Nová Mazda 6 se dere na světlo, zatím si říká Takeri

Pro autosalon v Tokiu chová Mazda v arzenálu velkou věc - koncept Takeri coby elegantní předobraz nového modelu 6. K výrobě nemá daleko.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nová Mazda 6 se dere na světlo, zatím si říká Takeri

25.10.2011 | Petr Miler | 3 příspěvky

Nová Mazda 6 se dere na světlo, zatím si říká Takeri

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Pro autosalon v Tokiu chová Mazda v arzenálu velkou věc - koncept Takeri coby elegantní předobraz nového modelu 6. K výrobě nemá daleko.

Když se Mazda loni vytasila s atraktivním konceptem Shinari coby designovým cvičením majícím naznačovat vzhled budoucích modelů značky, říkali jsme si jen: sliby, chyby. Kolik podobně odvážných konceptů prezentovaných se stejným záměrem už jsme mohli v minulosti vidět a co z nich nakonec bylo?

Jenže Mazda nám letos vytřela zrak. Shinari sice do výroby nedostala, to jsme ostatně ani nečekali, přišla ale s podobně laděným konceptem Minagi, který bez větších úprav během pár měsíců přetvořila v kompaktní SUV CX-5. Nyní přichází se studií Takeri, která zjevně nemá žádný jiný cíl než nás připravit na vzhled nové generace modelu 6. Pokud Mazda i v tomto případě setrvá u linií konceptu na celé cestě směrem k sériové výrobě, máme se na co těšit. Takeri totiž vypadá více než zajímavě.

Studii si již v předstihu můžeme prohlédnout ze všech stran, mučení čekáním na tokijské odhalení by ostatně bylo příliš bolestivé. Vůz znovu charakterizují rysy nového designového jazyka, jemuž Mazda říká Kodo (trochu moc japonských slůvek na jeden článek, ale co naděláte u auta z Hirošimy...), zejména pak masivní pětiúhelníková maska chladiče a ostře řezané tvary přídě a zádě. Nízké, protáhlé světlomety se zakrojují do okolních partií jako nůž do másla a pokračují stále vcelku divokými linkami přes zejména přední blatníky až do bočních partií. Konfekční je snad jen profil, ale ani u něj to neplatí docela - všimněte si opět hlavně předních blatníků, které jsou vypouklé natolik, že snad až převyšují linii přední kapoty.

Omlouvám se za to, že jsem se nechal vzhledem vozu trochu unést, ale opravdu se mi líbí. Ve střední třídě vládne povětšinou nuda a šeď a ač je mi jasné, že ne každému z vás bude tento design po chuti, tu trochu japonského zpestření lze snad považovat za obecně prospěšnou.

Interiér vozu už s žádnými ohromujícími designovými kreacemi nepřichází, sází spíše na jednoduché tvary a přímočará řešení. Dostupné snímky jsou navíc zjevně stoprocentními počítačovými ilustracemi, a tak předpokládáme, že se v interiéru cestou do výroby ještě leccos změní. To zvenku už by se toho tolik měnit nemělo, jakkoli i zde lze očekávat jisté zmírnění extrémů, jak už to v těchto případech bývá.

O technice vozu zatím nevíme příliš, výrobce ale slibuje záplavu efektivních řešení, kterým říká Skyactiv. Poprvé byla nebo spíše budou ve větší míře použita u modelu CX-5, a tak teprve uvidíme, jak budou fungovat v praxi, podle informací automobilky mají ale nové benzinové i naftové motory, převodovky, lehčí konstrukce a různé „ekosystémy” jako start/stop či regenerativní brzdění výrazně přispět účinnosti fungování vozu a tím pomoci lepší dynamice resp. nižší spotřebě paliva.

Tento konkrétní koncept je poháněn novým naftovým motorem 2,2 SkyActiv-D s výkonem 175 koní a kombinovanou spotřebou okolo 4 litrů nafty (104 g CO2/km), který je spojen s blíže neupřesněnou novou automatickou převodovkou. A když jsme u přenosu výkonu, můžeme dodat, že vůz by si měl ponechat pohon pomocí předních kol, zda se v nabídce objeví i náhon na obě osy je zatím jen předmětem spekulací.

Další potvrzené specifikace se patrně dozvíme v Tokiu, kde se vůz 30. listopadu představí na tamní Motor Show. Sériová Mazda 6 nové generace je pak na trhu očekávána ke konci roku 2012, tedy za nějakých 12 měsíců. Inu, máme se zase na co těšit.


Nová Mazda 6 se dere na světlo, zatím si říká Takeri - 1 - Mazda Takeri 01Nová Mazda 6 se dere na světlo, zatím si říká Takeri - 2 - Mazda Takeri 02Nová Mazda 6 se dere na světlo, zatím si říká Takeri - 3 - Mazda Takeri 03Nová Mazda 6 se dere na světlo, zatím si říká Takeri - 4 - Mazda Takeri 04Nová Mazda 6 se dere na světlo, zatím si říká Takeri - 5 - Mazda Takeri 05Nová Mazda 6 se dere na světlo, zatím si říká Takeri - 6 - Mazda Takeri 06Nová Mazda 6 se dere na světlo, zatím si říká Takeri - 7 - Mazda Takeri 07
Nová Mazda 6 se dere na světlo, zatím si říká Takeri - 8 - Mazda Takeri 10Nová Mazda 6 se dere na světlo, zatím si říká Takeri - 9 - Mazda Takeri 11Nová Mazda 6 se dere na světlo, zatím si říká Takeri - 10 - Mazda Takeri 12Nová Mazda 6 se dere na světlo, zatím si říká Takeri - 11 - Mazda Takeri 13Nová Mazda 6 se dere na světlo, zatím si říká Takeri - 12 - Mazda Takeri 08Nová Mazda 6 se dere na světlo, zatím si říká Takeri - 13 - Mazda Takeri 09
Nová Mazda 6 se dere na světlo, zatím si říká Takeri - 14 - Mazda Takeri 14
Mazda Takeri aneb koncept nové Mazdy 6 na prvních uvolněných snímcích

Petr Miler

Diskuze 3 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše