Nejextrémnější turistické auto světa postavili z armadního nosiče raket, projede všude

Unikátní stroj převeze až 50 pasažérů, kteří mají okolo sebe panely z ledničky a pod sebou speciální pneumatiky, jimž lze měnit tlak přímo z kabiny. Bláznivější auto abyste pohledali.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nejextrémnější turistické auto světa postavili z armadního nosiče raket, projede všude

20.8.2020 | Petr Prokopec

Nejextrémnější turistické auto světa postavili z armadního nosiče raket, projede všude

/

Foto: Motorcraft Conversions

Unikátní stroj převeze až 50 pasažérů, kteří mají okolo sebe panely z ledničky a pod sebou speciální pneumatiky, jimž lze měnit tlak přímo z kabiny. Bláznivější auto abyste pohledali.

Během letních prázdnin jsme si od koronavirových restrikcí mohli odpočinout, s počátkem září se ale vrátí. V jaké podobě, je otázkou - tuzemský ministr zdravotnictví se zjevně rozhodl měnit pravidla podle průzkumů veřejného mínění, a ty se nevyznačují zrovna stálostí. Dost lidí si na každý začalo myslet, že souběh koronavirové a pravidelné podzimní chřipkové epidemie předznamená konec světa a pokud mezi takové patříte, možná byste své zraky měli upřít k Velké Británii.

Tamní firma Motorcraft Conversions se totiž rozhodla vypustit do světa vůz, který je doslova ideálem pro postapokalyptický svět. Jeho základem je osmikolka MAN KAT1, která původně vznikla pro účely německé armády. Kvalit vozu si ovšem povšimly i jiné státy, načež jej začala užívat také vojska z Belgie, Rakouska či Spojených států, a to povětšinou jakožto nosič raket.

KAT1 (jak příznačné jméno) se přitom vyrábí již více než čtyřicet let a za tu dobu došlo na vyřazení řady exemplářů. Právě ty posloužily jako základní kámen pro konverzi Motorcraftu, jehož technici očesali osmikolky až na holé šasí. Následně pak vozu dodali speciální nástavbu, která je určena pro převoz 30 až 50 cestujících. Ti se přitom nemusí bát mrazivých zim díky termální izolaci „obšlehnuté“ od ledniček. Jen s tím rozdílem, že tentokráte panely drží zimu venku a nikoliv uvnitř.

I přes použití odlehčených materiálů se nicméně hmotnost speciálu vyšplhala na 16 tun. Proto Ice Truck, jak se konverze jmenuje, mimo to dostal do vínku speciální pneumatiky, jejichž tlak může řidič měnit přímo z kabiny. Díky podhuštění se tak vůz snadno dostane přes jakýkoliv terén od sněhu až po skaliska. Právě proto si jej ostatně vybrala společnost Into the Glacier, která v jeho útrobách vozí turisty po Islandu.

Lze přitom jen dodat, že KAT1 byl v závislosti na dané verzi a roce výroby osazen osmiválcovým dieselem Deutz, jehož výkon se pohyboval mezi 260 a 360 koňmi. Kromě toho mohl být na přání osazen dvěma nádržemi o objemu 2 300 litrů či jednou se 4 600litrovou kapacitou. Turisté se tedy nemusí být nejen mrazu, ale i toho, že uvíznou v divočině. Nebo kdekoli, pokud po koronaviru přijde potopa světa, nebo něco podoného.


Nejextrémnější turistické auto světa postavili z armadního nosiče raket, projede všude - 1 - MAN KAT1 Ice Truck prvni sada 01Nejextrémnější turistické auto světa postavili z armadního nosiče raket, projede všude - 2 - MAN KAT1 Ice Truck prvni sada 02Nejextrémnější turistické auto světa postavili z armadního nosiče raket, projede všude - 3 - MAN KAT1 Ice Truck prvni sada 03Nejextrémnější turistické auto světa postavili z armadního nosiče raket, projede všude - 4 - MAN KAT1 Ice Truck prvni sada 04Nejextrémnější turistické auto světa postavili z armadního nosiče raket, projede všude - 5 - MAN KAT1 Ice Truck prvni sada 05Nejextrémnější turistické auto světa postavili z armadního nosiče raket, projede všude - 6 - MAN KAT1 Ice Truck prvni sada 06Nejextrémnější turistické auto světa postavili z armadního nosiče raket, projede všude - 7 - MAN KAT1 Ice Truck prvni sada 07Nejextrémnější turistické auto světa postavili z armadního nosiče raket, projede všude - 8 - MAN KAT1 Ice Truck prvni sada 08Nejextrémnější turistické auto světa postavili z armadního nosiče raket, projede všude - 9 - MAN KAT1 Ice Truck prvni sada 09Nejextrémnější turistické auto světa postavili z armadního nosiče raket, projede všude - 10 - MAN KAT1 Ice Truck prvni sada 10
Bývalý armádní speciál MAN KAT1, jenž svého času vozil rakety, byl překonvertován na Ice Truck, jenž nyní slouží turistům. Foto: Motorcraft Conversions

Zdroj: Motorcraft Conversions

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše