Miliardář při konfiguraci Koenigseggu narazil na příplatek za 10 milionů Kč

Za takové peníze se dají koupit nejlepší modely i hodně prestižních značek, svět Koenigseggu je ale očividně jiný. Pro nové Jesko lze za tuto sumu koupit jen specifické provedení karoserie.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Miliardář při konfiguraci Koenigseggu narazil na příplatek za 10 milionů Kč

13.8.2020 | Petr Prokopec

Miliardář při konfiguraci Koenigseggu narazil na příplatek za 10 milionů Kč

/

Foto: Manny Khoshbin@YouTube

Za takové peníze se dají koupit nejlepší modely i hodně prestižních značek, svět Koenigseggu je ale očividně jiný. Pro nové Jesko lze za tuto sumu koupit jen specifické provedení karoserie.

Realitní magnát Manny Khoshbin pro nás není neznámou postavou, se svým působivým vozovým parkem nás seznamuje již delší dobu. Dnes ale možná i překvapivě nezamíříme do garáže a poté na další projížďku, místo toho zůstaneme u stolu. Konkrétně u toho, na kterém má Manny počítač. Americký miliardář se totiž rozhodl, že všem již dopředu ukáže, jak bude vypadat jeden z jeho budoucích přírůstků. Přitom odhalil ceny některých příplatkových prvků, z nichž se asi řadě lidí zamotá hlava.

Khoshbin se na novém videu zabývá specifikováním Koenigseggu Jesko, přičemž švédská automobilka pro tento vůz nabízí hned několik úprav exteriéru. Všechny souvisí s lakem či případě s jeho absencí. Dle vaší volby (či spíše dle Mannyho a dalších 124 lidí na světě, nikdo jiný nemá do konfigurátoru značky přístup) totiž můžete zvolit třeba perleťovou barvu, která stojí „pouhých“ 24 800 dolarů (cca 554 tisíc korun). Nebo sáhnout po sytých barevných odstínech, jenž vás vyjdou takřka na trojnásobek.

Už to zní absurdně, do opravdu astronomických výšin se nicméně dostáváme až po přechodu na karbon. Ten vás může stát 292 000 dolarů (6,5 mil. Kč), pokud sáhnete po variantě s čirým lakem, či 346 100 USD (7,7 mil. Kč) v případě barevného tónování. Opravdu nejdražší položkou - a dost možná aktuálně nejdražším příplatkovým prvkem na světě - je nicméně nahý karbon, který automobilka ve svých materiálech označuje jako KNC (Koenigsegg Naked Carbon) a který vás vyjde na neskutečných 443 400 USD (bezmála 10 milionů Kč).

Co dostanete za sumu, za kterou je možné pořídit takové Lamborghini Aventador S? Z jistého úhlu pohledu vlastně i méně, než při volbě klasického karbonu. Švédové totiž nabízí karoserii z uhlíkových vláken, které nejsou zakryté jakoukoliv vrstvou laku. A co více, pokud při zapékání kdekoliv vykoukne pryskyřice, dochází během následného leštění na její velmi pečlivé odstranění. To vede k výraznému odlehčení materiálu, stejně jako ke změně jeho vlastností.

V prvé řadě je třeba počítat s tím, že rázem máte čest s čirým uhlíkem, materiál je proto velmi chladný. Zároveň jej nelze poškrábat, z kamínků tedy Manny strach mít nemusí. Respektive by mít nemusel, pokud by se pro nahý karbon rozhodl. Tento příplatek ale miliardáře nechal chladným, i proto, že v jeho případě není možné sáhnout po kontrastních pruzích a doplňcích. A právě na ty si Khoshbin evidentně potrpí.

Pro jakou konfiguraci se nakonec rozhodne, můžete vidět níže. My už jen dodáme posledních pár zmínek ke karbonu KNC, s nímž Koenigsegg začal koketovat již před několika lety. Zpočátku z něj ovšem vyráběl pouze některé komponenty, teprve v roce 2018 došlo na kompletní vůz. Švédové si totiž nejprve chtěli být jisti kvalitou, a proto materiál nechali několik let stát pod horkým sluncem i na mrazu. Jde tedy o něco opravdu mimořádného, je ale otázkou, zda je to tak mimořádné, aby za to kdokoli soudný dal 10 milionů...


Miliardář při konfiguraci Koenigseggu narazil na příplatek za 10 milionů Kč - 1 - Koenigsegg Jesko 2020 Manny Khoshbin konfigurator 01Miliardář při konfiguraci Koenigseggu narazil na příplatek za 10 milionů Kč - 2 - Koenigsegg Jesko 2020 Manny Khoshbin konfigurator 02Miliardář při konfiguraci Koenigseggu narazil na příplatek za 10 milionů Kč - 3 - Koenigsegg Jesko 2020 Manny Khoshbin konfigurator 03Miliardář při konfiguraci Koenigseggu narazil na příplatek za 10 milionů Kč - 4 - Koenigsegg Jesko 2020 Manny Khoshbin konfigurator 04Miliardář při konfiguraci Koenigseggu narazil na příplatek za 10 milionů Kč - 5 - Koenigsegg Jesko 2020 Manny Khoshbin konfigurator 05Miliardář při konfiguraci Koenigseggu narazil na příplatek za 10 milionů Kč - 6 - Koenigsegg Jesko 2020 Manny Khoshbin konfigurator 06Miliardář při konfiguraci Koenigseggu narazil na příplatek za 10 milionů Kč - 7 - Koenigsegg Jesko 2020 Manny Khoshbin konfigurator 07Miliardář při konfiguraci Koenigseggu narazil na příplatek za 10 milionů Kč - 8 - Koenigsegg Jesko 2020 Manny Khoshbin konfigurator 08Miliardář při konfiguraci Koenigseggu narazil na příplatek za 10 milionů Kč - 9 - Koenigsegg Jesko 2020 Manny Khoshbin konfigurator 09Miliardář při konfiguraci Koenigseggu narazil na příplatek za 10 milionů Kč - 10 - Koenigsegg Jesko 2020 Manny Khoshbin konfigurator 10Miliardář při konfiguraci Koenigseggu narazil na příplatek za 10 milionů Kč - 11 - Koenigsegg Jesko 2020 Manny Khoshbin konfigurator 11Miliardář při konfiguraci Koenigseggu narazil na příplatek za 10 milionů Kč - 12 - Koenigsegg Jesko 2020 Manny Khoshbin konfigurator 12
Manny Khoshbin nás provedl konfigurátorem Koenigseggu, do kterého mají přístup pouze zákazníci značky. A odhalil tak ceny příplatků, z nichž jeden stojí stejně jako nové Lamborghini Aventador S. Foto: Manny Khoshbin@YouTube

Zdroj: Manny Khoshbin@YouTube

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.