Elon Musk už staví tunely, podívejte se. Z jízdy 200 km/h v nich až mrazí

Mohlo to znít neuvěřitelně, šíleně a v Muskově nabitém programu skoro nerealizovatelně, jenže děje se to. A v mnoha ohledech závratnou rychlostí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Elon Musk už staví tunely, podívejte se. Z jízdy 200 km/h v nich až mrazí

13.5.2017 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Elon Musk už staví tunely, podívejte se. Z jízdy 200 km/h v nich až mrazí

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Mohlo to znít neuvěřitelně, šíleně a v Muskově nabitém programu skoro nerealizovatelně, jenže děje se to. A v mnoha ohledech závratnou rychlostí.

Šéf automobilky Tesla se zřejmě uprostřed nudného čekání v jedné z typických losangeleských kolon loni na Twitteru zmínil, že by pod L.A. mohl začít hloubit tunely a dopravu městem tím zásadně zrychlit. Snad každý to tehdy považoval za žert a když Musk dodal, že firmě bude říkat The Boring Company, což je v angličtině hezký dvojsmysl (firma razicí i nudná), nemohl jeho slova brát vážně snad nikdo. Jaká chyba.

Před pár týdny se ukázalo, že Musk nejenže svůj koncept podzemní dopravy rozpracoval do videa ukazujícího jeho fungování, ale koupil si i vybavení potřebné k tomu, aby tunely skutečně mohl razit. Ptali jsme se tehdy, jestli zešílel a teď už víme, že nikoli. Myslí to celé naprosto vážně a navzdory tomu, že se jistě nenudí, začal tyto plány materializovat.

Jednak se oním zakoupeným strojem jal razit skutečný tunel. Stěžuje si, že to jde pomalu, stroji říká Godot a přirovnává ho ke svému šnekovi Garymu. Prý razí jen 100 metrů tunelu za týden, a tak už přemýšlí, jak rychlost zvýšit na 1 míli (1 600 metrů) za týden. Ale to jen tak na okraj. Tunely se zkrátka chystají a první oznámené trasy jsou z LAX (letiště v L.A.) do Culver City, Santa Moniky, Westwoodu a Sherman Oaks. A pak pochopitelně do všech koutů Los Angeles.

Možná vám to zní pořád málo reálně, pak tedy připomeňme, že Musk nechce, aby auta tunely sama jezdila. Chce je v nich bleskově převážet jakýmsi elektrickými saněmi, vozítkem připomínajícími vagón bez lokomotivy, na něž auta usadí a ty je pak přemístí kam si řidič zamane. Pochopitelně nesrovnatelně rychleji, než kdyby se kudykoli přesouval vlastními silami. Tato informace není nová, ale hádejte co - tento vozík už existuje a jezdí.

Musk se na svém účtu na Instagramu podělil o video z testů prvního prototypu a je třeba říci, že je docela impozantní. Sám Musk varuje, že z jeho sledování se vám může udělat nevolno a tady nepřehání ani trochu - prototyp se během chvíle rozjede na rychlost 125 mil v hodině (200 km/h) a pak zase zastaví. Říkáte si, že 200 už jste jeli a nebylo to zase takové dobrodružství? Tak si představte, že byste tak jeli pár desítek centimetrů od stromů na každé straně vozu.

Přesně to připomíná rychlá jízda malým tunelem, trochu z ní až mrazí. Ale stojí za zhlédnutí stejně jako ostatní důkazy aktuálních Muskových aktivit. Toto už skutečně připomíná někdejší pokusy trochu potrhlých boháčů s vývojem toho či onoho, co dnes považujeme za běžné. Možná Musk právě pracuje na něčem podobném, na něčem, co jednou budeme též považovat za běžné. A nebo také ne, i jeho předchůdci v minulosti dobře poznali, co je to slepá ulička vývoje...


Elon Musk už staví tunely, podívejte se. Z jízdy 200 km/h v nich až mrazí - 1 - Elon Musk The Boring Company progress 01Elon Musk už staví tunely, podívejte se. Z jízdy 200 km/h v nich až mrazí - 2 - Elon Musk The Boring Company progress 02Elon Musk už staví tunely, podívejte se. Z jízdy 200 km/h v nich až mrazí - 3 - Elon Musk The Boring Company progress 03Elon Musk už staví tunely, podívejte se. Z jízdy 200 km/h v nich až mrazí - 4 - Elon Musk The Boring Company progress 04
Fakt, že se Musk skutečně pustil do hloubení tunelů, je fascinující. A jízda prvního prototypu jeho elektrického přepravníku ještě víc...

A post shared by Elon Musk (@elonmusk) on

Zdroj: Elon Musk@Instagram

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.