent. Blízký východ společně s Čínou se postará o 30 procent a zbytek připadne Rusku a trhům v Evropě.
O technice Lamborghini Urus jsme už leccos napsali, Automotive News ale vytáhl přímo od lidí z Lamborghini další zajímavé podrobnosti. SUV bude postaveno na nové platformě PL73, která se stane základem také pro příští Audi Q7 a rovněž připravované Bentley EXP 9 F. Základy těchto tří aut ale nebudou úplně identické. Italové si vymezili náročný cíl udržet hmotnost svého SUV pod dvě tuny, tedy zhruba o 200 kg méně, než je pro vozy této velikosti běžné. A bez zásahu do konstrukce to nepůjde.
„Struktura PL73 je kompletně vyrobena z oceli, takže jsme museli vymyslet nějaké inovativní řešení, abychom splnili náš záměr,“ vysvětluje Reggiani. Tím řešením je nahrazení původního centrálního tunelu strukturou ve tvaru písmene T vyrobenou z uhlíkového kompozitu. „Toto řešení nám umožňuje dosáhnout vysoké torzní tuhosti bez zvyšování hmotnosti,“ řekl Reggiani, čímž měl asi na mysli její současné snížení.
Také u motorizace začíná být docela jasno. Finální rozhodnutí nepadlo, ale podle všeho se bude jednat o V8 biturbo osazené přímým vstřikováním. „Auta tohoto typu potřebují více síly v nižších otáčkách než spoustu výkonu v těch vysokých,“ dodal v interview Reggiani. Konstruktérům navíc vyhovuje to, že osmiválec je na rozdíl od jednotky V10 kratší a snadněji se posune za přední nápravu, což pomůže vylepšit rozložení hmotnosti.
Produkční auto dostane permanentní pohon všech kol a možná také dvouspojkovou převodovku. Výkon by se měl pohybovat kolem 600 koní, což je meta, kterou by jednotka 4,0 TFSI mohla teoreticky dosáhnout - v Audi S8 disponuje 520 koňskými silami a točivým momentem 650 newtonmetrů. Samozřejmě to ale může být i zcela jiný, nový motor.
Podle Reggiani není kapacita továrny v Sant'Agatě dostatečná, aby mohlo být SUV produkováno v domácím prostředí. Do úvahy proto připadá výroba někde jinde a finální montáž v Lamborghini. Italové by tak napodobili Porsche, jejichž Cayenne je sice oficiálně v Německu vyráběným automobilem, ale základ je stavěn v bratislavském závodě VW.




















Urus chce svými výkony i dynamikou překonat Porsche Cayenne a tím pádem i zbytek světa
Zdroj: Autonews.com
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Absurdita moderních aut nezná mezí. Obyčejná výměna vzduchového filtru u Porsche Panamera je tak složitá, že musíte sundat půl přídě
včera
Majitel vzácného extrémního Lamborghini, které se nikdy nemělo dostat na silnice, popsal, jak se s ním jezdí po silnicích
26.1.2026
Dosud tajná soukromá sbírka nejlepších Bugatti se poprvé ukázala světu, hodnota aut jde do miliard
25.1.2026
Nové na MotoForum.cz
Nejnovější články
Hned dva modely Tesly končí bez jakékoli náhrady, firmě zůstane v ruce vlastně jen jeden dekádu starý vůz ve dvou verzích
před 47 minutami
U Mansory se asi lekli toho, že pro jednou udělali něco normálního, a tak si hned spravili chuť novým „humáčem”
před 2 hodinami
Jaguar už žádná vlastní auta nenabízí, a tak má v opuštěných britských továrnách vyrábět vozy čínských značek
před 3 hodinami
Aktivity Audi na jeho vůbec největším trhu se rozkládají nevídaným způsobem. Řada dealerů zavírá, slevy dosahují až 50 procent
před 5 hodinami
Euro 7 připravuje motory o výkon, ty od BMW přišly až o 41 koní. Snaha to zakrýt nebude fungovat
před 6 hodinami
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva
