Nová Škoda Octavia se odhalí už docela brzy, na zahájení prodejů si ale počkáme

Blíže, než si někteří myslí, je premiéra čtvrté generace mladoboleslavského bestselleru. To ale ještě neznamená, že bychom si ji bůhvíjak brzy mohli také odvézt domů, počkáme si ještě rok.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nová Škoda Octavia se odhalí už docela brzy, na zahájení prodejů si ale počkáme

15.1.2019 | Petr Prokopec

Nová Škoda Octavia se odhalí už docela brzy, na zahájení prodejů si ale počkáme

/

Blíže, než si někteří myslí, je premiéra čtvrté generace mladoboleslavského bestselleru. To ale ještě neznamená, že bychom si ji bůhvíjak brzy mohli také odvézt domů, počkáme si ještě rok.

Není žádným tajemstvím, že Škoda chystá čtvrtou generaci svého bestselleru. Nová Octavia se již hezky dlouho prohání po světě, i když dosud jsme viděli jen muly vzešlé ze stávajícího provedení. S další testovací fází si značka dává pěkně na čas, či to tak alespoň vypadá. Premiéra se tedy nezdála být zrovna za humny, obvykle dobře informovaný britský magazín Auto Express ale říká, že nové Octavie se dočkáme zhruba v té době, kdy do prodeje zamíří Volkswagen Golf osmé generace.

V případě německé novinky již bylo potvrzeno červnové zahájení sériové výroby, prodej tedy odstartuje záhy poté. Octavia by tedy měla veřejně debutovat v září na autosalonu ve Frankfurtu, první odhalení můžeme očekávat ještě o několik týdnů dříve. Zajímavé přitom je, že premiéry se prakticky naráz dočkají verze liftback i kombi - během léta by měly být separátně odhaleny v rozmezí několika málo týdnů. Prodej však má odstartovat až na počátku roku 2020, tedy asi za dvanáct měsíců.

Suma sumárum, virtuální premiéra tu již může být za nějakého půl roku, na první exempláře si však zákazníci počkají déle než rok. Počítat přitom mohou s mnohem větším kusem auta, než je již tak velkorysé stávající provedení. Dáno je to především příchodem nové Škody Scala, která je sice jako hatchback při délce 4 362 milimetrů o zhruba 30 centimetrů kratší než Octavia, nicméně rozvorem 2 650 milimetrů ji skoro dorovnává, rozdíl je totiž jen třícentimetrový.

Novinka tedy naroste, i když více v rámci rozvoru než délky, kde by již začala okupovat teritorium Škody Superb. Té se ostatně chystaná Octavia bude blížit luxusem na palubě, stejně jako vzhledem. Minulostí se totiž stanou duální čelní světlomety, které přinesl facelift v roce 2016 a jenž velmi pravděpodobně zapříčinily odchod šéfdesignéra Jozefa Kabaně do BMW. Místo toho znovu dorazí jednolité bloky, ač ty se mají tvářit jako „čtyřoké“.

O zadních partiích se dosud příliš nemluvilo, nicméně díky modelům Scala a Kodiaq GT víme, že pro Škodu se novým poznávacím znamením stal nápis na zádi nahrazující dosavadní logo. Této strategii Octavia nejspíše zůstane věrna, zvláště pokud značka opravdu touží po posunu na vyšší patra trhu. Momentálně totiž tento prvek - tedy nahrazení loga názvem automobilky - skutečně působí luxusněji.

Opomenuta samozřejmě nebude ani praktičnost, s očekávaným protažením rozvoru je totiž spojen nárůst místa na předních i zadních sedadlech. A jelikož přes výše zmíněné dojde i na jisté prodloužení, bude překonáno stávajících 590 litrů, respektive 610 litrů, jen liftback a kombík nabízejí ve standardu. Počítat můžeme s dvojitou podlahou zavazadelníku, u vrcholných úrovní výbavy pak jistojistě dorazí elektrické zavírání „kopancem“ pod nárazník.

V motorovém prostoru lze s ohledem na koncernové spříznění očekávat víceméně tytéž pohonné jednotky, jaké dostane nový Golf. Dorazí tedy litrový tříválec a 1,5litrový čtyřválec, stejně jako si lze vsadit na dvoulitrový benzinový i dieselový agregát, přičemž by ve většině případů měly být vybaveny mikrohybridním systémem, bez něhož už si po roce 2020 vystačí v prodeji málokterý nový vůz.

Ve druhé fázi dorazí i plug-in hybridní provedení, přičemž „plně hybridní” verze by se měla dočkat rovněž Octavia RS. Nejnovější informace však naznačují, že půjde jen o jedno ze tří provedení sportovního derivátu - stejně jako dříve by totiž měl znovu dorazit i ryze benzinový a dieselový model. Zda ale skutečně zamíří v roce 2021 do prodeje, to zatím nebylo potvrzeno.


Nová Škoda Octavia se odhalí už docela brzy, na zahájení prodejů si ale počkáme - 1 - Skoda Octavia IV 2020 ilustrace dalsi nove 01Nová Škoda Octavia se odhalí už docela brzy, na zahájení prodejů si ale počkáme - 2 - Skoda Octavia IV 2020 ilustrace dalsi nove 02Nová Škoda Octavia se odhalí už docela brzy, na zahájení prodejů si ale počkáme - 3 - Skoda Octavia IV 2020 ilustrace dalsi nove 03Nová Škoda Octavia se odhalí už docela brzy, na zahájení prodejů si ale počkáme - 4 - Skoda Octavia IV 2020 ilustrace dalsi nove 04Nová Škoda Octavia se odhalí už docela brzy, na zahájení prodejů si ale počkáme - 5 - Skoda Octavia 2020 nova ilustrace dalsi 02Nová Škoda Octavia se odhalí už docela brzy, na zahájení prodejů si ale počkáme - 6 - Skoda Octavia 2020 ilustrace prvni 01Nová Škoda Octavia se odhalí už docela brzy, na zahájení prodejů si ale počkáme - 7 - Skoda Octavia 2020 nova ilustrace dalsi 02
Čtvrtá generace Škody Octavia se již ukázala na řadě neoficiálních ilustrací...

Nová Škoda Octavia se odhalí už docela brzy, na zahájení prodejů si ale počkáme - 8 - Skoda Octavia IV Combi 2020 spy prvni 01Nová Škoda Octavia se odhalí už docela brzy, na zahájení prodejů si ale počkáme - 9 - Skoda Octavia IV Combi 2020 spy prvni 02
Nová Škoda Octavia se odhalí už docela brzy, na zahájení prodejů si ale počkáme - 10 - Skoda Octavia IV Combi 2020 spy prvni 03Nová Škoda Octavia se odhalí už docela brzy, na zahájení prodejů si ale počkáme - 11 - Skoda Octavia IV Combi 2020 spy prvni 04
...jenž vychází ze snímků špionážních fotografů. Ti zachytili stávající provedení s novou čelní maskou

Nová Škoda Octavia se odhalí už docela brzy, na zahájení prodejů si ale počkáme - 12 - Skoda Vision RS 2018 prvni foto 01Nová Škoda Octavia se odhalí už docela brzy, na zahájení prodejů si ale počkáme - 13 - Skoda Vision RS 2018 prvni foto 02Nová Škoda Octavia se odhalí už docela brzy, na zahájení prodejů si ale počkáme - 14 - Skoda Vision RS 2018 prvni foto 03Nová Škoda Octavia se odhalí už docela brzy, na zahájení prodejů si ale počkáme - 15 - Skoda Vision RS 2018 prvni foto 04Nová Škoda Octavia se odhalí už docela brzy, na zahájení prodejů si ale počkáme - 16 - Skoda Vision RS 2018 prvni foto 05Nová Škoda Octavia se odhalí už docela brzy, na zahájení prodejů si ale počkáme - 17 - Skoda Vision RS 2018 prvni foto 06Nová Škoda Octavia se odhalí už docela brzy, na zahájení prodejů si ale počkáme - 18 - Skoda Vision RS 2018 prvni foto 07Nová Škoda Octavia se odhalí už docela brzy, na zahájení prodejů si ale počkáme - 19 - Skoda Vision RS 2018 prvni foto 08Nová Škoda Octavia se odhalí už docela brzy, na zahájení prodejů si ale počkáme - 20 - Skoda Vision RS 2018 prvni foto 09Nová Škoda Octavia se odhalí už docela brzy, na zahájení prodejů si ale počkáme - 21 - Skoda Vision RS 2018 prvni foto 10Nová Škoda Octavia se odhalí už docela brzy, na zahájení prodejů si ale počkáme - 22 - Skoda Vision RS 2018 prvni foto 11Nová Škoda Octavia se odhalí už docela brzy, na zahájení prodejů si ale počkáme - 23 - Skoda Vision RS 2018 prvni foto 12Nová Škoda Octavia se odhalí už docela brzy, na zahájení prodejů si ale počkáme - 24 - Skoda Vision RS 2018 prvni foto 13Nová Škoda Octavia se odhalí už docela brzy, na zahájení prodejů si ale počkáme - 25 - Skoda Vision RS 2018 prvni foto 14Nová Škoda Octavia se odhalí už docela brzy, na zahájení prodejů si ale počkáme - 26 - Skoda Vision RS 2018 prvni foto 15
Stejně jako v případě Škody Scala pak bude i u nové Octavie studnicí mnoha designových nápadů koncept Vision RS

Zdroj: Auto Express

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše