Němci přes rekordní dotace elektromobilů stále častěji sahají po úplně jiných autech

Bude těžké přimět lidi koupit si automobily, které přirozeně nechtějí, poznávají v Německu. Tam dnes mohou mít lidé vůz s elektrifikovaným pohonem o polovinu levněji nebo i úplně zdarma, prodeje nových vozů ale klesají. Hitem jsou staré diesely.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Němci přes rekordní dotace elektromobilů stále častěji sahají po úplně jiných autech

27.8.2020 | Petr Prokopec

Němci přes rekordní dotace elektromobilů stále častěji sahají po úplně jiných autech

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Bude těžké přimět lidi koupit si automobily, které přirozeně nechtějí, poznávají v Německu. Tam dnes mohou mít lidé vůz s elektrifikovaným pohonem o polovinu levněji nebo i úplně zdarma, prodeje nových vozů ale klesají. Hitem jsou staré diesely.

Německo se po Norsku a Nizozemsku stalo další evropskou zemí, která vskutku enormní měrou podporuje elektromobilitu. Výše dotací vzrostla až na 9 000 Eur (cca 236 tisíc Kč) na jeden vůz, díky čemuž je dokonce možné i nové Škody koupit se slevou 50 % nebo auto při volbě operativního leasingu dostat i zadarmo. Leckdo tak mohl čekat - a politici to čekali zcela jistě -, že to prodeje nových aut vystřelí až k měsíci. Realitou je ale pravý opak.

I když se elektrických aut prodává více než dříve, celková prodejní čísla míří strmě dolů. Stalo se tak nejen v době panujících omezení, ale i v červnu a červenci, tedy v měsících, kdy už žádná omezení neplatila. Lidé přesto něčím jezdit musí a svá současná auta nahrazují, trh nových aut ale stále více ignorují. Podpora totiž míří k vozům, které naprostá většina lidí nechce, a tak v očekávání těžkých časů začali sahat spíše po ojetinách. A to hlavně těch s naftovým motorem.

Podle údajů společnosti Deutsche Automobil Treuhand (DAT) jen letos v červenci došlo na takřka 750 tisíc změn ve vlastnictví existujících aut, což je absolutně nejvyšší číslo za posledních deset let. Třetina nákupů ojetin je pak spojena s diesely, a co je také zajímavé, z této porce hned 29 procent připadá na vozy plnící maximálně normu Euro 4. Jinými slovy, Němci dnes kupují starší ojeté diesely jako po léta ne.

Právě tato skutečnost podle DAT ukazuje, jak špatným směrem podpora míří. I když je spojena také s konvenčními vozy, protěžuje hlavně ty elektrické, o které ale i přes obrovské slevy málokdo stojí. Automobilky tak ve výsledku prodávají méně aut, než by mohly, neboť pro podstatnou část zákazníků není rozhodující jen pořizovací cena, ale také praktická použitelnost a nízké provozní náklady. V tomto jsou diesely stále nepřekonatelné a čím jsou starší, tím je levnější je i udržovat při životě.

Němce od koupě těchto aut neodradila ani skutečnost, že v lednu 2021 začne v zemi platit již třetí emisní daň. Ta by měla zvednout cenu za litr paliva o nějaké dvě až tři koruny, přičemž růst má každoročně. Na ony štědré dotace je totiž třeba někde brát peníze. Stejně jako chtějí Němci učinit relativně levnější elektřinu, která je aktuálně jedna z nejvyšších v Evropě a jejíž cena rovněž hraje v odmítání alternativního pohonu svou roli.

Suma sumárum tu máme parafrázi českého „o nás bez nás“. Tedy jinými slovy, německá vláda se zkrátka rozhodla, že vozový park země musí zezelenat. K tomu ovšem nevedly ani dosavadní nižší dotace, ani ty současné rekordní. Zákazníci tak místo nových vozů kupují ojetiny, a to i ty nepříliš ekologické. Že by se tento trend měl do budoucna změnit, nenaznačuje vůbec nic. Ještě v květnu stály na bazarech starší diesely v průměru 104 dní, nyní je to 96, o osm méně.


Němci přes rekordní dotace elektromobilů stále častěji sahají po úplně jiných autech - 1 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 04Němci přes rekordní dotace elektromobilů stále častěji sahají po úplně jiných autech - 2 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 05Němci přes rekordní dotace elektromobilů stále častěji sahají po úplně jiných autech - 3 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 07Němci přes rekordní dotace elektromobilů stále častěji sahají po úplně jiných autech - 4 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 08Němci přes rekordní dotace elektromobilů stále častěji sahají po úplně jiných autech - 5 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 10Němci přes rekordní dotace elektromobilů stále častěji sahají po úplně jiných autech - 6 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 09Němci přes rekordní dotace elektromobilů stále častěji sahají po úplně jiných autech - 7 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 14Němci přes rekordní dotace elektromobilů stále častěji sahají po úplně jiných autech - 8 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 16Němci přes rekordní dotace elektromobilů stále častěji sahají po úplně jiných autech - 9 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 23Němci přes rekordní dotace elektromobilů stále častěji sahají po úplně jiných autech - 10 - Test VW Golf VII 16 TDI prvni 28
Němci se do elektromobilů nenechají tlačit zdaleka tak moc, jak politici doufali. Kupují nyní hlavně ojetá dieselová auta a nikoliv jen ta novější, ale i starší, která plní maximálně emisní normu EU4. Foto: Autoforum.cz

Zdroj: Focus

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše