Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Mercedes A 180 CDI oficiálně s motorem Renault a spotřebou 3,8 litru na sto
15.5.2012 | Petr Miler | Přidat příspěvek
Mercedes potvrdil, že jedno z provedení nové třídy A dostane dieselový motor Renault. Označení BlueEfficiency si ale nevysloužil.
Tato zpráva nepřichází jako blesk z čistého nebe, jaksi polooficiálně jsme ji zmínili již krátce po premiéře nového Áčka. Naše informace tedy byly v zásadě správné, detaily jsou nakonec ale přece jen trochu odlišné, a tak si je pojďme projít.
Předně, vůz ponese označení A 180 CDI a tím bude trochu mást tělem. Úplně stejně se totiž bude jmenovat i pokud se pod jeho kapotou objeví motor Mercedes OM 651, který bude disponovat zdvihovým objemem 1 796 cm3, výkonem až 80 kW (109 koní) v rozmezí 3 200 a 4 600 ot./min a točivým momentem nejvýše 250 Nm někde mezi 1 400 a 2 800 ot./min.
My ale dnes mluvíme o jiném A 180 CDI, které by se klidně mohlo jmenovat A 150 dCi - pod jeho kapotou se usídlí motor Renaultu o zdvihovém objemu 1 461 cm3, maximálním výkonu stejných 80 kW (109 koní) při 4 000 ot./min a točivém momentu až 260 Nm v rozmezí 1 750 a 2 500 ot./min, kterému Mercedes říká OM 607.
Mumláte si něco o prasátku a orientaci? Odlišit obě verze bude nakonec docela snadné - ta s motorem dCi bude dodávána výlučně s šestistupňovou manuální a ta se „skutečným CDI” pak pouze se sedmistupňovou automatickou převodovkou se dvěma spojkami.
Motor Renaultu sází nejen na nízký zdvihový objem v kombinaci s větším turbem s variabilní geometrií lopatek, ale také na nižší hmotnost (je o 30 kg lehčí než OM 651) a Mercedes jej dále osadil dvouhmotovým setrvačníkem, kterým u Renaultu nedisponuje. Odlišné jsou i další drobné detaily, my ale dodáme už jen tolik, že od Mercedesu si vysloužil také jeho vlastní systém start and stop.
Dynamickými parametry ani jedné z těchto verzí se Mercedes nepochlubil, konstatuje však, že se provedení s motorem od Renaultu pochlubí spotřebou jen 3,8 litru nafty na 100 km a bude tak absolutně nejúspornějším sériově vyráběným Mercedesem všech dob. Co je v dnešní bláznivé době také podstatné, tato spotřeba znamená emise CO2 jen 98 g/km a to vozu zajistí v některých zemích rozličné daňové úlevy.
Abychom byli úplní, „větší” A 180 CDI spotřebuje 4,1 litru nafty na sto, což odpovídá 109 gramům CO2 na kilometr.
Oba agregáty by měly být k dispozici od začátku prodejů.

Pokud byste dali raději na vizuální rozlišení, pak takto vypadá motor OM 607 (Renault)...

...a toto je pro úplnost benzinový čtyřválec M270
















































Již známé snímky nového Mercedesu třídy A
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Nejošklivější nové auto týdne, měsíce i roku schytává těžkou bídu od jinak nekritických kolegů, je leda parodií na 8 let starého předchůdce
včera
Audi pro rok 2026 vážně chystá nový model s technikou, která byla zastaralá už v roce 2019
21.5.2026
Mercedes pořádně předvedl kompletně falešný zvuk svého nového sporťáku, připomíná to béčkové filmy z 80. let
21.5.2026
Nejnovější články
Další aukce ukázala, že nová BMW jsou hlavně nejlepší reklamou na ta, která už se nevyrábí
včera
Audi si nechalo patentovat nové řešení dvouspojkové převodovky, vychytávka zkrátí prodlevu řazení na nulu
včera
Volvo po mohutném propadu prodejů přehodnocuje svůj přístup ke kombíkům, najednou mu budou dobré
včera
Nejošklivější nové auto týdne, měsíce i roku schytává těžkou bídu od jinak nekritických kolegů, je leda parodií na 8 let starého předchůdce
včera
Peugeot se s velkými kombíky skutečně vrací i do Evropy, pro místní silnice by mohly být vítaným osvěžením už pro svůj vzhled
včera
Živá témata na fóru
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 05.24. 20:37 - řidičBOB
- Řidiči, co to mají v ruce... 05.24. 20:36 - řidičBOB
- S větrem ve vlasech.... 05.24. 13:16 - pavproch
- Výběrové RZ - kdo má lepší úlovek? 05.23. 21:01 - řidičBOB
- Chlubítko univerzální 05.22. 22:20 - HondaMan
- Rychlodotazy 05.22. 18:35 - jerry
- Dříve M135i, nyní ///M2 05.22. 15:17 - Eda
- BMW Divize 05.22. 09:54 - pavproch
