Nejprodávanějším stylovým SUV VW je překvapivě model, který u nás vůbec nekoupíte

Němci sice již mnohokrát zmiňovali, že éra SUV se chýlí svému konci, ve skutečnosti ale tříští svou nabídku dalšími a dalšími modely. Hodně už je i takzvaných SUV-kupé, a tak se na vrchol mezi nimi mohl dostat i relativně neznámý Tayron X.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nejprodávanějším stylovým SUV VW je překvapivě model, který u nás vůbec nekoupíte

26.9.2021 | Petr Miler

Nejprodávanějším stylovým SUV VW je překvapivě model, který u nás vůbec nekoupíte

/

Foto: Volkswagen

Němci sice již mnohokrát zmiňovali, že éra SUV se chýlí svému konci, ve skutečnosti ale tříští svou nabídku dalšími a dalšími modely. Hodně už je i takzvaných SUV-kupé, a tak se na vrchol mezi nimi mohl dostat i relativně neznámý Tayron X.

Pro Volkswagen zůstává Čína stěžejním trhem, v poslední době ale jeho prodeje za velkou zdí povážlivě klesají. Je otázkou, jak moc jde o krátkodobý trend a jak moc o problém s hlubšími kořeny, faktem ale je, že nelze říci, že by Němci tamní klientelu odbývali a nedávali jí, co žádá. Nahoru na čínském trhu míří hlavně SUV, a tak jich tam VW prodává více než kdekoli jinde.

Jeho tamní portfolio modelů se zvýšeným podvozkem je opravdu neuvěřitelně květnaté, zejména pak v případě tzv. SUV-kupé. U nás v případě mainstreamových značek téměř nedostupný typ auta je v Číně mnohem obvyklejší a Volkswagen zjevně nechce být mimo hru. Mezi typy Tacqua, T-Cross, T-Roc, Tharu, Tayron, Tiguan, Tiguan, Teramont, Touareg a Talagon tak nabízí s přídomkem X (který značí právě SUV-kupé) hned čtyři modely, mj. i u nás velmi populární Tiguan. Aktuálně ale mezi nimi vládne vůz, který možná ani nebudete znát - Tayron X.

Také ten vychází Tiguanu resp. Tiguanu L/Allspace a nezdá se být zrovna ohromujícím projevem designérské a konstruktérské kreativity. Jde o Tayron se střešní linií sníženou o 25 milimetrů, seseknutou zádí, upravenými sloupky C a specifickými koncovými světly. Nový je pak i nárazník s typickým moderním nešvarem, tedy falešnými koncovkami výfuku, ty ale mají v Číně snad všechny nabízené Volkswageny.

Ani po stránce motorické tu nemáme nic převratného, do vozu lze volit jen přeplňovaný dvoulitrový čtyřválec TSI naladěný na 180 nebo 220 koní. Primárně veškerý výkon míří skrze automatickou převodovku na přední kola, za příplatek je ovšem k mání také pohon 4x4. Digitální přístrojový štít uvnitř je však již jako novodobá klasika Volkswagenu opět součástí standardní výbavy, ani interiér ale moc nemá čím zaujmout.

Když si k tomu přidáme ceny od 235 800 CNY, tedy asi 792 tisíc Kč, nevypadá to, že bychom před sebou měli trhák. Číňanům se ale Tayron X z nějakého důvodu líbí a prodává se jen v Číně tak dobře, že jde aktuálně o světově nejžádanější SUV-kupé Volkswagenu. V delším časovém horizontu se o tuto pozici pere s větším Teramontem X, v srpnu mu ale stačilo 1 660 prodaných aut, aby uzmul pozici světové jedničky mezi SUV-kupé VW.

Je to pozoruhodné, z počtu prodaných aut je ovšem také patrné, že jakkoli tento typ aut získává na popularitě, pořád je vedle klasických SUV popelkou. Takový Tiguan L, tedy prodloužená verze Tiguanu u nás známá jako Alllspace, se prodávala více jak 10krát lépe. Přesto je dnes Tayron X na koni a i s pomocí fotek níže můžete sami zkusit zjistit, co za tím vězí.


Nejprodávanějším stylovým SUV VW je překvapivě model, který u nás vůbec nekoupíte - 1 - VW Tayron X 2021 oficialni 01Nejprodávanějším stylovým SUV VW je překvapivě model, který u nás vůbec nekoupíte - 2 - VW Tayron X 2021 oficialni 02Nejprodávanějším stylovým SUV VW je překvapivě model, který u nás vůbec nekoupíte - 3 - VW Tayron X 2021 oficialni 03Nejprodávanějším stylovým SUV VW je překvapivě model, který u nás vůbec nekoupíte - 4 - VW Tayron X 2021 oficialni 04Nejprodávanějším stylovým SUV VW je překvapivě model, který u nás vůbec nekoupíte - 5 - VW Tayron X 2021 oficialni 05Nejprodávanějším stylovým SUV VW je překvapivě model, který u nás vůbec nekoupíte - 6 - VW Tayron X 2021 oficialni 06Nejprodávanějším stylovým SUV VW je překvapivě model, který u nás vůbec nekoupíte - 7 - VW Tayron X 2021 oficialni 07Nejprodávanějším stylovým SUV VW je překvapivě model, který u nás vůbec nekoupíte - 8 - VW Tayron X 2021 oficialni 08Nejprodávanějším stylovým SUV VW je překvapivě model, který u nás vůbec nekoupíte - 9 - VW Tayron X 2021 oficialni 09Nejprodávanějším stylovým SUV VW je překvapivě model, který u nás vůbec nekoupíte - 10 - VW Tayron X 2021 oficialni 10Nejprodávanějším stylovým SUV VW je překvapivě model, který u nás vůbec nekoupíte - 11 - VW Tayron X 2021 oficialni 11Nejprodávanějším stylovým SUV VW je překvapivě model, který u nás vůbec nekoupíte - 12 - VW Tayron X 2021 oficialni 12Nejprodávanějším stylovým SUV VW je překvapivě model, který u nás vůbec nekoupíte - 13 - VW Tayron X 2021 oficialni 13Nejprodávanějším stylovým SUV VW je překvapivě model, který u nás vůbec nekoupíte - 14 - VW Tayron X 2021 oficialni 14Nejprodávanějším stylovým SUV VW je překvapivě model, který u nás vůbec nekoupíte - 15 - VW Tayron X 2021 oficialni 15Nejprodávanějším stylovým SUV VW je překvapivě model, který u nás vůbec nekoupíte - 16 - VW Tayron X 2021 oficialni 16Nejprodávanějším stylovým SUV VW je překvapivě model, který u nás vůbec nekoupíte - 17 - VW Tayron X 2021 oficialni 17Nejprodávanějším stylovým SUV VW je překvapivě model, který u nás vůbec nekoupíte - 18 - VW Tayron X 2021 oficialni 18Nejprodávanějším stylovým SUV VW je překvapivě model, který u nás vůbec nekoupíte - 19 - VW Tayron X 2021 oficialni 19Nejprodávanějším stylovým SUV VW je překvapivě model, který u nás vůbec nekoupíte - 20 - VW Tayron X 2021 oficialni 20Nejprodávanějším stylovým SUV VW je překvapivě model, který u nás vůbec nekoupíte - 21 - VW Tayron X 2021 oficialni 21Nejprodávanějším stylovým SUV VW je překvapivě model, který u nás vůbec nekoupíte - 22 - VW Tayron X 2021 oficialni 22Nejprodávanějším stylovým SUV VW je překvapivě model, který u nás vůbec nekoupíte - 23 - VW Tayron X 2021 oficialni 23
Tayron X je dnes ve smečce SUV Volkswagenu tím nejžádanějším z tzv. kupé. Proč, si nejsme úplně jisti, ale je to tak. Foto: Volkswagen

Zdroje: Volkswagen, CAAM, JATO Dynamics

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše