Musk má další nápad, do tunelů pod městy pošle prosklené elektrické minibusy

Ačkoliv má prý šéf Tesly na firmu razící tunely jen minimum času, ohlásil další novinku. Nese se v duchu jeho obvykle velmi smělých plánů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Musk má další nápad, do tunelů pod městy pošle prosklené elektrické minibusy

31.5.2017 | Petr Prokopec | 8 příspěvků

Musk má další nápad, do tunelů pod městy pošle prosklené elektrické minibusy

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Ačkoliv má prý šéf Tesly na firmu razící tunely jen minimum času, ohlásil další novinku. Nese se v duchu jeho obvykle velmi smělých plánů.

Elon Musk je vskutku činorodý člověk. Nejvíce se sice věnuje automobilce Tesla, nicméně svůj čas dělí také mezi další projekty. Z nich nejznámějším je vesmírný program Space X, mimo to zde ovšem máme také The Boring Company. Tedy společnost, která by měla zajistit mnohem větší plynulost dopravy. Musk totiž chce pod Los Angeles vyhloubit tunely, kterými by se přepravovaly automobily na speciálních vozících rychlostí až 200 km/h.

Na první pohled to vypadá, že jde pouze o další šílený nápad amerického miliardáře, nicméně Musk již začal s realizací svých plánů. Dle nich by v prvé fázi měl vzniknout zhruba 64kilometrový tunel, jenž by propojil mezinárodní letiště v Los Angeles, Santa Monicu, Sherman Oaks, Westwood a Culver City. Je však otázkou, kdy se tak stane, neboť prozatím nebyla podána oficiální žádost o vrtání pod Los Angeles.

Musk ovšem vrtací přístroj k dispozici má a dokonce jej již v únoru letošního roku začal používat, a to na pozemcích svého kampusu Space X, kde žádné zvláštní povolení nepotřebuje. I přesto je konfrontován s problémy - vrtání totiž postupuje tempem 100 metrů za týden, Musk by ale velmi rád toto tempo zvýšil na 1 600 metrů za týden. V takové chvíli by na hloubení prvního ohlášeného tunelu byl třeba necelý rok.

Jak vše dopadne, to je zatím sporné. Ostatně Musk dodává, že The Boring Company věnuje pouze dvě až tři procenta svého času. I přesto ale nyní přispěchal s další novinkou, jenž se týká podzemních elektrických minibusů. Ty by v tunelech měly jezdit vedle oněch vozíků pro automobily, přičemž poberou více než 10 cestujících. Navíc dostanou kola, baterie a malý elektromotor, aby byly schopny samočinného pohybu.

Dle plánu by přitom tyto minibusy měly vždy po vlastní ose vyjet na povrch, zde nabrat cestující a potom se opětovně ponořit do hlubin, kde budou taktéž uhánět rychlostí až 200 km/h. Pro pasažéry by přitom taková jízda mohla být více než strašidelná, neboť minibusy budou kompletně prosklené a tak umožní výhled všemi směry na úzký tunel, jehož stěn se bude možné pomalu dotknout.

Tím nám stávající novinky končí, přičemž bude zajímavé sledovat, jak se tento projekt vyvrbí a zda nakonec k realizaci odvážných plánů skutečně dojde. Nesmíme totiž zapomínat, že Musk je opravdu velmi činorodý a kromě již zmíněného věnuje svůj čas třeba i projektu Neuralink, který má propojit lidský mozek s umělou inteligencí.


Musk má další nápad, do tunelů pod městy pošle prosklené elektrické minibusy - 1 - The Boring Company minibusy prvni foto 01Musk má další nápad, do tunelů pod městy pošle prosklené elektrické minibusy - 2 - The Boring Company minibusy prvni foto 02Musk má další nápad, do tunelů pod městy pošle prosklené elektrické minibusy - 3 - The Boring Company minibusy prvni foto 03
Elon Musk chce do tunelů pod Los Angeles poslat i prosklené elektrické minibusy. Dotáhne ale tento projekt do úspěšného konce?

Petr Prokopec

Diskuze 8 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.